Jaki aparat filmujący wybrać?

Jeżeli tylko lubisz pogadać o zagadnieniach filmowych, to tu jest dobre miejsce
beniostrus

Jaki aparat filmujący wybrać?

7.11.2022, 15:08

Cześć wszystkim filmowcom.
Jestem amatorem, który już chce przestać nim być. Moja przygoda z filmowaniem zaczęła się od canona 5dm3 i w sumie w sprzęcie nic się nie zmieniło poza zebraniem kilku podstawowych obiektywów. Natomiast umiejętności a zarazem potrzeby poszły dość mocno do przodu. Obecny canon, to już prawie zabytek i chcę go zmienić. Filmuję głównie reportaże, ale zdarzają się ustawiane plany jak reklamy i teledyski. No i fotografuję też w plenerze i niby studiu. Studio, to za dużo powiedziane, ale niech będzie.
Pytanie do Was. W co teraz warto iść? Nie jestem przywiązany do canona, mogę wymienić cały system. Bardzo pobieżnie zrobiłem rozeznanie i widzę kilka firm. Sony, lumix, canon, nikon, fuji. Każdy producent ma kilka modeli i kompletnie nie wiem co wybrać, bo nic o nich nie wiem.
Co bym chciał?
5dm3 jest pełnoklatkowy, ale nowy sprzęt nie musi taki być. Przy następnej aktualizacji mogę kupić coś ff na kamerę A, a to co teraz zamierzam kupić będzie kamerą B.
Bardzo zależy mi na stabilizowanej matrycy.
4k chyba już wszystko nagrywa. Jakieś slomo 4k by się przydało. Nie wiem, 120 fps będzie drogie?
Autofokus w reporterce się pewnie przyda przyzwoity.
Do wydania mam ciut ponad 10k.
To chyba na tyle. W razie pytań odpowiem.
M4jster

Jaki aparat filmujący wybrać?

7.11.2022, 15:47

zerknij na sony fx30
szczemp

Jaki aparat filmujący wybrać?

18.11.2022, 15:13

Dość ciekawie wygląda fuji xh2s.
beniostrus

Jaki aparat filmujący wybrać?

23.11.2022, 18:33

Raczej przyglądam się takim puszkom:
Sony a 7 iii, ale to już dość stary sprzęt. Nie ma slomo w 4k, ale w miarę tani i fulframe.
Sony a 7 iv. Cena by pasowała. W 4k 'tylko' 60 fps, jest fulframe. Ale opinie na temat niebieskiego koloru są różne. Właśnie mija mu chyba rok. Niby nie dużo, ale jednak już mogą być lepsze modele.
Canon r6. Teraz chyba wychodzi mk 2. Cena mk1 byłaby ok, ale znowu sprzęt ma już dwa lata. Mk2 chyba za drogi. Co do mk1, ma 4k 'tylko' 60 fps. Autofokus podobno dobry. Kolory canonowe mi raczej pasują.
Fuji xh2s. Cena trochę za wysoka. Ma 6k w 30fps. W 4k ma aż 120 fps, jednak to apsc. Tegoroczny to model, więc świeży. Nagrywa wewnętrznie proresa, co jest dużym plusem. Na papierze całe multum kombinacji rozdzielczości, fpsów i kodeków.

Tak to raczej wygląda na papierze.
Do czynienia miałem tylko z canonem, więc jestem przyzwyczajony do jego kolorów, choć nie wiem czy można porównywać kolory z mojego mojego 5dm3 do r6. W każdym razie przyzwyczajenia można zmienić. Czytałem, że fuji dość mocno popracowało nad autofokusem i chyba nie odbiega od konkurencji.
Co radzicie? Może ktoś pracował na kilku powyższych puszkach i może udzielić subiektywnych odczuć.
mav
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

23.11.2022, 18:37

Jak masz możliwość pożyczyć / wynająć sobie na jakiegoś joba, to by dało Ci najlepszą odpowiedź. Ja zawsze polecam takie rozwiązanie, wychodzą wtedy wszystkie zady i walety jakiegoś sprzętu. Inaczej to wróżenie z fusów tak naprawdę.
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
alias
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

24.11.2022, 11:15

beniostrus pisze:Źródło posta Fuji xh2s. Cena trochę za wysoka. Ma 6k w 30fps. W 4k ma aż 120 fps, jednak to apsc. Tegoroczny to model, więc świeży. Nagrywa wewnętrznie proresa, co jest dużym plusem. Na papierze całe multum kombinacji rozdzielczości, fpsów i kodeków.

widziałem materiał z niego i jedyne co mnie zaskoczyło negatywnie to niemalże smartfonowa dynamika tonalna filmu, i pod tym względem nie canonowi nie miał szans dorównać :(
fransua
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

24.11.2022, 16:17

No jest jeszcze Panasonic S5 z jego średnim AF. W sumie niegłupia propozycja. 4k z pełnej matrycy w 30 k/s lub 60 k/s z "cropa". No niestety więcej w tej rozdzielczości nie ma klatkażu do spowolnień. Jakieś plotki mówią o S5 mkII w 2023 r.
alias
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

25.11.2022, 00:11

fransua pisze:Źródło posta Jakieś plotki mówią o S5 mkII w 2023 r.

te plotki mówią też, że nowe modele panasonica będą miały bardzo dobry AF - tak ma zaowocować współpraca z Leiką, nie tylko w sferze obiektywów
fransua
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

25.11.2022, 18:16

alias pisze:Źródło posta nowe modele panasonica będą miały bardzo dobry AF

Oby tak było bo tylko tego im teraz brakuje.
beniostrus

Jaki aparat filmujący wybrać?

26.11.2022, 10:14

mav pisze:Źródło posta Jak masz możliwość pożyczyć / wynająć sobie na jakiegoś joba

Pożyczyć nie mam za bardzo możliwości. Do najbliższego rentala, który ma takie sprzęty, mam prawie 200 km. A i ze zleceniami teraz słabo, więc nie za bardzo jest na czym testować.
alias pisze:Źródło posta zaskoczyło negatywnie to niemalże smartfonowa dynamika tonalna filmu

Czy to dyskwalifikuje ten aparat?
fransua pisze:Źródło posta No jest jeszcze Panasonic S5

O lumixach jakoś zapomniałem. Ten s5 też jest już chyba dwuletni. A na mk2 nie wiem czy czekać, choć ma być na początku roku. Nie bardzo chce mi się przez plotki przebijać, macie jakieś wiarygodne info co do parametrów?
wemlo
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

26.11.2022, 10:55

beniostrus pisze:Źródło posta Pożyczyć nie mam za bardzo możliwości. Do najbliższego rentala, który ma takie sprzęty, mam prawie 200 km. A i ze zleceniami teraz słabo, więc nie za bardzo jest na czym testować.

Tym bardziej wypożyczył bym coś teraz, nie wyobrażam sobie testowania nieznanego mi sprzętu na zleceniu...
A rentale działają też wysyłkowo :-)
fransua
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

26.11.2022, 12:43

beniostrus pisze:Źródło posta Nie bardzo chce mi się przez plotki przebijać, macie jakieś wiarygodne info co do parametrów?

Plotka jak to plotka. Nie ma wiarygodnych. Można bazować co ma teraz S5 i co może być ulepszone - AF, 4k w 50/60 fps z całej metrycy. W sumie to by wystarczyło bo na teraz S5 jest całkiem OK w swojej cenie. Za dużo nie mogą dać bo muszą coś zostawić do rodziny "S1".
Dividex

Jaki aparat filmujący wybrać?

27.11.2022, 19:56

alias pisze:Źródło posta
beniostrus pisze:Źródło posta Fuji xh2s. Cena trochę za wysoka. Ma 6k w 30fps. W 4k ma aż 120 fps, jednak to apsc. Tegoroczny to model, więc świeży. Nagrywa wewnętrznie proresa, co jest dużym plusem. Na papierze całe multum kombinacji rozdzielczości, fpsów i kodeków.

widziałem materiał z niego i jedyne co mnie zaskoczyło negatywnie to niemalże smartfonowa dynamika tonalna filmu, i pod tym względem nie canonowi nie miał szans dorównać :(

Co masz na myśli pisząc dynamika tonalna filmu ? Zakres dynamiczny między światłami a cieniami ?
alias
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 11:42

Dividex pisze:Źródło posta Zakres dynamiczny między światłami a cieniami ?

tak, dokładnie to - ten zakres był słabiutki jak na tej klasy aparat
wemlo
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 14:03

alias pisze:Źródło posta widziałem materiał z niego i jedyne co mnie zaskoczyło negatywnie to niemalże smartfonowa dynamika tonalna filmu, i pod tym względem nie canonowi nie miał szans dorównać

Nie mam pojęcia skąd wziąłeś taką opinię i jakie materiały oglądałeś... Ale mam ten aparat i powiem Ci że żaden Canon nagrywający w C-Log 3 nie ma nawet podjazdu do F-Log 2. Dopiero C-Log 2 da pewnie lepszą rozpiętość tonalną... Więc tym bardziej porównywanie tego do smartfonów jest zwyczajnie błędne.
Kilka przykadów :
https://www.youtube.com/watch?v=drVQbkevoLY
https://www.youtube.com/watch?v=pGisQh01NeA
https://www.youtube.com/watch?v=x3-RJWQkaUY
alias
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 14:39

wemlo pisze:Źródło posta Nie mam pojęcia skąd wziąłeś taką opinię i jakie materiały oglądałeś...

to były zdjęcia do filmu dokumentalnego, realizowane teraz latem w słoneczne dni w Łodzi
kilka było ujęć z wnętrza budynku, i kilka nocnych na ulicy
Dividex

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 17:28

alias pisze:Źródło posta
Dividex pisze:Źródło posta Zakres dynamiczny między światłami a cieniami ?

tak, dokładnie to - ten zakres był słabiutki jak na tej klasy aparat

Według mnie Wemlo ma rację, ten aparat ma bardzo dobry DR i w zasadzie tylko Sony A7sIII może mieć lepszy, choć ten aparat z tego się orientuje ma auto-odszumianie a w Fuji można to zminimalizować.

https://www.youtube.com/watch?v=4wMmiAztkHU&t=922s
https://www.cined.com/camera-database/?camera=X-H2S

żaden aparat canona nie jest wyżej w rankingu, tylko kamery Canona z C-log2 mogą się pochwalić lepszym DR.
szczemp

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 18:18

Mnie się też wydawało, że każdy chwali rozpiętość tonalną w tym fuji.
alias
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 19:37

Może macie i rację, napisałem tylko swoje własne odczucia na podstawie tylko jednego zrealizowanego materiału ;)

Dodano po 33 minutach 20 sekundach:
ale jak tak szukam teraz jakiś testów to też trafiłem na to:
https://www.optyczne.pl/481.8-Test_apar ... nalna.html
wemlo
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 19:54

alias pisze:Źródło posta Może macie i rację, napisałem tylko swoje własne odczucia na podstawie tylko jednego zrealizowanego materiału ;)

Dodano po 33 minutach 20 sekundach:
ale jak tak szukam teraz jakiś testów to też trafiłem na to:
https://www.optyczne.pl/481.8-Test_apar ... nalna.html

Nie wiem. Wiem za to że dla mnie obrazek w wideo nagrany w F-Log 2 wygląda lepiej niż w X-T4 czy w R5 w C-logu 3. Różnice może nie sa jakieś spektakularne, ale wracając do ogólnego meritum sprawy - X-H2s ma bardzo dobry zakres dynamiczny. Różnica, tak na moje oko, jest głównie w światłach, przynajmniej względem X-T4 (czyli F-log). Ciężej coś prześwietlić, w zasadzie to pod tym względem ten profil zachowuje się podobnie do S-Loga 3 od Sony.
wemlo
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 20:28

"So, you could actually say it is a BMPCC 6K on steroids with a ton of additional features like IBIS and all of the other advantages of a true hybrid camera, including a smaller form factor."
Coś w tym jest :-)
Tylko Black Magic kolory ma jak dla mnie fajniejsze :-)
alias
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 23:19

tu też tryb video oceniony wyjątkowo wysoko:
https://www.dpreview.com/reviews/fujifi ... -review#VD

a i ogólna ocena bardzo dobra ;)

Dodano po 2 minutach 21 sekundach:
wemlo pisze:Źródło posta Tylko Black Magic kolory ma jak dla mnie fajniejsze

no zdecydowanie, mimo tak wielu braków pockety są same w sobie niedoścignionymi kamerkami w tej klasie cenowej
Dividex

Jaki aparat filmujący wybrać?

28.11.2022, 23:20

wemlo pisze:Źródło posta "So, you could actually say it is a BMPCC 6K on steroids with a ton of additional features like IBIS and all of the other advantages of a true hybrid camera, including a smaller form factor."
Coś w tym jest :-)
Tylko Black Magic kolory ma jak dla mnie fajniejsze :-)


Ale pocket ma wolne zczytywanie tej matrycy, a ty z swoim fuji nie musisz się martwić o rozmazane twarze na weselu przy dynamicznej scenie :D
wemlo
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

29.11.2022, 07:59

Dividex pisze:Źródło posta Ale pocket ma wolne zczytywanie tej matrycy, a ty z swoim fuji nie musisz się martwić o rozmazane twarze na weselu przy dynamicznej scenie

Zdaję sobie sprawę, chodziło mi bardziej o jakość obrazka sama w sobie. A tak na marginesie... Na weselu to chyba nie jest aż tak uciążliwy problem z tym Rolling Shuterem. Miałem przez krótki czas BMPCC 6K Pro i tragedii nie było.
beniostrus

Jaki aparat filmujący wybrać?

1.12.2022, 17:08

Coraz bardziej podoba mi się fuji xh2s, jednak 11000 to dużo. Za tyle chciałbym mieć body i jakiś podstawowy obiektyw. Jednak sony a 7 iv jest jeszcze droższy. Canon r6 mk2 i lumix s5 mk2 pewnie będą jeszcze droższe.
Sam już nie wiem czy czekać na canona i lumixa, żeby zobaczyć cenę i wtedy podjąć decyzję, czy brać teraz fuji albo sony.
wemlo
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

2.12.2022, 11:46

beniostrus pisze:Źródło posta Coraz bardziej podoba mi się fuji xh2s, jednak 11000 to dużo. Za tyle chciałbym mieć body i jakiś podstawowy obiektyw. Jednak sony a 7 iv jest jeszcze droższy. Canon r6 mk2 i lumix s5 mk2 pewnie będą jeszcze droższe.
Sam już nie wiem czy czekać na canona i lumixa, żeby zobaczyć cenę i wtedy podjąć decyzję, czy brać teraz fuji albo sony.

Canon R6mk2 to cena ponad 14 tyś. Z tych wszystkich najtaniej można chyba wyrwać S5 - o ile nie zależy Ci na AF.
kulfi82
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

2.12.2022, 22:00

z tym AF w S5.. to wszystko zależy do czego porównujemy. To tak jak z słuchawkami TWS dopóki nie posłuchać tych za 2000 tyś to te za 350zl też będą zajebiste. U mnie w wielu przypadkach AF w S5 spokojnie sobie radzi, ale mam w torbie stare A6300, które mimo wszystko bije go na głowę.
"Ojciec Zdzicha"
wemlo
Awatar użytkownika

Jaki aparat filmujący wybrać?

3.12.2022, 08:54

kulfi82 pisze:Źródło posta z tym AF w S5.. to wszystko zależy do czego porównujemy. To tak jak z słuchawkami TWS dopóki nie posłuchać tych za 2000 tyś to te za 350zl też będą zajebiste. U mnie w wielu przypadkach AF w S5 spokojnie sobie radzi, ale mam w torbie stare A6300, które mimo wszystko bije go na głowę.

Dlatego właśnie jeśli zależało by mi bardzo na AF to wybrał bym to co radzi sobie lepiej pod tym względem. Za podobną cenę jest FX-30 i pod względem AF to ta kamera będzie najlepsza. W sumie to prawdę powiedziawszy gdybym teraz miał wybrać to nie wiem czy nie zdecydowała bym się na FX30 zamiast X-H2s...

Wróć do „Dyskusje”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal