DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

Jeżeli tylko lubisz pogadać o zagadnieniach filmowych, to tu jest dobre miejsce
Marcinos

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

7.02.2020, 23:14

Dzień dobry!
To mój pierwszy post na tym forum. Piszę aby poradzić się w kwestii niezwykle dla mnie istotnej. Chodzi tu o montaż video.
Od kilku lat pracuję na narzędziach od adobe ( premiere pro, after efects, lightroom) to wszycho zainstalowane na windows.
Teraz chciałbym spróbować jak to jest na iOS więc niebawem zakup nowego MACA a wraz z zakupem MACA przesiadka na... no właśnie na co? Lepie DR 16 czy FCPX ?
Montuję głównie teledyski oraz krótkie formy dokumentalne max 40 minut. Materiał wejściowy to 4k z GOPRO + lustrzanki wszelakie + ujęcia z dronów dji + w przyszłości jakieś grubsze kodeki z kamery black magic.
Skoro rezygnuję z narzędzi adobe to co na macu zastąpi mi after effects oraz lightrooma? Słyszałem o fusionie z dr 16
Czy ktoś już przeżył przesiadką z windowsa x adobe na Maca x davinci ???
Pozdrawiam
Gruby Pan Albert

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

8.02.2020, 20:21

Lightrooma można zastąpić CaptureONE. Ja mam wersje Express i robi to co do niej należy i troszkę lepiej od LR, przynajmniej w tym do czego ja potrzebuje. W darmowej wersji express paru rzeczy brakuje ale pod koniec roku na czarny piątek już wjedzie pełna bo można naprawdę zacznę rzeczy robić.

To jeśli chodzi o strone foto. O efektach się nie wypowiem bo nie działam w tym :D
AndiBandi

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

8.02.2020, 20:58

Po pierwsze są wersje Adobe na maca ale rozumiem że Ci się przejadło zdzierstwo miesięczne monopolisty.
Final Cut jest mocno zoptymalizowany do hardware Apple więc teoretycznie potrafi wycisnąć więcej wydajności z jednostki.
Nie będę rozpisywał się o workflow bo każdy ma swoje.
Zamienniki Adobe w kwestii graficznej to np. pakiet od Affinity: Designer, Photo i Designer. Tanie na life time ale nie takie same.
Co do AE to Apple ma Motion troszkę inne podejście ale możliwości .... teoretycznie zbliżone w praktyce AE duuuużo bardziej popularne więc więcej wszystkiego. Fusion dla mnie trudne do nauczenia.
Co do zastępstwa LR to jest jeszcze takie darmowe cudo jak ... Darkable już chyba w wersji 3.0
Marcinos

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

9.02.2020, 01:52

Dzieki za odpowiedzi a powiedzcie prosze co z dyskami bo wiem że lepiej osobny na system a osobny na surówke. Czy dyski usb makowe thunderbolt dadzą radę przy 4k bez proxy? w czasie pracy na da vincim?
kms

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

9.02.2020, 09:54

Sorry za offtop, ale to Ty BNT? ;)
szczemp

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

9.02.2020, 11:49

Gruby Pan Albert pisze:Źródło posta Lightrooma można zastąpić CaptureONE. Ja mam wersje Express i robi to co do niej należy i troszkę lepiej od LR, przynajmniej w tym do czego ja potrzebuje. W darmowej wersji express paru rzeczy brakuje ale pod koniec roku na czarny piątek już wjedzie pełna bo można naprawdę zacznę rzeczy robić.

To jeśli chodzi o strone foto. O efektach się nie wypowiem bo nie działam w tym :D

Czy wersja express czyta tylko rawy z sony i fuji? Rawy z canona, nikona, panasonica, olympusa i innych wymagają chyba wersji pro.
Adam

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

9.02.2020, 13:21

Wersja expres C1 czyta wszystko, ale tylko użytkownicy Sony mają ją za free.
DR 16 czy FCPX?
Nie wiem. Nie znam się…
Jednak pozwolę sobie na krótką charakterystykę programów do cięcia (?).

FCP
Final Cut Studio to świetne oprogramowanie. Nie można tego jednak powiedzieć o FCPX
FCPX ma się do Final Cut Studio tak jak Logic 9 do Logic X czy też Aperture3 do tego gówna, które weszło, jako następca Aperture.
FCPX to mocno okrojona wersja FCS, nastawiona na konsumenta a nie na rynek pro.
FCS świetnie sprawdzał się w małych produkcjach. Jego naturalnym środowiskiem były pliki Pro Res.
Z konsumenckimi kodekami program sobie nie radził. Owszem, dało się, ale zajmowało to mnóstwo czasu.
Jeśli rozwiązania broadcastingowe są ci obce to o FCPX jest dla ciebie.
Pisząc rozwiązania broadcastingowe mam na myśli pracę z plikami BWF

Adobe Premiere Pro
Program zupełnie nie nadaje się do pracy z dużymi projektami.
Jego obsługa jest wybitnie nie intuicyjna.
Program źle integruje się z zewnętrznymi sterownikami MIDI.
Nie ma żadnego wsparcia w broadcastingu
Bardzo dzisiaj modny

DaVinci Resolve
Jeśli potrzebujesz tego narzędzia to powinieneś zastanowić się czy naprawdę powinieneś nadal zajmować się filmowaniem
DR jest świetnym narzędziem do tego, aby coś naprawić. Ale czy nie lepiej od razu na planie nagrać coś w ten sposób, aby później nie trzeba było w tym dłubać godzinami?
Poza tym odnoszę wrażenie, że narzędzia w DR są tylko po to, aby nimi dłubać dla samego dłubania.

AVID
Dla kogoś, kto pracuje bądź pracował na systemie Moviola bądź KEM,Avid to naturalne środowisko
Umożliwia pracę na dużych ilościach plików a do tego jest bardzo prostym i intuicyjnym środowiskiem.
Avid robi to, do czego został powołany. Po prostu tnie i umożliwia szybki przegląd materiału.

Sony Vegas
Bardzo intuicyjny. Teledyski montuje się głównie w tym programie.
Świetnie integruje się w środowisku broadcastingowym. Narzędzia w programie są tożsame z funkcjami zawartymi w bardzo drogich modułach montowanych w rackach.
Od wersji 13 wszystkie nowe funkcje dodane do programu są jak kwiatki do kożucha-wyglądające ładnie na papierze i w ogóle niedziałające.
I…zupełnie nie potrzebne
No chyba ze ktoś chce sobie dłubać dla samego dłubania. Ale wtedy do tego lepiej nadają się inne programy jak chociażby Pr czy DR
fransua
Awatar użytkownika

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

9.02.2020, 14:03

Czyli jedynym programem, w którym w razie czego "odratujemy" swoje nagranie to Davinci Resolve. Biorę w ciemno. Z ciekawostek dodam, że można w nim montować filmy jak w każdym programie NLE o dziwo nawet w wersji darmowej.
Ostatnio zmieniony 9.02.2020, 14:08 przez fransua, łącznie zmieniany 1 raz.
Gruby Pan Albert

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

9.02.2020, 14:07

szczemp pisze:Źródło posta
Gruby Pan Albert pisze:Źródło posta Lightrooma można zastąpić CaptureONE. Ja mam wersje Express i robi to co do niej należy i troszkę lepiej od LR, przynajmniej w tym do czego ja potrzebuje. W darmowej wersji express paru rzeczy brakuje ale pod koniec roku na czarny piątek już wjedzie pełna bo można naprawdę zacznę rzeczy robić.

To jeśli chodzi o strone foto. O efektach się nie wypowiem bo nie działam w tym :D

Czy wersja express czyta tylko rawy z sony i fuji? Rawy z canona, nikona, panasonica, olympusa i innych wymagają chyba wersji pro.


Jak mu wrzuciłem rawa z canona to odczytał ale można tylko używać presetów z fuji.

Adam pisze:Źródło posta Wersja expres C1 czyta wszystko, ale tylko użytkownicy Sony mają ją za free.


Nope, fuji też ma.

https://www.captureone.com/en/products/ ... 5oQAvD_BwE
Marcinos

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

9.02.2020, 21:39

Adam dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Czyli Wersja Final cut studio jest twoim zdaniem lepsza od wersji final cut pro x? Eh no tego sie nie spodziewałem.
Ja się skłaniam coraz bardziej właśnie w kierunku przesiadki z adobe premiere na final cut pro x.
Workflow z plikami 4k ma prawo bytu jeśli surówka będzie czytana z zewnętrznego dysku ze złączem thunderbolt?
sven

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

10.02.2020, 23:23

Marcinos pisze:Źródło posta Adam dzięki za wyczerpującą odpowiedź.


Nie bierz sobie za bardzo do serca tego co on pisze. Poszukaj raczej kogoś, kto wie o czym mówi. Na Twoim miejscu wypróbowałbym DR16. Jest darmowa wersja i możesz spróbować. Jak Ci się spodoba, kupisz za 300$ wersję Studio (lepiej wykorzystuje GPU, ma też kilka miłych dodatków).
Adam

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

11.02.2020, 08:30

„Nie bierz sobie za bardzo do serca tego co on pisze…”-powiedział miszcz kotleta ślubnego
Sven oczywiście nie przytoczył żadnych merytorycznych argumentów.
Forum jest pełne takich znafcuf, powtarzających tak bardzo wyświechtane frazesy, że aż nieprawdziwe.
Znafcy szczególnie udzielają się w temacie „jaki aparat mum kópić”. Najlepiej jeśli pytanie zada jakaś niewiasta.
Degenerado

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

11.02.2020, 11:10

na szczęście mamy taką gwiazdę, która rozświetli forumową ciemnotę swoim blaskiem... jak się o kimś pisze, że jest debilem to nie jest to merytoryczny argument tylko diagnoza
alias
Awatar użytkownika

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

11.02.2020, 11:44

Adam pisze:Źródło posta Nie wiem. Nie znam się…

tym stwierdzeniem powinieneś zaczynać i kończyć każdy swój post,
i najlepiej nie pisz w nim nic więcej :lol:
fransua
Awatar użytkownika

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

11.02.2020, 12:04

Adam pisze:Źródło posta Sven oczywiście nie przytoczył żadnych merytorycznych argumentów.
Forum jest pełne takich znafcuf, powtarzających tak bardzo wyświechtane frazesy, że aż nieprawdziwe.
Znafcy szczególnie udzielają się w temacie „jaki aparat mum kópić”. Najlepiej jeśli pytanie zada jakaś niewiasta.

Właśnie Twoja "podpowiedź" co wybrać to typowy znafca. Zero argumentów za i przeciw. W większości jakieś odczucia, że nieintuicyjny, modny, do dłubania. Dzięki taki wypowiedziom doszło trzecie odczucie - mamy obiektywne, subiektywne i doszło z dupy. Jak coś ci leży to co najwyżej
Adam pisze:Źródło posta Bardzo intuicyjny. Teledyski montuje się głównie w tym programie

itp.
alias
Awatar użytkownika

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

11.02.2020, 12:37

Adam pisze:Źródło posta Ale to ja jestem dziś na planie a nie wy

a to jest wyznacznik posiadanej wiedzy?
bo tak na marginesie to właśnie wczoraj wróciłem do domu z planu na którym bylem non stop przez 36 dni
pracując codziennie od 7 do 22
i właśnie nie wiem czy cokolwiek się nauczyłem bo to produkcja amerykańska
a ci jankesi to się chyba na niczym nie znają :D
sven

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

11.02.2020, 12:39

alias pisze:Źródło posta
Adam pisze:Źródło posta Ale to ja jestem dziś na planie a nie wy

a to jest wyznacznik posiadanej wiedzy?


Tak dla przypomnienia o jakim "planie" mówimy, kilka przykładów z "planów" mistrza Adama:
https://www.youtube.com/channel/UCXHqEc ... FAA/videos
Ostatnio zmieniony 11.02.2020, 12:44 przez sven, łącznie zmieniany 2 razy.
wemlo
Awatar użytkownika

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

11.02.2020, 12:42

sven pisze:Źródło posta raczej

Chyba niepotrzebnie się unioslem. Szkoda wdawać się w jakiekolwiek dyskusje a tym bardziej denerwować.
Adam

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

28.02.2020, 17:34

Sven,kotletowy miszczu,na moim fb jest parę zdjęć z planów.
Na moim yt jest parę filmów wykonanych wyłącznie solo i sony a99
cezary170
Awatar użytkownika

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

28.02.2020, 19:12

Skoro każdy daje te przykłady filmów, które wychodzi na to że zostały wrzucone tak o, to może czas na nagranie czegoś na pokaz. Będziesz miał fajny film na fb, yt lub cokolwiek innego a na forum pokażesz swoje możliwości. Jak wiemy masz zawodowy sprzęt, ja bym z chęcią zobaczył próbkę. Nie żebym się nabijał ale to rozwieje wątpliwości, które co chwile pojawiają się na forum.
SOUNDplay

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

29.02.2020, 08:02

alias pisze:Źródło posta pracując codziennie od 7 do 22

Płacili nadgodziny? Progresywne? ;)
alias
Awatar użytkownika

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

29.02.2020, 14:14

cezary170 pisze:Źródło posta Jak wiemy masz zawodowy sprzęt

tu nawet widać /od 8:30/ ten zawodowy sprzęt i jak zawodowo nagrywa się dźwięk na planie
o czym kolega Adam tak żywiołowo dyskutował w innym wątku na tym forum :)

https://youtu.be/DOQ2nqHPpFc?t=510
Leff

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

29.02.2020, 15:02

alias pisze:Źródło posta
cezary170 pisze:Źródło posta Jak wiemy masz zawodowy sprzęt

tu nawet widać /od 8:30/ ten zawodowy sprzęt i jak zawodowo nagrywa się dźwięk na planie
o czym kolega Adam tak żywiołowo dyskutował w innym wątku na tym forum :)


Na mnie szczególne wrażenie zrobiło pierwsze 30 sekund tego dzieła. Absolutne mistrzostwo sztuki operatorskiej.
wemlo
Awatar użytkownika

DaVinci Resolve 16 vs Final cut pro x

29.02.2020, 16:00

Ludzie dajcie już spokój. Tematem wątku na pewno nie była twórczość kolegi Adama..

Wróć do „Dyskusje”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal