Blackmagic Pocket 4K

Zapowiedzi sprzętowe, nowinki i inne potwierdzone informacje
luke
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 15:06

alias pisze:Źródło posta dlaczego nie czepiacie się o te same braki reda czy arii?
a czepianie się jednego z modeli BM?

alias - bywasz czasem na profesjonalnych planach filmowych? Jak bywasz, to z pewnością wiesz, jaki sztab ludzi pracuje tam wokół kamery. Szwenkier, ostrzyciel, asystenci, wózkarze itd.
Tam jest na to wszystko budżet. Oni i tak nie będą pracować na BM pocket 4K (chyba, że do specyficznych zastosowań, gdzie potrzeba małej kamery)
Pocket 4K jest kierowany do innego odbiorcy, do ludzi robiących niskobudżetowe dokumenty, etiudy filmowe, filmy korpo, a może nawet ambitniejsze wesela.
Dlatego gadanie, że on nie ma stabilizacji matrycy, bo to przecież wielka kamera filmowa a nie kamera na śluby - do mnie nie przemawia.
To jest kamera dla ambitnego filmowca, który pracuje w pojedynkę lub w niewielkiej ekipie - i tutaj takie rzeczy jak stabilizacja matrycy, odchylany ekranik, czy autofocus po prostu się przydają.
Wszystko to nie zmienia faktu, że jest to kapitalna kamerka za niewielkie pieniądze.
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 15:13

cezary170 pisze:Źródło posta mogła by mieć ten odchylany ekran i stabilizacje na matrycy.

odchylany ekran o wielkości 5" w takiej obudowie musiałby ją jeszcze sporo powiększyć

a co do stabilizacji matrycy,
wyjaśnijmy to raz na zawsze --> matryce w kamerach filmowych w celu osiągnięcia wymaganej rozpiętości tonalnej i oczekiwanej stabilności charakterystyki gamma
są przymocowane na stałe do odpowiedniego systemu chłodzenia /radiator któremu zazwyczaj towarzyszy wentylator/
takiej konstrukcji zwyczajnie nie da się stabilizować, i nie ma też takiej potrzeby o czym już pisałem
nie wspominając już o procesie wstępnego wygrzewania matrycy i kalibracji czerni na początku każdego dnia filmowego

sądzę, że ten mały pocket też ma matrycę na radiatorze ;)
kulfi82
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 15:17

a czepianie się jednego z modeli BM?
bo co, bo jest kurde za tani i prawie każdy może go kupić?
bo jest w miarę poręczny i każdy może go udźwignąć?
bo ma wszystko co powinna mieć małą podstawowa kamera filmowa?
bo ma jakość obrazka która rozkłada na łopatki inne urządzenia w tej cenie?
bo ma nawet cechy, których nie ma żadna konkurencja w cenie do 5x więcej?


oj widzę ostro Cię zabrało, ale generalnie jak sam wielokrotnie stwierdziłeś ..nie zajmujesz się kręceniem więc to co wypisujesz biorę trochę z przymrużeniem oka ;) ;) ;) Uważam, że BM stworzył naprawdę świetną kamerę do określonych zadań, ale nazywanie jej rewolucyjną to gruba przesada. Rewolucyjny jest z pewnością stosunek jakości obrazu do ceny tej kamerki, ale konstrukcja jako całość ma niemałe braki.

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
alias pisze:Źródło posta odchylany ekran o wielkości 5" w takiej obudowie musiałby ją jeszcze sporo powiększyć

bbbbyyyyzduuura... :)
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 15:22

luke pisze:Źródło posta Dlatego gadanie, że on nie ma stabilizacji matrycy, bo to przecież wielka kamera filmowa a nie kamera na śluby - do mnie nie przemawia.

w kolejnym poście napisałem uzasadnienie

luke pisze:Źródło posta czy autofocus po prostu się przydają.

autofocus jest i stabilizacja w obiektywie jest supportowana

luke pisze:Źródło posta Pocket 4K jest kierowany do innego odbiorcy, do ludzi robiących niskobudżetowe dokumenty, etiudy filmowe, filmy korpo, a może nawet ambitniejsze wesela.

jeśli tacy ludzie biorą tę kamerę do swoich celów to muszą sobie zdawać sprawę co biorą i co ona może a czego nie
jak biorą reda to nie płaczą że jest taki strasznie ułomny ;)

Dodano po 3 minutach 35 sekundach:
kulfi82 pisze:Źródło posta sam wielokrotnie stwierdziłeś ..nie zajmujesz się kręceniem więc to co wypisujesz biorę trochę z przymrużeniem oka

bardzo słusznie, napisałem to prowokacyjnie
jak wiecie, nie raz mi się to już zdarzało i zdarzy jeszcze wielokrotnie :D

kulfi82 pisze:Źródło posta Rewolucyjny jest z pewnością stosunek jakości obrazu do ceny tej kamerki,

tak, dokładnie o taką rewolucję tu chodzi

kulfi82 pisze:Źródło posta bbbbyyyyzduuura...

to znaczy? jak sobie wyobrażasz przegubowy uchwyt który nie zajmuje miejsca?
kulfi82
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 15:34

alias pisze:Źródło posta tak, dokładnie o taką rewolucję tu chodzi

może czepiam się słów, ale to nigdzie nie zostało konkretnie wskazane w tym wątku :) a ja cały czas to mam na myśli

alias pisze:Źródło posta to znaczy? jak sobie wyobrażasz przegubowy uchwyt który nie zajmuje miejsca?

no jak z przegubem by sobie nie radzili, można by od biedy zastosować sanki od Sony... widziałeś kiedyś ile one miejsca zajmują? Tyle co nic. Zapomnijmy więc o tym argumencie, żeby nie powstał kolejny mit.
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 15:42

kulfi82 pisze:Źródło posta widziałeś kiedyś ile one miejsca zajmują? Tyle co nic.

ale to sonowskie rozwiązanie chroni patent, tak jak przeguby canona i nikona
więc to są albo kolejne koszty, albo rozwiązania o większych gabarytach
kulfi82
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 15:50

alias pisze:Źródło posta
kulfi82 pisze:Źródło posta widziałeś kiedyś ile one miejsca zajmują? Tyle co nic.

ale to sonowskie rozwiązanie chroni patent, tak jak przeguby canona i nikona
więc to są albo kolejne koszty, albo rozwiązania o większych gabarytach

dziwne jakoś Fuji nie ma z tym rozwiązaniem problemu.. a nawet udoskonaliło ten patent.
"Ojciec Zdzicha"
luke
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 15:59

alias pisze:Źródło posta autofocus jest

A to chyba o innej kamerce rozmawiamy...
Widzę, że jednak nie jesteś w stanie zrozumieć, że w momencie kiedy nie masz do obsługi kamery sztabu ludzi, to ergonomia i takie ułatwienia jak AF czy stabilizacja matrycy mają znaczenie.
alias pisze:Źródło posta matryce w kamerach filmowych w celu osiągnięcia wymaganej rozpiętości tonalnej i oczekiwanej stabilności charakterystyki gamma
są przymocowane na stałe do odpowiedniego systemu chłodzenia /radiator któremu zazwyczaj towarzyszy wentylator/
takiej konstrukcji zwyczajnie nie da się stabilizować,

Oj nie wiem czy za rok, dwa nie przyjdzie Ci tego odszczekać pod stołem :)
Tak czy siak uważam, że za Twoją wspaniałą walkę w obonie nowego Pocketa firma BM powinna zasponsorować Ci co najmniej taką jedną kamerkę.
cezary170
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 16:10

No właśnie. Ja jak sobie obliczyłem to opłaca się wejść w ten system, kupić obiektywy itd bo tutaj nie jest to drogie.
the_watcher
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 16:18

luke pisze:Źródło posta
alias pisze:Źródło posta autofocus jest

A to chyba o innej kamerce rozmawiamy...

Coś z tym autofokusem nie halo?
(rozumiem, że bez trackingu, ale ten i tak chyba się mało sprawdza) :?:
luke
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 16:25

the_watcher pisze:Źródło posta Coś z tym autofokusem nie halo?
(rozumiem, że bez trackingu, ale ten i tak chyba się mało sprawdza)

Pooglądaj testy na YT. Generalnie nie jest to w ogóle autofocus ciągły - możesz ustawić ostrość na dany obiekt, ale focus się już nie zmienia.
Niby jest AF na dotknięcie obiektu na ekranie ale jego działanie nie można nazwać zadowalającym.
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 18:09

luke pisze:Źródło posta Ci co najmniej taką jedną kamerkę.

wolałbym nowy panel do DR :D

luke pisze:Źródło posta Oj nie wiem czy za rok, dwa nie przyjdzie Ci tego odszczekać pod stołem

gotów jestem wejść na stół i publicznie odszczekać

Dodano po 5 minutach 8 sekundach:
luke pisze:Źródło posta Generalnie nie jest to w ogóle autofocus ciągły - możesz ustawić ostrość na dany obiekt, ale focus się już nie zmienia.

przecież takie były założenia

luke pisze:Źródło posta Niby jest AF na dotknięcie obiektu na ekranie ale jego działanie nie można nazwać zadowalającym.

zależy od obiektywu, z niektórymi działa bardzo dobrze

p.s. BM rozważał wdrożenie ciągłego AF, ale z uwagi na różnorodność szkieł od wielu producentów zarzucono na razie tą funkcję choć odpowiedni kawałek kodu w sofcie jest
z resztą filmowe obiektywy i tak nie mają AF i stabi, więc to nie jest priorytet dla nich

Dodano po 6 minutach 31 sekundach:
cezary170 pisze:Źródło posta opłaca się wejść w ten system, kupić obiektywy itd bo tutaj nie jest to drogie.

święte słowa, tu jest cała masa ciekawych szkieł na każdą kieszeń
jak nie ma u jednego producenta to znajdzie się u drugiego
jeśli komuś nie zależy na trzymaniu się jednego vendora to ma wspaniałe pole do popisu
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 22:48

dzień bez foto... ;)

bardziej filmowo /dla Militaria.pl/

Obrazek
mav
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 23:06

Umówmy się, taki składak to utrapienie na każdym planie, nawet takim profesjonalnym, czy "semiprofesjonalnym", kiedy cała ekipa stoi, bo padła bateria do podglądu, poluzował się kabelek, czy uchwyt do monitora zaczyna łapać luzy. RZeczywiście myślę, że byłoby znacznie lepiej, gdyby ta kamera miała kosztować np. 10k i oferować bardziej zwarte komponenty. I byłaby owca cała i wilk syty.
A tak to dostajemy "to coś", które trzeba dookoła obudować i w sumie wszystkie zalety i tak się gdzieś ulatniają.
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
MarcinM
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 23:17

sorry Mav, ale chyba nie widziałeś kamery na planie profesjonalnym. przepraszam panowie, ale część z Was patrzy przez pryzmat tylko swoich doświadczeń. tak, ta kamera nie jest dla Was. i tak, ta kamera jest zajebista. nie, nikt nie będzie nią kręcił następnych gwiezdnych wojen.

Obrazek
mav
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 23:21

Owszem widziałem. I?

Napisałem tylko, że taki składak jest męczący dla ekipy, niezależnie czy to mała kamerka, czy duży kloc. Im bardziej można tego uniknąć, tym lepiej. Czyż nie?
Pewnie mi powiesz, że się gówno znam, i że złożenie tej kamery nie zabiera asystentom masy czasu (co wstrzymuje ekipę).
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
fransua
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 23:43

mav pisze:Źródło posta Napisałem tylko, że taki składak jest męczący dla ekipy, niezależnie czy to mała kamerka, czy duży kloc. Im bardziej można tego uniknąć

W sumie racja. niby zrobili podręczną kompaktową kamerę a bez choinki normalnie nie ujedziesz.
MarcinM
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 23:52

Zwartą ze wszystkim masz URSĘ - od takiej z dziesięciocalowym monitorem do 4,6 Mini Pro, albo mnóstwo od innych firm. Tutaj chodziło o coś innego.
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

10.11.2018, 23:55

mav pisze:Źródło posta Umówmy się, taki składak to utrapienie na każdym planie,

bo to wyjątkowo niefortunny składak, ale można przy odrobinie wysiłku złożyć to nieporównywalnie lepiej ;)

poza tym, przypatrz się dobrze
to jest stary pocket i stare zdjęcie :P

Dodano po 3 minutach 4 sekundach:
fransua pisze:Źródło posta niby zrobili podręczną kompaktową kamerę a bez choinki normalnie nie ujedziesz.

ujedziesz, ujedziesz
powstaje już pierwsza produkcja dla Netflixa, a w niej goła pucha, karty CF, szkła i statyw ;)
MarcinM
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 00:02

Zobacz Mav - te kamery też są beznadziejne? :) Takie choinki i tyle czasu zajmuje ich przygotowanie. A te sety kosztują więcej niż całe to forum zarobi w rok :) To trochę tak, jak ja bym mówił, że nowy Samsung jest beznadziejny, bo jest taki duży, bo mi wystarcza 5 cali i mój telefon trzyma na jednym ładowaniu tydzień. Po prostu nowy Samsung nie jest dla mnie, a przy obecnej technice nie mogą zrobić ekranu 7 cali i baterii która trzyma miesiąc przy rozsądnej wadze całości. Do tego, do czego Pocket jest, nie musisz mieć dodatkowego zasilania, możesz wymieniać baterie. Nie musisz dokładać SSD jeżeli nie chcesz. Masz miniXLRy z dobrymi preampami. To ma być Pocket, a nie URSA.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 00:12

trochę bardziej kompatowo :)

Obrazek


aha, może takie pytanie:
którą kamerę filmową wsadzicie na jednoręczny gimbal?

Obrazek
mav
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 00:13

Naprawdę nie wiem, czemu miały służyć te screeny, skoro zgadzamy się ze sobą, że te tyle czasu zajmuje ich przygotowanie, jakkolwiek nigdzie nie stwierdziłem, że Pocket 4k jest beznadziejny, nie wiem czemu sobie to wymyśliłeś i teraz piszesz to co piszesz.

A co do tematu to w sumie chyba najgorszy problem miałbym z zasilaniem kamery, luksus posiadania długotrzymającej baterii doceni każdy, kto będzie miał z takim zasilaniem do czynienia.
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
Gruby Pan Albert

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 00:18

mav pisze:[..]luksus posiadania długotrzymającej baterii doceni każdy, kto będzie miał z takim zasilaniem do czynienia.


Tutaj to chyba nie trzeba mieć doczyniena, żeby docenić :D
Arsen

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 02:28

fransua pisze:jak się nie chce korzystać z takich czy innych rozwiązań/funkcji przy nagrywaniu to się po prostu daną funkcję wyłącza

Stabilizacja matrycy to nie to samo, co stabilizacja w obiektywie. Jej tak naprawdę nie da się wyłączyć, pracować musi zawsze tylko w innym trybie.
alias pisze:
kulfi82 pisze:Źródło posta Rewolucyjny jest z pewnością stosunek jakości obrazu do ceny tej kamerki,

tak, dokładnie o taką rewolucję tu chodzi

Jakby na czymś innym polegała rewolucyjność Canona albo Panasonica... ;) BMP4K na zawsze pozostanie pierwszą małą kamerą, która za bardzo małe pieniądze dała użytkownikowi możliwość nagrywania materiałów 4K w RAWach przy jeszcze rozsądnym rozmiarze matrycy. Dodanie do tego lepszej ergonomii, nawet kosztem pogorszenia parametrów obrazu (trzeba się z tym raczej liczyć), będzie ewolucją w kierunku większej wygody i mobilności.

Przecież z tym Pocketem wcale nie jest aż tak źle. Na rynku jednoręcznych gimbali z follow focusami i możliwością zasilania kamery więc jeśli ktoś ma taki styl pracy to spokojnie można pracować kompaktowo i komfortowo ;)

Czy kupiłbym tę kamerę dla siebie? Raczej nie i wybrałbym wygodę jaką daje GH5. Czy do firmy, w której pracuję rozważam zakup BMP4K. Zdecydowanie tak, gdyż w grę wchodzi realizacja w grupach 3-4 osobowych. Zresztą dla posiadaczy Lumix'ów wydaje się to bardzo ciekawa opcja za względu na kompatybilną optykę (obiektywy oraz adaptery).
luke
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 09:22

MarcinM pisze:Źródło posta przepraszam panowie, ale część z Was patrzy przez pryzmat tylko swoich doświadczeń. tak, ta kamera nie jest dla Was

Widzisz Marcin - tutaj rodzi się pytanie - dla kogo jest ta kamera?
Skoro nie jest dla takich jak połowa tego forum, czyli ludzi, którzy robią kotlety, filmy korpo, eventy, czasem jakiś teledysk i temu podobne - to dla kogo jest.
Profesjonalne ekipy i tak nie będą na nim pracować (chyba że trzeba małą kamerkę do specyficznych ujęć). Więc kto ma na niej pracować?
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 11:07

luke pisze:Źródło posta Widzisz Marcin - tutaj rodzi się pytanie - dla kogo jest ta kamera?
Skoro nie jest dla takich jak połowa tego forum, czyli ludzi, którzy robią kotlety, filmy korpo, eventy, czasem jakiś teledysk i temu podobne - to dla kogo jest.


odwróćmy kota ogonem i postawmy odważnie tezę, że jest dla wszystkich ;)
każdy może jej używać licząc się z jej ograniczeniami, które równoważone są innymi wyjątkowymi zaletami
no zawsze jest coś za coś
dokładnie jak było w momencie wyjścia na rynek wideo filmujących lustrzanek kiedy były znacznie wygodniejsze kamery
minęło 10 lat, nadal aparaty w ergonomii i funkcjach nie dorastają kamera do piet, a jednak to właśnie nimi tu prawie wszyscy filmują
i wcale nie dlatego, że muszą, tylko że chcą z wiadomych powodów

za chwilę czy dwie pojawią się najróżniejsze pomysły, patenty i akcesoria dedykowane nowemu pocketowi
które jeszcze bardziej ułatwią prace w rozmaitych zastosowaniach i wniosą istotną poprawę komfortu
zmieni się nieco styl pracy i pewne obecne nawyki

ta cała sytuacja przypomina o naszych dyskusjach sprzed roku, dwóch, jak kłóciłem się z Wami niektórymi,
że na DR też można zmontować film i teledysk ślubny nie gorzej jak w Premierce
i, że wady DR rekompensują jego inne liczne zalety
wtedy też leciały na mnie gromy, że to herezje, że to nie jest program dla wszystkich, że brak edytora, itd.
dziś już tak na mnie nie "szczekacie" z tego powodu ;)

myślę, że nowy BM w tandemie z zawsze najnowszym DR studio to wyjątkowy produkt na rynku
kto to się przełamie i wsiądzie do tego pociągu pewnie nie będzie miał łatwiej
ale pojedzie trasą z ładniejszymi widokami i ciekawszymi perspektywami :roll:
MarcinM
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 11:11

@luke

Dla drugiej połowy tego forum :) Ja ją kupię np. po to, aby realizować materiały w arcytrudnych warunkach oświetleniowych w muzeach, gdzie są zafarby od tanich ledów i RAW bardzo się przyda i lowlight większy niż w URSIe bardzo się przyda. Do teledysków - super, do filmów korpo - super (jeżeli klient nie oczekuje, że kamera musi "wyglądać", bo za to płaci). Do wszystkich krótkich form, gdzie do tej pory trzeba było mieć REDa, a nie jest potrzebna tak duża rozpiętość tonalna albo większa rozdzielczość. Jako B kamera do wszystkiego. Ja zgadzam się z tym, że to jest kamera do filmowania, a nie do videofilmowania (bez deprecjonowania kogokolwiek - chodzi o zakres użyteczności)
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 11:21

znów coś co może komuś pomoże

https://www.youtube.com/watch?v=YEeN3N081Ao
kulfi82
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 13:04

i, że wady DR rekompensują jego inne liczne zalety
wtedy też leciały na mnie gromy, że to herezje, że to nie jest program dla wszystkich, że brak edytora, itd.
dziś już tak na mnie nie "szczekacie" z tego powodu


nie no proszę Cię, nie załamuj mnie... to dalej jest egzotyka. Widzisz gdzieś jakiś bum na DR? bo ja dalej tylko pojedyncze przypadki, że ktoś się przesiada bo skrajnie go Premierka wykończyła (sam miałem kilka takich epizodów). W kotletach dalej FCXP i AP. Podsumowując - jak już kiedyś napisałem, niech wyjdzie BMP4K z lepszym lowlight i stabi w matrycy i ze śpiworem przed sklepem będę oczekiwał na pierwszą sztukę. Ta kamera daje piękny obrazek, montaż w ProRes to zupełnie inny poziom płynności, ale mimo wszystko nie jest to w stanie zastąpić wspomnianych braków: af, lowlight, stabilizacja i odchylany ekran.. i będziemy mieli rewolucję przez duże R.
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Blackmagic Pocket 4K

11.11.2018, 17:06

kulfi82 pisze:Źródło posta nie no proszę Cię, nie załamuj mnie... to dalej jest egzotyka. Widzisz gdzieś jakiś bum na DR?

ja po swoich znajomych widzę spory bum
tak pi razy drzwi jest to już Fifty/Fifty


kulfi82 pisze:Źródło posta niech wyjdzie BMP4K z lepszym lowlight i stabi w matrycy i ze śpiworem przed sklepem będę oczekiwał na pierwszą sztukę

zawsze świat się dzielił na tych co czekają na swój ideał
i tych co nie marnują tego czasu
ale zgodzę się, że każdy musi zdecydować o wyborze drogi sam ;)

Wróć do „Newsy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal