Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

Lustrzanki i bezlusterkowce marki Sony
Piotrek_2404

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 14:00

Witam wszystkich bardzo serdecznie.

Dzisiaj postanowiłem dołączyć do waszej społeczności gdyż chciałbym jeszcze bardziej poszerzać swoje horyzonty oraz wiedzę A wiem że na tym forum jest to w zasięgu ręki.

Mój pierwszy post dotyczy pomiaru światła w lustrzance SONY ALFA 6400 w trybie filmowania Na pełnym manualu.
Posiadam  do niej dwa obiektywy  - Sony 18 - 105  oraz Sigma stałka 16 mm.

Jakie w trybie filmowania na pełnym manualu powinno być optymalne ustawienie pomiaru światła - CENTRALNY- WIELOPUNKTOWY- PUNKTOWY  - ŚREDNIA CAŁEGO EKRANU  ??
Pytam ponieważ nie znalazłam w sieci żadnych informacji na ten temat.
Owszem jest dużo artykułów odnośnie pomiaru światła W lustrzankach ale w trybie robienia zdjęć a nie filmowania.
Próbowałem nagrać kilka takch samych ujęć na różnych ustawieniach trybu pomiaru światła ale nie widzę żadnej różnicy.
Czyżby pomiar światła w trybie nagrywania filmów nie działał  ?
Jeżeli tak to dlaczego ustawienia są aktywne ?

Czy ktoś z kolegów czy koleżanek mógłby się wypowiedzieć w tym temacie ??


Piotr Wiśniewski
kulfi82
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 14:06

Po pierwsze czy nagrywasz w trybie manualnym (M) czy w trybie filmowym (ikona taśmy). Po drugie do czego Ci ten pomiar światła? Co chcesz właściwie uzyskać tym parametrem?
"Ojciec Zdzicha"
Piotrek_2404

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 14:42

Nagrywam w trybie filmowym ( ikona taśmy )
i wszystkie wartości i parametry expozycji ustawiam ręcznie.

Myślałem że jest jakieś optymalne ustawienie tego parametru jakim jest pomiar światła podczas filmowania, Jednakże Jak już wcześniej pisałem zmiana tych trybów nie wpływa w ogóle na nagrany materiał.
kulfi82
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 15:20

myślę, ze w powinieneś w instrukcji przeczytać czym właściwie jest pomiar światła i w jaki sposób on funkcjonuje. Jeżeli jesteś w filmowym trybie manualnym ten parametr nie działa bo jesteś w trybie manualnym. ;) Jeżeli w trybie filmowym (taśma) wybierzesz program np auto, w którym aparat będzie samodzielnie dopasowywał czas migawki, przesłonę do sceny (co jest IMO bezsensowne) to tutaj zmiana trybu pomiaru będzie widoczna w zmianie parametrów.

Moim zdaniem powinieneś zgłębić inne narzędzia poprawnej ekspozycji takie jak zebra czy histogram.
"Ojciec Zdzicha"
mav
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 15:43

Piotrek_2404 pisze:Źródło posta Jednakże Jak już wcześniej pisałem zmiana tych trybów nie wpływa w ogóle na nagrany materiał.

To może w takim razie to jakaś automatyka podświetlenia LCD albo jakaś wizualizacja ekspozycji albo inny szajs
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
kulfi82
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 15:51

mav pisze:Źródło posta To może w takim razie to jakaś automatyka podświetlenia LCD albo jakaś wizualizacja ekspozycji albo inny szajs

??? no jak... a u Ciebie w manualu działa zmiana pomiaru światła? Przecież to służy to trybów preselekcji.. w trybie filmowym jest też funkcja odpowiedzialna za naświetlanie wbudowanej lampy błyskowej, ale to przecież nie jest wykorzystywane w filmie.
"Ojciec Zdzicha"
mav
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 16:58

Nie wiem jak OP ma ustawione. Na pewno w którymś aparacie widziałem taką funkcję i glowilem się co jest nie tak. I podrzucam pomysł na przejrzenie ustawień. Ja tego aparatu nie mam, ale staram się cokolwiek podpowiedzieć.
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
M4jster

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 17:54

Nie widzisz różnicy, bo jej po prostu nie ma. Pomiar światła przy ręcznym ustawianiu migawki iso i przysłony nie ma tutaj znaczenia. Ciebie powinien interesować histogram na podstawie którego będziesz w stanie panować nad ekspozycją i tyle.
gregoriusr

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 20:52

Jest różnica ale na wyświetlaczu podczas nagrywania, bo wiadomo parametry są zablokowane i jak ustawisz taki masz obraz. Ale na wyświetlaczu obok wartości iso podpowiada ci czy obraz jest za ciemny czy za jasny (wartości plus albo minus)
kulfi82
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

8.12.2019, 22:12

W sensie informacyjnym na podziałce ekspozycji.. ale ja zrozumialem, ze kolega chciał widzieć zmiany w materiale.

Próbowałem nagrać kilka takch samych ujęć na różnych ustawieniach trybu pomiaru światła ale nie widzę żadnej różnicy
"Ojciec Zdzicha"
Piotrek_2404

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

9.12.2019, 06:54

Dokładnie kolego.
Skoro mam funkcje pomiaru światła aktywną w trybie filmowania, to to myślałem że będzie różnica w jasności widoczna w nagranym materiale.
Innymi słowy - spodziewałem się że tryb pomiaru światła w czasie filmowania będzie działał tak samo jak w trybie robienia zdjęć.
A tutaj co bym nie ustawił jasność nagranego materiału jest taka sama.
Ja broń Boże nie chcę tej funkcji wykorzystywać do kontroli jasności nagrywanego wideo, do tego mam zebrę ewentualnie histogram.
Wrócę dzisiaj z roboty to sprawdzę czy pomiar światła będzie działał w trybie preselekcji przysłony bądź migawki bo w trybie pełnego automatu również nie działa chociaż dostępne są jego ustawienia.
Mówię tu cały czas o sytuacji gdy aparat pracuje w trybie nagrywania filmów - czyli pokrętło jest ustawione na ikonę taśmy a wszystkie parametry ekspozycji ustawiane są manualnie.
mav
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

9.12.2019, 10:47

Ale skoro wszystko jest manualnie, to co ma korygować ten pomiar światła? :?
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
zoskate

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

9.12.2019, 11:03

Wydaje mi się, że ma to wpływ na podziałkę ekspozycji (i ewentualnie na zebrę). W zależności od wybranej metody pomiaru światła powinny się zmieniać wyświetlane informacje. Kto ma pod ręką sprzęt niech sobie sprawdzi czy podziałka EV pokazuje to samo. Co nie zmienia faktu, że nie powinno to mieć wpływu na ustawioną manualnie ekspozycję.

EDIT:
kulfi82 pisze:Źródło posta W sensie informacyjnym na podziałce ekspozycji.. ale ja zrozumialem, ze kolega chciał widzieć zmiany w materiale.


O dokładnie, kolega to już napisał.
mav
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

9.12.2019, 11:18

Zebra ma osobne ustawienie w menu, podawane w procentach
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
kulfi82
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

9.12.2019, 12:05

ok, mając A6300 w ręce spróbuje napisać to jeszcze raz. Pomiar światła w trybie manualnym wpływa jedynie na podziałkę ekspozycji (pokazuje nam przepał lub niedoświetlenie). Nie zmienia w żaden sposób zebry i histogramu. Histogram i zebra graficznie przedstawiają nam to co obecnie rejestrujemy. Jeżeli parametry są tak dobrane, że kadr mamy przepalony to to pokaże nam histogram i zebra.

Jeżeli wybierzemy tryb preselekcji przykładowo przysłony, to tutaj w zależności od trybu pomiaru aparat nam dostosuje czas migawki (jeżeli będzie w stanie) tak aby ekspozycję mieć na zero.

Nie wiem czy da się to prościej opisać :D
"Ojciec Zdzicha"
Piotrek_2404

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

9.12.2019, 12:20

Dzięki kolego że Twoją interpretacje zagadnienia.
Wrócę z roboty wezmę aparat do ręki i sprawdzę czy faktycznie będzie tak jak mówisz.
alias
Awatar użytkownika

Sony 6400 - pomiar światła w trybie filmowania

9.12.2019, 13:47

kluczowym jest aby pamiętać, że takie narzędzie jak zebra, histogram, false color i kilka innych pochodnych
operują nie na pomiarze świtała przez czujniki wbudowane w aparat/kamerę lub elementy światłoczułe matrycy
tylko analizują obraz na końcowym etapie przetwarzania przez procesor /praktycznie ten który podlega zapisowi lub eksportowi przez złącze hdmi czy sdi/

dzięki takiej metodzie działania narzędzia te można wbudowywać w zewnętrzne urządzenia typu monitor podglądowy czy rekorder czy nawet jako funkcja softu w komputerze
i w żaden sposób nie muszą one być związane z aparatem/kamerą

ich zaletą jest to, że swym działaniem obejmują całą powierzchnię finalnego kadru i nie są zależne np. od cropa
ale wadą np. dla amatorów, że nie mogą sterować automatyką zapisu, choć dla zawodowców to zaleta :)

Wróć do „Sony”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal