Zmiękczenie światła lampy nakamerowej

Film to światło.
TeKo

Zmiękczenie światła lampy nakamerowej

29.11.2020, 11:04

Witam,
Jestem w posiadaniu lampy nakamerowej Neske L48.
Obrazek
Lata temu kupiona w innym celu, niż używana teraz. Obecnie po prostu stoi przy biurku jako key light. Jednak wydaje mi się, że światło jest zbyt ostre i chciałbym je jakoś zmiękczyć.
Jakie mam opcje do wyboru, co byłoby lepsze? Rozglądałem się za małymi softboxami: https://allegro.pl/oferta/dyfuzor-softb ... 8334845920
Ale też widzę można doczepić tuż przed LEDami dyfuzor, jakąś płytkę akrylową, szkło mleczne itp.
Jaka byłaby najlepsza opcja?
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi,
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 29.11.2020, 13:46 przez TeKo, łącznie zmieniany 1 raz.
kulfi82
Awatar użytkownika

Zmiększenie światła lampy nakamerowej

29.11.2020, 12:38

ciężko tu będzie wskazać Ci, które rozwiązanie będzie najlepsze ponieważ nie ma sposobu uniwersalnego na wszystko. Nie znamy sceny, aranżacji pomieszczenia, kadru i tego co chcesz finalnie uzyskać. Według mnie największe rozproszenie da Ci jakiś względnie duży softbox.
"Ojciec Zdzicha"
TeKo

Zmiększenie światła lampy nakamerowej

29.11.2020, 13:11

Racja. Mój setup jest z kategorii "typowego youtubera/streamera". Siedzę przy biurku, lampa z kamerą lekko z boku tuż przy biurku, gapienie się w monitor lub obiektyw.
Na rynku zdecydowanie przeważają softboxy, pytam się, bo nie chcę kupić czegoś, co jednak nie wypali. Akurat to co podałem w linku do allegro pasuje mi jeśli chodzi o wymiary, czy różnica będzie zauważalna na plus przy takim sofboxie?
alias
Awatar użytkownika

Zmiększenie światła lampy nakamerowej

29.11.2020, 13:43

to jest za małą lampka i za słaba na duży softbox
najpierw poeksperymentuj prostymi sposobami typu:
- nie oświetlaj bezpośrednio siebie i odwróć lampkę aby światło odbijało się od większej białej powierzchni, np. kartka białego grubego papieru A4, albo bardzo pomieszczoną folię aluminiową
- załóż na lampkę białą foliową reklamówką lub inny materiał rozpraszający światło np. kalkę techniczną, itd.
metodą prób i błędów przekonasz się czy to daje Ci efekt którego oczekujesz, a wtedy kupisz sobie taki mały softbox lub pójdziesz w innym kierunku

Dodano po 9 minutach 10 sekundach:
widziałem jeszcze bardzo fajny patent polegający na kupowaniu za grosze starego monitor uszkodzonego /byle świecił/
z którego z matrycy zdejmuje się folie polaryzacyjne i świeci tym ekranem
te monitory mają bardzo fajne jakościowo źródła światła i świecą równomiernie całą powierzchnią
koszt takiego 20 zł
;)
szczemp

Zmiękczenie światła lampy nakamerowej

29.11.2020, 14:29

alias pisze:Źródło posta kartka białego grubego papieru A4

Może też być płyta białego styropianu.
alias pisze:Źródło posta lub inny materiał rozpraszający światło np. kalkę techniczną

Dobrze sprawdza agrowłóknina.
yotka
Awatar użytkownika

Zmiękczenie światła lampy nakamerowej

1.12.2020, 09:07

https://muzyczny.pl/146463_Lee-216-Full ... 60-cm.html

Podobne rozwiązanie jak kalka techniczna, ale przeznaczone do oświetlenia więc standaryzowane (masz od 1/4 do full dyfuzji), niepalne, sprawdzone, niedrogie.
tomekk79

Zmiękczenie światła lampy nakamerowej

5.12.2020, 11:42

Najprostsze i najtańsze, domowe sposoby to:
- klaka techniczna założona w "U" - lekkim półkolu na lampie
- światło skierowane na białą powierzchnię i oświetlenie światłem odbitym
i ... listek ręcznika papierowego. Sam bym na to nie wpadł gdybym nie zobaczył tego "rozwiązania" zastosowanego przez profesjonalną ekipę telewizyjną (tej telewizji, na którą jako podatnicy wydajemy grube miliardy zł. rocznie)

Wróć do „Oświetlenie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal