Canon EOS R5

Wszelkie lustrzanki canona i sprawy z nimi związane
wemlo
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 09:17

W końcu jest oficjalka więc zakładam temat bo może to być punkt zwrotny, o ile cena nas nie zabije..
https://www.canon.pl/?gclid=CjwKCAiAhJTyBRAvEiwAln2qB5qaA4JWsuNaY4FNhbvTCLGU0pZAGjHZ9gyJOs24KxF85vWYdQ9mURoCscYQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
https://www.youtube.com/watch?v=oIp5ZC_tGu4
Wygląda naprawdę dobrze, chociaż brakuje mi dedykowanych przycisków pod ISO,SS, oraz WB..
A tak poza tym obawiam się dwóch rzeczy.
Pierwsza to cena, coś pewnie pod 20000 lub więcej.
Druga to to 8K... dlaczego? Bo raz że naprawdę 8K w tej chwili nie jest potrzebne zdecydowanej większości filmowców, dwa, że Canon w swoim "stylu" wsadza coś ekstra aby być "pierwszym" w danej kategorii a okraja bardziej istotne funkcje z punktu widzenia obecnych potrzeb użytkowników.
Mam jednak nadzieję że Canon zerwał z tą polityką i dostaniemy 4K z całej matrycy w 10 bitach :-)
sven

Canon EOS R5

13.02.2020, 13:35

wemlo pisze:
Mam jednak nadzieję że Canon zerwał z tą polityką i dostaniemy 4K z całej matrycy w 10 bitach :-)

no nie wiem :-)
8k wiadomo po co; aparat wychodzi na 3-4 lata, więc te 8k musi być, bo inaczej przez następne trzy lata będą pisać: ..."Canon nie ma 8 k, a ja mam 8k w telefonie" :-)
mav
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 14:05

Tylko czy on faktycznie zapisuje 8k i w jakim klatkażu, czy tylko downsampluje z 8k do 4k?
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
alias
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 14:19

mav pisze:Źródło posta Tylko czy on faktycznie zapisuje 8k i w jakim klatkażu, czy tylko downsampluje z 8k do 4k?


Canon EOS R5 Specifications:

Named the Canon EOS R5
45mp full-frame CMOS sensor
IBIS
5 stops with IBIS alone
7-8 stops of correction when used with in-lens stabilization
12fps mechanical, 20fps electronic
Dual card slots
Scroll wheel added to the back
No touch bar
Liveview/Movie toggle like previous EOS DSLRs
Larger capacity battery, but looks like the LP-E6
8K @ 30fps
4K @ 120fps
4K @ 60fps
Built-in 5GHz WiFi
New battery, but the same shape and compatibility as the EOS 5D Mark IV
mav
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 15:43

O cie synek, no robi to wrażenie. :shock:

Ciekawe kiedy wyjdzie ;) pisali coś o konkretnym terminie?
Pamiętam, że Sony to kiedyś nawet jakiś mockup pokazywał na jakichś targach i też to się nigdy nie pojawiło..
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
wemlo
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 16:03

alias pisze:Źródło posta Named the Canon EOS R5
45mp full-frame CMOS sensor
IBIS
5 stops with IBIS alone
7-8 stops of correction when used with in-lens stabilization
12fps mechanical, 20fps electronic
Dual card slots
Scroll wheel added to the back
No touch bar
Liveview/Movie toggle like previous EOS DSLRs
Larger capacity battery, but looks like the LP-E6
8K @ 30fps
4K @ 120fps
4K @ 60fps
Built-in 5GHz WiFi
New battery, but the same shape and compatibility as the EOS 5D Mark IV

Tylko że to ciągle są rumorsy.
Jak do tej pory wiemy tylko tyle że będzie 8K, stabiliowana matryca i 12/20 klapnięć w foto. Ile z tych rumorsów będzie prawdą to dopiero zobaczymy. A i jeszcze dwie karty są pewne.

Dodano po 6 minutach 53 sekundach:
sven pisze:Źródło posta no nie wiem
8k wiadomo po co; aparat wychodzi na 3-4 lata, więc te 8k musi być, bo inaczej przez następne trzy lata będą pisać: ..."Canon nie ma 8 k, a ja mam 8k w telefonie"

No tak, ale nie zmienia to faktu że tak średnio jest to potrzebne. Może dla osób wyciągających zdjęcia z filmu... ale nie czarujmy się, to raczej ułamek całości odbiorców. Nie ukrywam że do filmowania wolał bym coś pokroju C100 mk3... a wielu fotografów wolało by nieco niższą cenę w zamian za brak zaawansowanych funkcji wideo. A tak to zarówno jedni jak i drudzy musza płacić po trochę za coś z czego korzystać nie będą, lub będą bardzo okazjonalnie..
sven

Canon EOS R5

13.02.2020, 16:04

wemlo pisze:Tylko że to ciągle są rumorsy.
Jak do tej pory wiemy tylko tyle że będzie 8K, stabiliowana matryca i 12/20 klapnięć w foto. Ile z tych rumorsów będzie prawdą to dopiero zobaczymy. A i jeszcze dwie karty są pewne.


Myślę, że to raczej kontrolowane przecieki, a puszka jest dawno w użyciu i testach. Latem się dowiemy ;-)
Wszystkie rumorsy odnośnie 1dx mk III się sprawdziły. Tu pewnie będzie podobnie.

Osobiście wolałbym Rkę z matrycą i funkcjami 1dx mk III, bo 45 mpix do niczego mi nie jest potrzebne. Podobno ma być jeszcze w tym roku Rka 20 mpix. Zobaczymy.
Ostatnio zmieniony 13.02.2020, 16:06 przez sven, łącznie zmieniany 1 raz.
wemlo
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 16:06

sven pisze:Źródło posta Myślę, że to raczej kontrolowane przecieki, a puszka jest dawno w użyciu i testach. Latem się dowiemy
Wszystkie rumorsy odnośnie 1dx mk III się sprawdziły. Tu pewnie będzie podobnie.

Zapytam w prost :-)
Testujesz już? :-)
sven

Canon EOS R5

13.02.2020, 16:07

wemlo pisze:Testujesz już? :-)

1dx mk III, ale mam na krótko. R5 testuje inna liga i nie w Polsce :-) Może krótko przed premierą, zobaczymy.
wemlo
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 16:11

sven pisze:Źródło posta
wemlo pisze:Testujesz już? :-)

1dx mk III, ale mam na krótko.

Pytałem o R5 :-)
To że testujesz 1DX III to z góry wiedziałem :-)

Dodano po 3 minutach 1 sekundzie:
sven pisze:Źródło posta R5 testuje inna liga i nie w Polsce Może krótko przed premierą, zobaczymy.

Ok. Zgadzasz się z tym że R5 raczej nie ma szans na jakiekolwiek 10bit wewnętrznie?
sven

Canon EOS R5

13.02.2020, 16:15

wemlo pisze:Ok. Zgadzasz się z tym że R5 raczej nie ma szans na jakiekolwiek 10bit wewnętrznie?

Nie. Myślę, że będzie miał. To jest body dla rynku profi. Myślę, że te 8k może być w RAWach, ale to już gdybanie.
wemlo
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 16:24

sven pisze:Źródło posta
wemlo pisze:Ok. Zgadzasz się z tym że R5 raczej nie ma szans na jakiekolwiek 10bit wewnętrznie?

Nie. Myślę, że będzie miał. To jest body dla rynku profi. Myślę, że te 8k może być w RAWach, ale to już gdybanie.

Ok. Nie wnikajmy na razie bo to zwykłe zgadywanie. Dla mnie jakoś mało prawdopodobne że dostanie np 4K z całej matrycy w 10bit - chyba że HEVC 10 bit 4:2:0.
Dividex

Canon EOS R5

13.02.2020, 17:55

A nikogo nie martwi ciągle ta sama bateria ? Przy rozmiarze tradycyjnego LP-E6, to raczej szału nie będzie z zasilaniem zwłaszcza, ze matryca jest stabilizowana. Druga sprawa to 40Mpx i low light ? W sony to wygląda dobrze dopiero w trzeciej generacji A7R. No i szkła RF piękna sprawa, ale razem z boby to już powoli zaczyna się robić cen małego samochodu :)
Stefan
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 18:15

sven pisze:Źródło posta8k wiadomo po co; aparat wychodzi na 3-4 lata, więc te 8k musi być, bo inaczej przez następne trzy lata będą pisać: ..."Canon nie ma 8 k, a ja mam 8k w telefonie" :-)

No ale czy tak właśnie nie mówiono o aparatach Canona przez prawie całą ostatnią dekadę? :-)
"każda przyslona znaczy co innego, wyraża inne emocje"
(c) jakaś grupa z facebooka
mav
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 18:39

Dividex - oj tam oj tam. Canon już szykuje całą linię TANIEJ I AMATORSKIEJ linii obiektywów ze światłem 4-7.1 :lol:
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
sven

Canon EOS R5

13.02.2020, 18:49

Stefan pisze:No ale czy tak właśnie nie mówiono o aparatach Canona przez prawie całą ostatnią dekadę? :-)


Pewnie dlatego to 8k :-) Mnie osobiście to do niczego nie potrzebne, wolałbym matrycę 20 mp i dobre 4k/120 w 10 bit :-)
alias
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 19:45

prawie wszystkim umknęło, że...
w ciągu ostatniego roku Canon trzykrotnie aktualizował patenty na kompresje plików RAW
a przedtem zrobił to raz w przeciągu 10 lat ;)
kulfi82
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.02.2020, 22:42

no w końcu się otrzepali z kurzu i coś konkretnego pokazali. Nawet jeżeli szarpną się na cenę poniżej spekulacji to i tak szkła odstraszą wszystkich semipro.
"Ojciec Zdzicha"
wemlo
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

14.02.2020, 07:46

kulfi82 pisze:Źródło posta no w końcu się otrzepali z kurzu i coś konkretnego pokazali. Nawet jeżeli szarpną się na cenę poniżej spekulacji to i tak szkła odstraszą wszystkich semipro.

I tak i nie. Z adapterem można podpiąć chociażby sigmy art które są o niebo tańsze.
sven

Canon EOS R5

14.02.2020, 13:31

kulfi82 pisze:Źródło posta no w końcu się otrzepali z kurzu i coś konkretnego pokazali. Nawet jeżeli szarpną się na cenę poniżej spekulacji to i tak szkła odstraszą wszystkich semipro.

Dla mnie argumentem jest właśnie możliwość podpięcia EF przez przejściówkę z variable ND i polarem. To jest spora przewaga nad szkłami RF.
QUBE
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

18.02.2020, 22:07

sven pisze:Źródło posta variable ND i polarem

To chyba razem nie da się? :)
QB
a6500, EOS R na FT MG2, GP6,7, H1, H2N, Adobe MC CS6 na macOS, Atem mini, Atem mini extreme ISO
alias
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

19.02.2020, 11:18

QUBE pisze:Źródło posta To chyba razem nie da się?

a variable na bazie kołowych plus polor liniowy?
sven

Canon EOS R5

19.02.2020, 16:59

QUBE pisze:Źródło posta
sven pisze:Źródło posta variable ND i polarem

To chyba razem nie da się? :)
QB

Razem nie, ale możesz wymienić. To chyba oczywiste. Jak już musisz używać razem, to polara możesz nakręcić na obiektyw.
QUBE
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

19.02.2020, 20:55

sven pisze:Źródło posta Razem nie, ale możesz wymienić

Ja to wiem :) ale ktoś z tej wypowiedzi mógłby zrozumieć inaczej... :) lub pojawiło się coś nowszego o czym jeszcze nie wiem :) vND w przejściówce a polar na obiektywie to ma sens...
QB
a6500, EOS R na FT MG2, GP6,7, H1, H2N, Adobe MC CS6 na macOS, Atem mini, Atem mini extreme ISO
wemlo
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

13.03.2020, 08:59

"Czas ujawnić kolejne szczegóły dotyczące bezlusterkowca Canon EOS R5. Nowy flagowiec pozwoli nagrywać materiały w rozdzielczości 8K/ 30p, wykorzystując pełną szerokość matrycy. Dodatkowo, każdy z trybów nagrywania 8K będzie wspierał technologię Dual Pixel CMOS AF. Zaawansowany system AF będzie rozpoznawał zwierzęta – psy, koty czy ptaki – nie tylko w oparciu o wykrywanie oczu, ale także na podstawie sylwetki, gdy oczy nie są widoczne."
Informacja z profilu FB Canona..
docxxx

Canon EOS R5

13.03.2020, 09:08

Nikonie, czy ty to słyszysz?!
sven

Canon EOS R5

20.04.2020, 20:14

8K RAW internal video recording up to 29.97 fps
8K internal video recording up to 29.97 fps in 4:2:2 10-bit Canon Log (H.265)/4:2:2 10-bit HDR PQ (H.265).
4K internal video recording up to 119.88 fps in 4:2:2 10-bit Canon Log (H.265)/4:2:2 10-bit HDR PQ (H.265). 4K external recording is also available up to 59.94 fps.
No crop 8K and 4K video capture using the full-width of the sensor.*
Dual Pixel CMOS AF available in all 8K and 4K recording modes.
Canon Log available in 8K and 4K internal recording modes.
A Canon first, the EOS R5 will feature 5-axis In-Body Image Stabilization, which works in conjunction with Optical IS equipped with many of the RF and EF lenses.
Dual-card slots: 1x CFexpress and 1x SD UHS-II.

Szykujecie już kasę?? :-)
luke
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

20.04.2020, 20:47

sven pisze:Źródło posta Szykujecie już kasę??

Zależy ile kasy.
Do przesiadki z Pocketa 6K zachęca mnie w zasadzie jedynie stabilizacja matrycy.
Jest oczywiście jeszcze świetny AF, ale przez lata przyzwyczaiłem się żyć bez niego.
Trzeba też poczekać na to, jak będzie wyglądał realnie obrazek z tej kamery.
sven

Canon EOS R5

20.04.2020, 20:51

luke pisze:Źródło posta
sven pisze:Źródło posta Szykujecie już kasę??

Zależy ile kasy.
Do przesiadki z Pocketa 6K zachęca mnie w zasadzie jedynie stabilizacja matrycy.
Jest oczywiście jeszcze świetny AF, ale przez lata przyzwyczaiłem się żyć bez niego.
Trzeba też poczekać na to, jak będzie wyglądał realnie obrazek z tej kamery.

Wizjera Ci w Pockecie nie brakuje? Jedyne co mi nie pasuje to to H.265 bo strasznie muli.
luke
Awatar użytkownika

Canon EOS R5

20.04.2020, 21:03

sven pisze:Źródło posta Wizjera Ci w Pockecie nie brakuje?

W sumie nie brakuje mi. Ale fakt, są tacy, którzy bez wizjera nie wyobrażają sobie pracy.
Tak czy siak, pocket 6K postawił poprzeczkę bardzo wysoko.
Na razie skupiam się na tym, żeby nauczyć się wykorzystywać choć część możliwości, które daje ta kamera.

Wróć do „Canon”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal