Panasonic G80 vs G90 vs G9 - help me ;)

Bezlusterkowce Panasonica
Krzychu
Awatar użytkownika

Panasonic G80 vs G90 vs G9 - help me ;)

15.11.2019, 21:48

Szanowni koledzy forumowicze. Zwracam się do Was z prośbą o pomoc w wyborze body.
Może w skrócie opiszę o co mi chodzi. Otóż , posiadam dwie puszki GH4 i wymyśliłem sobie , że w prezencie gwiazdkowym , kupię sobie kolejną puchę ale ze stabilizacją matrycy. Pierwotne założenie było takie , że ma to być budżetowy Panas z mocowaniem M4/3. Budżet wynosił 3000 zł. Mój pierszy strzał padł na GX80 i pewnie bym go łyknął gdyby.... No właśnie , gdyby... GX80 nie ma wejścia mikrofonowego , zatem pomyślałem sobie , że dobrze by było je mieć. Kolejnym pretendentem okazał się G80. Posiadał wszystko , co potrzebuję: przede wszystkim ta sama matryca co w GH4 , złącze mikrofonowe , ale... Niechcący zerknąłem na Panasia G90 , który ma lepiej usytuowane gniazdo mikrofonowe , większą matrycę (nie wiem , czy lepszą) , gniazdo słuchawkowe i V-log oraz ładowanie/zasilanie przez USB (nie wiem , czy jest mi to potrzebne? Na pewno przydatne). Posiada jeszcze parę innych o których nie będę się rozpisywał , ale co najważniejsze , jest technologicznie nowszy niż G80. Zapewne domyślacie się , że w tym momencie z mojego mózgu zrobiła się papka i zaczęło się gdybanie... I pewnie wyżulił bym więcej kasy na G90 , gdyby..... No właśnie - gdybym nie wyczaił G9 , do którego szykuje się niezła aktualizacja , dostępna od 19-11-2019. Co takiego jest w g9 , czego nie ma w poprzednich puszkach? Przede wszystkim: perfekcyjny AF i takie same baterie jak w GH4 (o zasilaniu przez USB nie piszę , bo to jest oczywiste).

No i teraz moja wielka rozterka:

1) Panasonic G80 (2200 zł) - tani , taka sama matryca jak GH4 ale inne baterie
2) Panasonic G90 (3900 zł) - nowszy technologicznie , nowsza matryca , zasilanie przez USB , V-log ,inne baterie
3) Panasonic G9 (4800 zł) - Matryca jak G90 , perfekcyjny AF , baterie takie same jak w GH4 , 2 sloty kart pamięci , zasilanie przez USB.

No i tak teraz sobie myślę , co jest lepsze?
1a) Panas G80 + Obiektyw Panasonic 42,5 + Laowa 7,5 w łącznej kwocie = około 5000 zł
2a) Panas G90 + Obiektyw Panasonic 42,5 w łącznej kwocie = 5200 zł
3a) Panas G9 w kwocie = 5050 zł minus 350 zł cashback

Cały czas zadaję sobie pytanie: Czy ja to na pewno potrzebuję , czy nie wystarczy to , co mam? Ale nawet papier toaletowy wie , że żeby być użytecznym , trzeba się rozwijać :)

Ważna będzie dla mnie każda , nawet absurdalna podpowiedź.
Pozdrowionka.
Krzychu

P.S.
A propos słowa "gdyby" - @Kulfi - pozdrowionka :)
https://www.youtube.com/watch?v=rAtKr_nsZSs
docxxx

Panasonic G80 vs G90 vs G9 - help me ;)

15.11.2019, 21:54

G9 po update to internal 10bit itd.
To już prawie jak GH5, ale z limitami nagrywania.

EDIT:
Odnośnie GX... Miałem raz GX80 i nie sądziłem, że brak odchylanego w kazdej plaszczyznie ekranu potrafi byc tak wkurw...
Krzychu
Awatar użytkownika

Panasonic G80 vs G90 vs G9 - help me ;)

15.11.2019, 22:04

docxxx pisze:Źródło posta G9 po update to internal 10bit itd.
To już prawie jak GH5, ale z limitami nagrywania.

EDIT:
Odnośnie GX... Miałem raz GX80 i nie sądziłem, że brak odchylanego w kazdej plaszczyznie ekranu potrafi byc tak wkurw...

Pierwotne złożenie było takie , że "nowa" puszka będzie siedziała na Zhiyun Crane V2 i TYLKO odchylany ekran będzie problemem , o czym zapomniałem wspomnieć , za co przepraszam :)
arelemm
Awatar użytkownika

Panasonic G80 vs G90 vs G9 - help me ;)

16.11.2019, 00:25

Pracuję na Panasach i powiem Ci tak:

1. Jeśli nie potrzebujesz 4k w 50p
2. Jeśli nie potrzebujesz 10 bit (a wątpię żeby do "naszych" zastosowań było Ci potrzebne)
3. Jeśli nie potrzebujesz stabilizacji (pracujesz na stabi i dodatkowo masz stabi obiektywy, więc po co...)
4. Jeśli nie potrzebujesz dual ISO (to akurat się przydaje)

To po co Ci te inne aparaty?
Mam GH4 i kupiłem gh5s bo chciałem 4k50p (wykorzystuję i to w 30% zleceń), lepszej jakości obrazu przy wyższym ISO.

Ja na Twoim miejscu kupiłbym sobie "lepsze" obiektywy i miał z tego prezent i prawdziwą frajdę. Od kiedy fotografowałem i filmowałem, chyba nie przesadzę pomijając conajmniej 5 lecia, największą różnicę w obrazie dały mi dwie rzeczy: przejście z DX na FF w fotach i zmiany obiektywów w m43 przy filmowaniu.

Więc...decyzja należy do Ciebie, ale uważam, że żaden z tych aparatów jaj Ci nie urwie nagle i tyle. Poczekaj na zajączka, dozbieraj i ewentualnie gh5, gh5s lub gh6 ;), nie wspomnę o BMPCC, ale to inna historia, ergonomia itd... pomimo najlepszego obrazka.

PS. Proszę nie podnosić larum, że jeszcze nie przeszedłem na FF w filmie, ale dostałem kompletny materiał z Sonego a7iii i póki co dziękuję :).
Aro

Panasonic G80 vs G90 vs G9 - help me ;)

16.11.2019, 00:28

Krzychu pisze:Źródło posta
docxxx pisze:Źródło posta G9 po update to internal 10bit itd.
To już prawie jak GH5, ale z limitami nagrywania.

EDIT:
Odnośnie GX... Miałem raz GX80 i nie sądziłem, że brak odchylanego w kazdej plaszczyznie ekranu potrafi byc tak wkurw...

Pierwotne złożenie było takie , że "nowa" puszka będzie siedziała na Zhiyun Crane V2 i TYLKO odchylany ekran będzie problemem , o czym zapomniałem wspomnieć , za co przepraszam :)

Przesiadłem się z Gx80 na Gh4 i to przepaść pod względem ergonomii, teraz gx80 byłoby mi ciężko używać. Jak masz dwie Gh4 to pewnie masz tez do nich szkła wiec ja bym szedł w g9, co te same baterie to te same baterie, dwa sloty na sd tez. Jak nie nagrywasz longiem to to chyba najlepsza opcja moim zdaniem.

Wróć do „Panasonic”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal