Szybkie pytania

Dział dla początkujących
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

21.03.2019, 12:08

razor89md pisze:Źródło posta alias jak dostajesz materiały do montażu to dużo osób odchodzi od utartej zasady klatkażu i migawki (25 fps 1/50 , 50 fps 1/100) ?

powiem tak, że moi klienci używają łamania tej zasady jako kolejnego narzędzia w rekach filmowca
i robią to zazwyczaj z pełną świadomością,
gdyż /broń boże nie chcę tu nikogo z Was obrazić/ nie są to powiedzmy tacy weekendowi kameruni, ale taka lekko wyższa półka

można więc powiedzieć, że zasada ta jest łamana nagminnie
lecz z drugiej strony, czy tak samo zakwalifikujesz łamanie jej o 10 stopni jak o 150 stopni?
SylwekK
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

21.03.2019, 13:44

Powiem wam, że nie bardzo rozumiem ludzi filmujących w naszym kraju w 30/60 klatkach. Faktem jest, że obraz nieco płynniejszy. Niestety biorąc pod uwagę standard sieci zasilającej 50Hz i związane z tym utrudnienia w synchronizacji obraz często przy świetle sztucznym może migać i niestety często miga.
http://www.sylwekkuna.com
Panasonic GH2, Zoom H2, Steadycam, Ronin S
mav
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

21.03.2019, 14:04

SylwekK pisze:Źródło posta Powiem wam, że nie bardzo rozumiem ludzi filmujących w naszym kraju w 30/60 klatkach. Faktem jest, że obraz nieco płynniejszy. Niestety biorąc pod uwagę standard sieci zasilającej 50Hz i związane z tym utrudnienia w synchronizacji obraz często przy świetle sztucznym może migać i niestety często miga.

W zeszłym tygodniu realizowałem relację na konferencji, gdzie były projektory/rzutniki/telewizory, wszystko migotało w ustawieniu PAL. Po przejśćiu na NTSC - jak ręką odjął. Do tego świadomość, że relacja leci tylko do netu... robiliśmy w 30/60/120fps.
I co zrobisz, nic nie zrobisz ;)
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
SylwekK
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

21.03.2019, 14:35

Ot ciekawostka :)
http://www.sylwekkuna.com
Panasonic GH2, Zoom H2, Steadycam, Ronin S
Degenerado

Szybkie pytania

21.03.2019, 18:46

https://twojepc.pl/news38462/Sterowniki ... Ready.html

testował już ktoś, jakieś różnice w renderze na Pascalach ?
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

21.03.2019, 21:13

Degenerado pisze:Źródło posta testował już ktoś, jakieś różnice w renderze na Pascalach ?

porobiłem trochę testów w DR,
i wnioski są zaskakujące, bo też widać różnice
ale mnie ona nie cieszy, bo obciążenie GPU wzrosło o kilka procent, jak również wzrosło obciążenie CPU o jakieś 20% podczas edycji
reneder przyśpieszył i kilka procent, choć nie mierzyłem jakoś dokładnie na dłuższych projektach
a podczas renderu CPU zawsze mam na 100%
Degenerado

Szybkie pytania

21.03.2019, 21:58

przepraszam z góry za sformułowanie ale nvidia po radeonie 7 chyba się obsrała... mamy sterowniki pod kątem obliczeń wypuszczone, odblokowali albo odblokują raytracing dla pascali... dostali kopa w tyłek to może i za moment się okaże, że odblokują asynchroniczne liczenie i będzie jak z tytanami... nagle 30% szybciej w renderze
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

21.03.2019, 22:04

Degenerado pisze:Źródło posta przepraszam z góry za sformułowanie ale nvidia po radeonie 7 chyba się obsrała... mamy sterowniki pod kątem obliczeń wypuszczone, odblokowali albo odblokują raytracing dla pascali... dostali kopa w tyłek to może i za moment się okaże, że odblokują asynchroniczne liczenie i będzie jak z tytanami... nagle 30% szybciej w renderze

to było równie trafne co poetyckie :D
Stefan
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

22.03.2019, 00:28

SylwekK pisze:Źródło posta
razor89md pisze: Serio Ci to nie przeszkadza?

To klatkarz stworzony

Po pierwsze to klatkarz to taki pan, który robi (albo obsługuje może) klatki. Ilość klatek na sekundę to klatkaż (skojarzcie sobie to z litrażem :-) )

Po drugie, przyzwyczailiśmy się do tego, że 24/25 to "film" a więcej to wiadomości TV i sport. Można to zwalać na estetykę (czy jej brak) no ale niektórzy ludzie się tak przyzwyczaili i już. Jak widać są też ludzie, którym to nie przeszkadza (upłynnianie mają latami włączone i nie zdają sobie w ogóle z tego sprawy; z 6 lat temu u znajomych zwróciłem uwagę na to i o ile im to w ogóle nie przeszkadzało, to nie przeszkadzało im też wyłączenie tej funkcji, więc mogliśmy sobie spokojnie oglądać).

Innymi słowy, obecnie to kwestia umowna bo technologia już nas nie trzyma od dawna (nie dotyczy canoniarzy!*) czyli jest to kwestia gustu. Ja preferowałbym 25 no ale jeśli cały świat zacznie kręcić filmy w wyższych klatkażach to co zrobimy, spotkamy się na zlocie i będziemy zgrzytać zębami że KIEDYŚ TO FILMY JAKOŚ WYGLĄDAŁY A TERAZ TO BRAK SŁÓW? :-) Najpierw niech ten zlot wyjdzie a potem się będziemy martwić :-)

* żart taki
"każda przyslona znaczy co innego, wyraża inne emocje"
(c) jakaś grupa z facebooka
razor89md

Szybkie pytania

22.03.2019, 09:00

alias pisze:Źródło posta
razor89md pisze:Źródło posta alias jak dostajesz materiały do montażu to dużo osób odchodzi od utartej zasady klatkażu i migawki (25 fps 1/50 , 50 fps 1/100) ?

powiem tak, że moi klienci używają łamania tej zasady jako kolejnego narzędzia w rekach filmowca
i robią to zazwyczaj z pełną świadomością,
gdyż /broń boże nie chcę tu nikogo z Was obrazić/ nie są to powiedzmy tacy weekendowi kameruni, ale taka lekko wyższa półka

można więc powiedzieć, że zasada ta jest łamana nagminnie
lecz z drugiej strony, czy tak samo zakwalifikujesz łamanie jej o 10 stopni jak o 150 stopni?


Jasne, że nie ;)

Sam się nad tym zastanawiałem wielokrotnie ale nigdy nie testowałem i szczerze nie wiem jak osiągnąłbym efekt.
Gdy przypominam sobie o tym na reportażu to nie chce ryzykować i zazwyczaj odpuszczam i nakręcam nd ;)
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

22.03.2019, 10:23

razor89md pisze:Źródło posta Gdy przypominam sobie o tym na reportażu to nie chce ryzykować i zazwyczaj odpuszczam i nakręcam nd

czasami się nie da, albo się zapomniało, albo nie chciało
to można też dodać motion blur w postprodukcji, żeby nasz reportaż nie wyglądał jak scena z plaży z szeregowca ryana /celowo sięgam po ten przykład, o czym poniżej/
jednak żaden znany mi soft nie robi tego tak jakbym oczekiwał ;)

p.s.
à propos 'szeregowca ryana', to mało kto wie i widział
specjalną wersję tego filmu przeznaczoną dla epileptyków w której zmodyfikowano ujęcia
z krótką migawką i trzęsącą się kamerą właśnie w postprodukcji
i zrobiono to bardzo skutecznie, tak że jak ktoś nie wie to niczego nie zauważy
szczególnie jak ogląda ten film pierwszy raz
ta wersja jako jedna z kilu była dostępna jeszcze niedawno na cda . pl
razor89md

Szybkie pytania

23.03.2019, 11:31

Sypiesz ciekawostka za ciekawostką ;)

Zmieńmy na moment temat.
Potrzebuje stały kontakt mieć z drugim operatorem podczas produkcji będąc oddalonym od niego w odległości do 100m.

Chciałbym aby to był zestaw do komunikacji gdzie słyszymy się ciągle mając mikrofon z słuchawka w uchu ;)

Znajdę coś takiego w niskim budżecie?
Może być zabawkowe :D
cezary170
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

23.03.2019, 12:26

Dwa telefony z zestawem słuchawkowym.
Uważam ze lepszego rzowiazania nie znajdziesz.
Te które się nadadzą kosztują tysiące.
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

23.03.2019, 12:51

dokładnie, dziś smartfon czy zwykły telefon załatwia temat
są nawet apki coś ala głosowy messenger, które pozwalają na łączność grupową nawet kilku osób
plus oprócz audio działają komunikaty tekstowe czy załączniki foto
byle być tylko w zasięgu gsm, a coś takiego jak maksymalny zasięg straciło rację bytu, no może poza kulą ziemską :D
SylwekK
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

23.03.2019, 13:14

Tylko sprawdź najpierw czy charakterystyczne bzykanie nie wchodzi w tor audio
http://www.sylwekkuna.com
Panasonic GH2, Zoom H2, Steadycam, Ronin S
Admin
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

23.03.2019, 13:39

Admin też człowiek (z kamerą:)
razor89md

Szybkie pytania

25.03.2019, 10:10

M4jster pisze:Źródło posta BM VideoAssist 4k - używka ~2500 KLIK
Atomos Shogun ten v1 - 2150 KLIK


Korzystałeś z któregoś?
Jakieś znaczące różnice?

Który byś polecił?
Zastanawiam się do mojego a7s z tym BM bo nowy poniżej 4k chodzi.



Adminie zaimponowałeś mi pamięcią :)
Tak rzeczywiście pytałem o coś podobnego, ale wtedy myślałem o odległościach liczonych w km tutaj w metrach :)

Poza tym dział szybkie pytania chyba jest najlepszy do szybkich odpowiedzi :)
M4jster

Szybkie pytania

25.03.2019, 11:57

Korzystałeś z któregoś?

Tylko z shogun inferno, ale na youtube masz ogrom filmików jak spinają to ze sobą
Admin
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

25.03.2019, 13:52

razor89md pisze:Źródło posta Adminie zaimponowałeś mi pamięcią

https://www.youtube.com/watch?v=T0gA4uwuap0
Admin też człowiek (z kamerą:)
Luminaris
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

25.03.2019, 15:12

Degenerado pisze:Źródło posta testował już ktoś, jakieś różnice w renderze na Pascalach ?


na 1070Ti projekt z h.265, render do h.264 - 9:31 nas starym, 9:28 na nowym sterowniku
amos
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

26.03.2019, 09:40

Koledzy poratujcie. Blackmagic Video Assist 4k upadł mi podczas roboty i nie daje znaków życia. Ekran cały, w środku nic nie lata. Będę jutro (środa) w Poznaniu, w czwartek w Warszawie. Polecicie jakiś serwis?
razor89md

Szybkie pytania

27.03.2019, 09:35

Co to za panele oświetleniowe?
Firma dla której obecnie pracuje chce filmy w identycznym klimacie ;)

Obrazek
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

27.03.2019, 10:13

pytasz o te czerwone?
to 40 cm zwykłe świetlówki używane np. do robienia wystroju w dyskotekach czy klubach /nocnych też/
są dwa rodzaje, pierwsze mają barwione szkło, drugie są w tubie z czerwonej folii reflektorowej
razor89md

Szybkie pytania

27.03.2019, 10:59

alias pisze:Źródło posta pytasz o te czerwone?
to 40 cm zwykłe świetlówki używane np. do robienia wystroju w dyskotekach czy klubach /nocnych też/
są dwa rodzaje, pierwsze mają barwione szkło, drugie są w tubie z czerwonej folii reflektorowej


Tak dokładnie o to ;)
Myślałem, że to coś bardziej wymyślnego :)

Muszę stworzyć w najbliższych tygodniach taką scenerie i klimat ;)
Czarne tło, światła punktowe no i ... świetlówki :)
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

27.03.2019, 11:09

razor89md pisze:Źródło posta Muszę stworzyć w najbliższych tygodniach taką scenerie i klimat
Czarne tło, światła punktowe no i ... świetlówki

to Ci podpowiem, jeszcze fajny efekt,
gdzie użyto dłuższych świetlówek 80 cm, i owijane je folią o rożnych kolorach fragmentami
dzięki temu barwa przechodziła od purpury do pomarańczu
folie za grosze kupuje się na allegro, zarówno w typowych arkuszach reflektorowych jak i na metry

jeśli chodzi o folie, to jest znacznie większy wybór kolorów, no owijając mniej lub więcej uzyskujesz regulacje wysycenia danej barwy ;)

Dodano po 3 minutach 45 sekundach:
swoją drogą, to przykład jaki pokazałeś na tym screenie
uzyskasz na zwykłych białych świetlówkach o zimnej barwie plus maska kolorystyczna
i chyba właśnie tak tu zrobiono
razor89md

Szybkie pytania

27.03.2019, 11:13

alias pisze:Źródło posta
razor89md pisze:Źródło posta Muszę stworzyć w najbliższych tygodniach taką scenerie i klimat
Czarne tło, światła punktowe no i ... świetlówki

to Ci podpowiem, jeszcze fajny efekt,
gdzie użyto dłuższych świetlówek 80 cm, i owijane je folią o rożnych kolorach fragmentami
dzięki temu barwa przechodziła od purpury do pomarańczu
folie za grosze kupuje się na allegro, zarówno w typowych arkuszach reflektorowych jak i na metry

jeśli chodzi o folie, to jest znacznie większy wybór kolorów, no owijając mniej lub więcej uzyskujesz regulacje wysycenia danej barwy ;)


ciekawe i pomysłowe dzięki :)

myślisz, że dwa punkty światła wystarczą?
użyć lamp ledowych do oświetlenia postaci czy softboxów?

Mam sporo czasu i możliwość prób więc na pewno wypróbuje różne sposoby :)
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

27.03.2019, 11:21

razor89md pisze:Źródło posta myślisz, że dwa punkty światła wystarczą?

biorąc pod uwagę możliwe wykorzystanie światła ze świetlówek jako światła kontrowego, to nawet jedna lampa wystarczy
ale dwie dadzą większe pole do zabawy

razor89md pisze:Źródło posta użyć lamp ledowych do oświetlenia postaci czy softboxów?

teraz to i softboxy są ledowe, i to o regulowanej jasności i temperaturze barwowej
wiec nie wiem jak Ci odpisać na takie pytanie :)
ale tak czy siak, to ma być duże, miękkie źródło światła

razor89md pisze:Źródło posta Mam sporo czasu i możliwość prób więc na pewno wypróbuje różne sposoby

no, i właśnie o to chodzi w tej zabawie :D
Mafox_
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

27.03.2019, 20:23

Yongnuo ma w swojej ofercie podobne - takie są często używane do rożnego rodzaju efektów: [url]
https://allegro.pl/oferta/miecz-led-yon ... 7918395695[/url]
tu masz recenzje: http://jon-siegel.com/2016/10/10/yongnuo-yn360-led-light-wand-review/
a tu inne zastosowanie podobnych:

Otwórz film
Tom_LS

Szybkie pytania

2.04.2019, 19:33

Jaką osłonę używacie do mikrofonu krawatowego podczas ślubu w plenerze- gąbkę czy futrzaka?
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

3.04.2019, 15:51

Degenerado pisze:Źródło posta https://twojepc.pl/news38462/Sterowniki ... Ready.html
testował już ktoś, jakieś różnice w renderze na Pascalach ?


pobrałem wczoraj nowszą, poprawioną wersję tych sterowników, bo tak radził ktoś na forum DR
i teraz obciążenie CPU i GPU mam podczas renderu cały czas ma 90-93%
ale za render przyśpieszył i to co najmniej o 20-25% :D

Wróć do „Filmowe przedszkole”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal