Strona 1 z 1

Zastosowanie 50% KUP z tytułu przeniesienia praw autorskich w filmie ślubnym

: 25.05.2023, 12:57
autor: mily1337
Jestem filmowcem, który zajmuje się tworzeniem filmów ślubnych. Proces produkcji takiego filmu od zera polega na nagrywaniu materiału podczas dnia ślubu oraz późniejszej tzw. post-produkcji, czyli finalnej obróbce w programie do tego przeznaczonym. Nie posiadam działalności gospodarczej, w związku z czym chciałbym być zatrudniony na umowie o dzieło u osoby, która posiada działalność gospodarczą związaną z filmowaniem oraz fotografią ślubną o odpowiednim kodzie PKD. W takim rodzaju wykonywanej pracy, tj. tworzenie filmu ślubnego mogłyby być zastosowane 50% koszty uzyskania przychodu na umowie o dzieło z tytułu przeniesienia praw autorskich (w tym przypadku na Zatrudniającego) przy podpisaniu stosownej umowy o dzieło z konkretnymi zapisami i wyjaśnieniami. Po zawarciu takowej umowy oraz po stworzeniu dzieła (filmu ślubnego) i wypłacie wynagrodzenia, zgodnie z umową nastąpiłoby przekazanie praw autorskich Zamawiającemu, który w dalszej drodze sprzedawałby ten film parze młodej, z którą zawarł umowę na usługi wideo lub foto & wideo.
Czy w takiej konfiguracji opisanej wyżej istnieje wg Was możliwość zastosowania 50% KUP z przeniesieniem praw autorskich?

Zastosowanie 50% KUP z tytułu przeniesienia praw autorskich w filmie ślubnym

: 29.05.2023, 22:02
autor: ginlemon
Tak w takiej konfiguracji można zostawać KUP 50 %, jeżeli będzie dobrze napisana umowa z przenoszeniem praw autorskich. Trzeba też pamiętać, że obecnej chwili umowy o dzieło trzeba także rejestrować w ZUS, bo grozi za to kara, jak się tego nie zrobi.

Zastosowanie 50% KUP z tytułu przeniesienia praw autorskich w filmie ślubnym

: 30.05.2023, 22:41
autor: yotka
mily1337 pisze:Źródło posta Czy w takiej konfiguracji opisanej wyżej istnieje wg Was możliwość zastosowania 50% KUP z przeniesieniem praw autorskich?

Oczywiście, w zasadzie niemal każdy zawód filmowy, z operatorem kamery włącznie, jest objęty 50% KUP. Ale generalnie takie pytania to Twój zleceniodawca powinien księgowej zadać a nie Ty na forum, to powinno być jego zmartwienie jako zlecającego dzieło.

Zastosowanie 50% KUP z tytułu przeniesienia praw autorskich w filmie ślubnym

: 5.06.2023, 12:27
autor: mily1337
A jak z kwestią muzyki dodanej do filmu jako podkład? Czy to nie dyskwalifikuje z tych 50% KUP? Albo muzyki puszczanej przez DJ’a, która jest oczywiście słyszana na filmie?