Rzecz o kodekach do TV itp.

Color Grading, różne techniki i inne zagadnienia, niezwiązane bezpośrednio z konkretnym oprogramowaniem
Szczota

Rzecz o kodekach do TV itp.

12.03.2019, 14:30

alias pisze:Źródło posta eksportuje się do formatu jaki jest potrzebny, np, na YT wcale nie musisz do h.264, a z proresem uzyskasz lepszą jakość

h.264 to nie jest starsza wersja proresa, to zupełnie inny kodek
bardziej profesjonalny nazwijmy


No to zadam jeszcze 3 być może idiotyczne pytanie, bo kompletnie się na tym nie znam, ale jakoś muszę się dokształcić ;p

1) Czyli finalnie mając prores na co lepiej exportować materiał?
Rozumiem,że do takiego jaki jest potrzebny (faktycznie), ale żeby oddawał swoję najlepsze "cechy" to jest coś polecane?

2) Mam pytanie odnośnie również kodeka XDCAM. Jeśli potrzebuje mieć wyrenderowany film w kodeku XDCAM, to mając Prores, jestem w stanie go exportować w XDCAM, czy akurat ten kodek, który podaje jest nagrywany jedynie w profesjonalnych kamerach i jedynie możliwość nabycia jego jest przy rejestrowaniu obrazu?

3) Jakie kodeki posiadają wiekszość aparatów? lustrznek, bezlusterkowców? jaki jest typowy kodek w takich urządzeniach? Jeśli tak w ogóle można zadać pytanie.
alias
Awatar użytkownika

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 14:43

Szczota pisze:Źródło posta 1) Czyli finalnie mając prores na co lepiej exportować materiał?
Rozumiem,że do takiego jaki jest potrzebny (faktycznie), ale żeby oddawał swoję najlepsze "cechy" to jest coś polecane?

ale gdzie? na smartfonie, na telewizorze, na YT, na rzutniku, w kinie, w telewizji satelitarnej?
wszystko zleży od tego co i gdzie i na czym chcesz osiągnąć ;)

Dodano po 3 minutach 31 sekundach:
Szczota pisze:Źródło posta 2) Mam pytanie odnośnie również kodeka XDCAM. Jeśli potrzebuje mieć wyrenderowany film w kodeku XDCAM, to mając Prores, jestem w stanie go exportować w XDCAM, czy akurat ten kodek, który podaje jest nagrywany jedynie w profesjonalnych kamerach i jedynie możliwość nabycia jego jest przy rejestrowaniu obrazu?

w dużym uproszczeniu przyjmij, że on służy tylko przy rejestracji w kamerach sony
i, że nie eksportuje się w tym kodeku "gdzieś dalej"

Dodano po 4 minutach 4 sekundach:
Szczota pisze:Źródło posta 3) Jakie kodeki posiadają wiekszość aparatów? lustrznek, bezlusterkowców? jaki jest typowy kodek w takich urządzeniach? Jeśli tak w ogóle można zadać pytanie.

zadać pytanie można, ale odpowiedź Cie nie zadowoli
bo takich kodeków jest wiele, ba nawet jeden aparat może mieć do wyboru kilka różnych kodeków a każdy w kilku różnych nastawieniach ;)
ale to dla filmowców nie jest problemem,
wprost przeciwnie, wybiera się taki kodek który najlepiej sprawdzi się w danym zadaniu, w danej realizacji
ważne, żeby program do montażu go akceptował ;)
Szczota

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 14:53

alias pisze:Źródło posta ale gdzie? na smartfonie, na telewizorze, na YT, na rzutniku, w kinie, w telewizji satelitarnej?


W takim razie przyjmijmy takie zestawienie.
Posiadam Sony A7s, do którego również mam blackmagic video assist 4k, gdzię dzięki temu będe miał pliki w ProResie.

Dla przykładu potrzebuje nagrać reklame do TV, gdzie ich wymogiem jest kodek XDCAM.
Co wtedy? Czy z moim zestawieniem sprzętu, które podałem jestem w stanie wykonać taką operację? Żeby finalnie wysłać im film w kodeku XDCAM ?

ps. Dzięki za odpowiedzi, jak widze kolorowe tyłeczki, to wiem, że dużo sie dowiem. ;)
alias
Awatar użytkownika

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 15:10

Szczota pisze:Źródło posta Co wtedy? Czy z moim zestawieniem sprzętu, które podałem jestem w stanie wykonać taką operację? Żeby finalnie wysłać im film w kodeku XDCAM

i tylko taki kodek akceptują w zmontowanym materiale???
co to za telewizja?
Szczota

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 15:11

alias pisze:Źródło posta
Szczota pisze:Źródło posta Co wtedy? Czy z moim zestawieniem sprzętu, które podałem jestem w stanie wykonać taką operację? Żeby finalnie wysłać im film w kodeku XDCAM

i tylko taki kodek akceptują w zmontowanym materiale???
co to za telewizja?


TVP Polska
Ostatnio zmieniony 12.03.2019, 15:14 przez Szczota, łącznie zmieniany 1 raz.
M4jster

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 15:14

jak widze kolorowe tyłeczki, to wiem, że dużo sie dowiem.
hahahah :lol:
Pewnie o tym mowa
https://brtvp.pl/18161523/pliki-hd
Szczota

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 15:16

M4jster pisze:Źródło posta hahahah
Pewnie o tym mowa
https://brtvp.pl/18161523/pliki-hd


:lol:
Tak, dokładnie o to chodzi!

// dodatkowo widzę,że tak samo TVN posiada takie wymagania.
I teraz pytanie, czy jestem w stanie zrobic takie kodeki swoim sprzetem, czy muszą to być juz w pełni profesjonalne kamery, które nagrywają w takich kodeach?
SOUNDplay

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 16:15

Szczota pisze:Źródło posta
Dla przykładu potrzebuje nagrać reklame do TV, gdzie ich wymogiem jest kodek XDCAM.
Co wtedy? Czy z moim zestawieniem sprzętu, które podałem jestem w stanie wykonać taką operację

To tak na poważnie... ??
alias
Awatar użytkownika

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 16:21

Szczota pisze:Źródło posta TVP Polska

zmień klienta :D
Szczota

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 16:30

alias pisze:Źródło posta zmień klienta


No ale w takim razie co jest nie tak z tym kodekiem?
Ten klient ma kolege, który nazywa się TVN i posiada te same wymagania.

Żeby nagrać w takich parametrach, w których wymaga ich regulamin - trzeba wynająć reda , Arri, czy Imaxa żeby podołać takim wspaniałym klientom, czy wystarczy rekorder z proresem 4.2.2 10 bit
alias
Awatar użytkownika

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 16:33

Szczota pisze:Źródło posta Ten klient ma kolege, który nazywa się TVN i posiada te same wymagania.

akurat ten kolega jest mi dobrze znany i przyjmuje jeszcze osiem innych kontenerów i kodeków ;)
mav
Awatar użytkownika

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 16:34

Znajomy w premierce mi wypuszczał dla TVNu kilka rzeczy i ichnia platforma uploadowa wszystko przyjmowała. Potem musiałem coś jednego podesłać ale on akurat nie mógł mi tego zrobić, znalazłem jakąś firmę i za 50 netto przekonwertowała, podobno poprawiali coś w dźwięku, żeby było dobrze - ale wcześniej znajomy niczego nie poprawiał i też było dobrze.
Więc aż tak bym się nie przerażał tym. Przecież oni też filmują i wypluwają materiały z czego bądź.
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
alias
Awatar użytkownika

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 16:45

Szczota pisze:Źródło posta trzeba wynająć reda , Arri, czy Imaxa żeby podołać takim wspaniałym klientom, czy wystarczy rekorder z proresem 4.2.2 10 bit

ich nie interesuje czym filmujesz, tylko w jakami formacie i w jakiej jakości im to dostarczysz ;)
Szczota

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 17:01

mav pisze:Źródło posta ale wcześniej znajomy niczego nie poprawiał i też było dobrze.
Więc aż tak bym się nie przerażał tym. Przecież oni też filmują i wypluwają materiały z czego bądź.


A no chyba że. tak, dobrze wiedziec ;)

alias pisze:Źródło posta
Szczota pisze:Źródło posta Ten klient ma kolege, który nazywa się TVN i posiada te same wymagania.

akurat ten kolega jest mi dobrze znany i przyjmuje jeszcze osiem innych kontenerów i kodeków ;)


I właśnie byłem u tego kolegi przed chwilą i pokazał mi to :P
https://we.tl/t-FnACwe4mLb

alias pisze:Źródło posta ich nie interesuje czym filmujesz, tylko w jakami formacie i w jakiej jakości im to dostarczysz


Dokładnie tak, ale ja sie pytam czy właśnie tym moim sprzętem podołam na telewizyjne wymagania?
alias
Awatar użytkownika

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 17:17

Szczota pisze:Źródło posta Dokładnie tak, ale ja sie pytam czy właśnie tym moim sprzętem podołam na telewizyjne wymagania?

a ja Ci odpowiadam ponownie, że równie ważny jest program do montażu
Szczota

Monitor podglądowy do 1500 zł

12.03.2019, 17:34

alias pisze:Źródło posta a ja Ci odpowiadam ponownie, że równie ważny jest program do montażu


W takim razie czy moje skłonności przejścia z Adobe premier do Davinci są korzystne dla całego kunsztu?
Admin
Awatar użytkownika

Rzecz o kodekach do TV itp.

12.03.2019, 17:44

Podzieliłem temat, bo znacznie odpłynąłeś od monitora ;)
Admin też człowiek (z kamerą:)
alias
Awatar użytkownika

Rzecz o kodekach do TV itp.

12.03.2019, 19:14

Szczota pisze:Źródło posta W takim razie czy moje skłonności przejścia z Adobe premier do Davinci są korzystne dla całego kunsztu?

nawet bardzo :)
Degenerado

Rzecz o kodekach do TV itp.

12.03.2019, 20:45

alias pisze:Źródło posta
Szczota pisze:Źródło posta trzeba wynająć reda , Arri, czy Imaxa żeby podołać takim wspaniałym klientom, czy wystarczy rekorder z proresem 4.2.2 10 bit

ich nie interesuje czym filmujesz, tylko w jakami formacie i w jakiej jakości im to dostarczysz ;)


a jakie jest kryterium jakości bo nie widzę w specyfikacji ?
alias
Awatar użytkownika

Rzecz o kodekach do TV itp.

12.03.2019, 20:53

uznaniowe organoleptyczne,
i to się chyba nigdy nie zmieni ;)

Wróć do „Wiedza”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal