Strona 1 z 1

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 11.06.2022, 22:18
autor: sir-Gio
Filmuję w FHD lub UHD, odtwarzam na ekranie, którego rozdzielczość jest FHD i mam morę. Występuje ona na oknach, kostce brukowej, pasach na przejściach dla pieszych itp. Linie drgają przy najmniejszym ruchu aparatu. Czy jest jakiś sposób (np. w Davinci Resolve) na usunięcie tego efektu ?

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 11.06.2022, 23:18
autor: mav
Brzmi jak przeplot, choć dziwne. Widzisz to na edycji czy odtwarzaniu? Może nieopatrznie ustawiłeś timeline z interlacem. Najlepiej pokaż jakiś screen. A jak nie to, to blurowanie krawędzi..

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 12.06.2022, 11:38
autor: alias
sir-Gio pisze:Źródło posta Filmuję w FHD lub UHD,

ale czym dokładnie filmujesz?

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 12.06.2022, 21:16
autor: sir-Gio
Filmuję Samsungiem Galaxy A52. Efekt występuje niezależnie od aplikacji. Ten akurat klip został sfilmowany aplikacją best of the best czyli Filmic Pro. Efekt widać wszędzie na schodach, murze, oknach, gzymsie na samej górze, a nawet na trawie na pierwszym planie.
https://youtu.be/lHOfzUhp7P4

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 13.06.2022, 08:09
autor: docxxx
Wydaje mi się, że to jednak efekt kompresji (lub innej formy upiększania obrazu).

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 13.06.2022, 09:56
autor: SylwekK
Stawiał bym raczej na algorytmy wyostrzające w smartfonach

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 13.06.2022, 15:30
autor: alias
mimo, że to średniopółkowy szajsung, to aż takiej tragedii nie powinno być

https://www.youtube.com/watch?v=mcoKV05VjTk

pokaż coś w 4K

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 13.06.2022, 18:17
autor: razor89md
sir-Gio pisze:Źródło posta Filmuję Samsungiem Galaxy A52. Efekt występuje niezależnie od aplikacji. Ten akurat klip został sfilmowany aplikacją best of the best czyli Filmic Pro. Efekt widać wszędzie na schodach, murze, oknach, gzymsie na samej górze, a nawet na trawie na pierwszym planie.
https://youtu.be/lHOfzUhp7P4


Wygląda jak jakiś HDR. Sprawdź czy nie ma jakiegoś "upiększania" włączonego.

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 13.06.2022, 21:20
autor: sir-Gio
Już chyba doszedłem, o co chodzi. Otóż ten kadr (i inne) sfilmowałem przez pomyłkę w dziwnej rozdzielczości 2048x1152 zwanej 2K. Są widocznie jakieś interferencje z rozdzielczością 1080 ekranu laptopa i ekranu smartfona. Chociaż nie rozumiem dlaczego wyrenderownie tego klipu w Davinci z rozdzielczością 1080 nie tylko nie wyeliminowało tego drgania ale go pogorszyło. To jakieś prawa fizyki są. Zrobiłem kilka testów 1080 vs 2K i w rozdzielczości 1080 drganie (myślę, że to jest aliasing) praktycznie nie występuje. Inną, pokrewną sprawą jest krytykowana właściwość Samsungów - przeostrzenie. Samsung z jakiegoś powodu nie daje możliwości regulacji stopnia wyostrzenia nawet w kamerze natywnej. W Filmc Pro jest możliwość ustawienia 3 stopni ostrzenia softwerowego, ale mój smartfon na te ustawienia nie reaguje. Poza tym w różnych testach porównawczych kamera Samsunga A52 wypada bardzo dobrze. Niestety nie stać mnie na IPhona, chociaż słyszałem, że tam też są jakieś problemy z przeostrzeniem.

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 13.06.2022, 21:57
autor: razor89md
sir-Gio pisze:Źródło posta Już chyba doszedłem, o co chodzi. Otóż ten kadr (i inne) sfilmowałem przez pomyłkę w dziwnej rozdzielczości 2048x1152 zwanej 2K. Są widocznie jakieś interferencje z rozdzielczością 1080 ekranu laptopa i ekranu smartfona. Chociaż nie rozumiem dlaczego wyrenderownie tego klipu w Davinci z rozdzielczością 1080 nie tylko nie wyeliminowało tego drgania ale go pogorszyło. To jakieś prawa fizyki są. Zrobiłem kilka testów 1080 vs 2K i w rozdzielczości 1080 drganie (myślę, że to jest aliasing) praktycznie nie występuje. Inną, pokrewną sprawą jest krytykowana właściwość Samsungów - przeostrzenie. Samsung z jakiegoś powodu nie daje możliwości regulacji stopnia wyostrzenia nawet w kamerze natywnej. W Filmc Pro jest możliwość ustawienia 3 stopni ostrzenia softwerowego, ale mój smartfon na te ustawienia nie reaguje. Poza tym w różnych testach porównawczych kamera Samsunga A52 wypada bardzo dobrze. Niestety nie stać mnie na IPhona, chociaż słyszałem, że tam też są jakieś problemy z przeostrzeniem.


Ja mam iPhone SE 2020 i nie ma takiego problemu.

Samsung to i w tv ma jakaś dziwna opcje.
Dla mnie to wyglada jak dodawanie klatek.
Obejrzałem swoje filmy ostatnio na samsungu i wyglądały po prostu dziwnie.

Jak uniknąć lub usunąć morę ?

: 4.11.2022, 14:22
autor: sir-Gio
Moje ostatnie spostrzeżenia jeszcze bardziej zaciemniające sprawę. Testy zrobiłem filmując dachy wykończone gęstą dachówką blaszaną
Nikon D90, rozdzielczość 720, mora jest mimo istnienia w tym aparacie filtru dolnoprzepustowego !
Przy wyostrzaniu (ustawienie w aparacie) minimalnym mory nie ma, im większe wyostrzanie, tym większa mora.
Samsung Galaxy A5 rozdzielczość FHD mory brak
Samsung Galaxy J7 rozdzielczość FHD mory brak
Samsung Galaxy A52 rozdzielczość FHD mora jest bardzo wyraźna
Samsung Galaxy A52 rozdzielczość 4K mora jest, ale o wiele mniej widoczna. Po wyrenderowaniu z rozdzielczością FHD w Da Vinci mora jest bardziej widoczna.
Niestety Samsungi nie mają możliwości ustawienia stopnia wyostrzania (nie wiem, czy inne aparat mają), a Samsung A52 daje wyraźne przeostrzony obraz. Efekt halo da się sporo zredukować z Da Vinci przy pomocy filtra high pass, ale mory chyba się nie da.
Kiedy obracam aparat i kąt dachówek zwiększa się w stosunku do pionu, to mora znika.
SylwekK ma racje, że to sprawa algorytmów wyostrzających.
Po prostu muszę unikać tematów dających morę.
PS. Proszę mojego Samcia nie nazywać szajsungiem, bo się obrażę i wtedy będę obrażony ;)