Szybkie pytania - DaVinci Resolve

Degenerado

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

31.01.2023, 09:36

nie zrobiłeś updatu windowsa wraz ze sterownikami graficznymi ?
roobertt

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

31.01.2023, 10:40

Ostatnia aktualizacja była 26.01 a 28.01 jeszcze działało dobrze (może z 2 razy wywaliło na 10h pracy). Dopiero wczoraj zaczęło się sypać co kilka minut
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

31.01.2023, 10:52

roobertt pisze:Źródło posta Win 11

od dawna pracujesz na jedenastce?
a zauważyłem, w niej spore problemy i okiełznałem je dopiero jak zaktualizowałem wszystko co się dało do najnowszych sterowników (grafika, muzyka, kontrolery, itd.), nawet bios płyty głównej zaktualizowałem
i teraz mam spokój
Degenerado

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

31.01.2023, 16:22

no ale właśnie teraz był update, który spieprzył enkodowanie z udziałem gpu, nie wiem czy intel czy nvidia bo oba sterowniki się ludziom pozmieniały, ja po prostu robię aktualizację ale bez sterowników i nie ma problemu
roobertt

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

1.02.2023, 21:15

alias pisze:
roobertt pisze:Źródło posta Win 11

od dawna pracujesz na jedenastce?
a zauważyłem, w niej spore problemy i okiełznałem je dopiero jak zaktualizowałem wszystko co się dało do najnowszych sterowników (grafika, muzyka, kontrolery, itd.), nawet bios płyty głównej zaktualizowałem
i teraz mam spokój


Od niedawna pracuję wogóle z DR i od początku na 11. Z tym, że na początku mnie wogóle nie wywalało z DR
roobertt

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

2.02.2023, 11:15

Piętrzą się te problemy jak ktoś jest początkującym. Tym razem potrzebuję pomocy w zakresie filmów nagranych telefonem. Ogólnie montuję z gopro11 ale mam kilka wstawek z telefonu. Problem polega na tym, że wszystkie fikmy filmy z telefonu już na etapie przeglądania w mediapool mają bardzo jałowe kolory. Oryginał jest żywy i ładny a w davinci wygląda szaro buro. Jak myślicie co może być przyczyną?
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

2.02.2023, 11:56

wstaw gdzieś do pobrania taki filmik bo bez tego to wróżenie z fusów pozostaje
Tom_LS

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

3.02.2023, 05:52

Zaktualizowałem DR do 18.1.2 i mam problem z edycją audio, a dokładnie z przesuwaniem i docinaniem klipu audio na timelinie. Wcześniej mogłem zrobić to bardzo precyzyjnie, a teraz jestem ograniczony do skali wielkości 1fps. We wcześniejszych wersjach nie wiem jaka dokładnie była, ale z pewnością znacznie mniejsza. Czy wiecie gdzie znajduje się magiczny checkbox, który na to wpływa?
mav
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

3.02.2023, 08:56

To samo rozkminiałem. Co ciekawe, chyba mało osób tego potrzebuje, bo jak pytałem na grupie FB to mało kto w ogóle wiedział o co mi chodzi. Potem jeszcze tylko jedna osoba to pytała. Na forum blackmagica odpisali, że to bug. Ale czy zostanie naprawiony i kiedy - nie wiadomo.
A7S3, FX30, jazda kran dron zdzich i takie tam | Sprzęt filmowy do wynajęcia | Moje realizacje
Tom_LS

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

3.02.2023, 11:40

Słabo... Nie jestem audiofilem, a mimo wszystko uważam, że łącząc ścieżki dźwiękowe z tym samym audio z różnych źródeł słychać przesunięcie mając do dyspozycji skok tylko o 1 klatkę
Kenzo
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

3.02.2023, 16:37

mav pisze:Źródło posta To samo rozkminiałem. Co ciekawe, chyba mało osób tego potrzebuje, bo jak pytałem na grupie FB to mało kto w ogóle wiedział o co mi chodzi. Potem jeszcze tylko jedna osoba to pytała. Na forum blackmagica odpisali, że to bug. Ale czy zostanie naprawiony i kiedy - nie wiadomo.

Wiesz, Avid w ogóle nie ma możliwości edycji dźwięku innej niż co klatkę i jakoś nie słyszałem aby to komuś przeszkadzało.

Tom_LS pisze:Źródło posta Słabo... Nie jestem audiofilem, a mimo wszystko uważam, że łącząc ścieżki dźwiękowe z tym samym audio z różnych źródeł słychać przesunięcie mając do dyspozycji skok tylko o 1 klatkę

No faktycznie jeżeli urządzenia nie były synchronizowane, to takie przesunięcie może wystąpić i jeżeli potrzebujesz równocześnie dźwięk z tych ścieżek, to trzeba je wyrównać (w zasadzie to jedyny przypadek, gdzie używam przesunięcia o subframe'y)
Natomiast nie ma z tym problemu, tak jak @mav napisał, musisz mocno przyzoomować timeline w Edit lub przeskoczyć do Fairlighta. (chyba, że w ogóle ci to nie działa, wtedy sprawdź czy nie masz włączonego Align Audio to Frame Boundaries w Preferences/User/Editing
roobertt

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

3.02.2023, 21:20

alias pisze:wstaw gdzieś do pobrania taki filmik bo bez tego to wróżenie z fusów pozostaje


tutaj można pobrać krótki przykładowy film 33MB

https://megawrzuta.pl/download/7c62b722 ... 49ac1.html
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

3.02.2023, 22:23

roobertt pisze:Źródło posta tutaj można pobrać krótki przykładowy film 33MB


no masz materiał zapisany z kodowaniem w 10 bitach, w przestrzeni rec 2020 i jeszcze z HDR
a jakie ustawienia ma Twój projekt w Davincim?
zgaduje, że zupełnie nie takie, więc na dzień dobry musisz dokonać
albo stosownej konwersji w programie
albo zmienić ustawienia projektu (tylko do jakich celów byś tworzył projekt z takimi ustawieniami?)
albo w ogóle zmienić ustawienia smarfona podczas filmowania

a tak generalnie to jaki to smartfon i jakie tam masz ustawienia? jakieś profile tam masz?
roobertt

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

4.02.2023, 15:23

Robię film w 4k i 29,97 fps. Tak ustawiłem. Materiał z gopro mam w tych samych parametrach. Muszę więc dostosować materiał z samsunga S21 do tego projektu.
Przesyłam wszystkie ustawienia projektu.

Obrazek

Nie wiem co pozmieniać w ustawieniach DR lub jak przekonwertować ten film ze smartfonu. Na przyszłość wyłączę sobie HDR w telefonie. W telefonie mam włączone HDR10+ w formacie HEVC
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

4.02.2023, 16:00

roobertt pisze:Źródło posta Nie wiem co pozmieniać w ustawieniach DR lub jak przekonwertować ten film ze smartfonu.

o tym za chwile, bo nie pamiętam - czy Ty masz płatną czy darmową wersję DR?

roobertt pisze:Źródło posta Na przyszłość wyłączę sobie HDR w telefonie. W telefonie mam włączone HDR10+ w formacie HEVC

a to zależy - bo widzisz, takie rzeczy trzeba zawsze robić świadomie
to znaczy musisz wiedzieć jaki jest target Twojego montażu - w sensie kto i na czy będzie wyświetlał ten materia
czy odbiorcy maja telewizory/rzutniki/monitory z HDR czy nie?
a może to tylko dla siebie filmujesz, więc możesz sobie odtwarzać taki film jeśli masz TV z HDR10+
no i może być tak, że lepiej tym smartfonem filmować w HDR a w Davincim robić konwersję do rec.709 dzięki czemu uzyskasz lepszy film niż filmując w rec.709 - to sobie musisz sam wytestować, poeksperymentować, itd.
roobertt

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

5.02.2023, 13:55

alias pisze:
roobertt pisze:Źródło posta Nie wiem co pozmieniać w ustawieniach DR lub jak przekonwertować ten film ze smartfonu.

o tym za chwile, bo nie pamiętam - czy Ty masz płatną czy darmową wersję DR?

mam wersję Studio

roobertt pisze:Źródło posta
to znaczy musisz wiedzieć jaki jest target Twojego montażu - w sensie kto i na czy będzie wyświetlał ten materia
czy odbiorcy maja telewizory/rzutniki/monitory z HDR czy nie?
a może to tylko dla siebie filmujesz, więc możesz sobie odtwarzać taki film jeśli masz TV z HDR10+
no i może być tak, że lepiej tym smartfonem filmować w HDR a w Davincim robić konwersję do rec.709 dzięki czemu uzyskasz lepszy film niż filmując w rec.709 - to sobie musisz sam wytestować, poeksperymentować, itd.


montuję dla siebie jako pamiątka, docelowo wrzucam to na YT i tam będzie do obejrzenie przez rodzinę i znajomych

No to podpowiedz proszę jak teraz przerobić już te istniejące filmy żeby odzyskać w DR w nich kolory
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

5.02.2023, 14:20

żeby się niepotrzebnie nie rozpisywać podam pierwszy lepszy z brzegu link do YT
Ty postępuj przez analogię
wiemy już, że Twoja wejściowa przestrzeń kolorów to rec.2020, i nagrywasz w HDR10+
a wyjściowa (skoro ma iść na YT) to rec.709 i gamma 2.4

https://www.youtube.com/watch?v=hFZDiXbFeJQ
Tom_LS

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

8.02.2023, 09:13

Cześć, usuwam pliki z dysku poprzez DR. Niestety sposób jaki znam wymaga 5 kliknięć do usunięcia JEDNEGO pliku... więc przy kilkudziesięciu ujęciach z prostej czynności robi się dość czasochłonne zadanie. Proces wygląda tak:
(Media Pool) Reveal in Media Storage> (Media Storage) Delete Permanently > Delete > OK > Done

Jest sposób, aby to przyśpieszyć?
Kenzo
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

8.02.2023, 11:06

Masowe kasowanie plików z poziomu Resolve'a zostało usunięte od chyba 15 wersji (zresztą na prośbę użytkowników).
A konkretnie jaki cel próbujesz osiągnąć?
Tom_LS

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

8.02.2023, 13:06

Kenzo pisze:Źródło posta Masowe kasowanie plików z poziomu Resolve'a zostało usunięte od chyba 15 wersji (zresztą na prośbę użytkowników).
A konkretnie jaki cel próbujesz osiągnąć?

Podczas selekcji flaguję klipy, które muszę usunąć (np. gdy pomyliłem sekwencję włącz/wyłącz i nagrywam podłogę, albo ogólnie coś wyszło słabo i lepiej to usunąć), ponieważ cały zgromadzony materiał przekazuję klientowi. Materiał na dysku podzielony jest na kilka folderów, więc usuwanie oflagowanych klipów bezpośrednio z DR jest najwygodniejszym rozwiązaniem.
Swoją drogą dziwna ta prośba- usunąć funkcjonalność, zamiast, np. dodać możliwość wyboru w preferencjach czy chce się z niej korzystać.
Kenzo
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

8.02.2023, 23:12

Nie prościej usuwać te klipy po prostu z Media pool, a potem wyeksportować dla klienta albo jako projekt archive, albo skopiować tylko użyte w projekcie klipy (ze strukturą folderów) za pomocą Media Management?
Tom_LS

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

9.02.2023, 07:43

Kenzo pisze:Źródło posta Nie prościej usuwać te klipy po prostu z Media pool, a potem wyeksportować dla klienta albo jako projekt archive, albo skopiować tylko użyte w projekcie klipy (ze strukturą folderów) za pomocą Media Management?

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem byłoby masowanie kasowanie plików z poziomu DR, ale kopiowanie klipów poprzez Media Management jest super alternatywą. Dzięki!
roobertt

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

12.02.2023, 16:57

alias pisze:Źródło posta żeby się niepotrzebnie nie rozpisywać podam pierwszy lepszy z brzegu link do YT
Ty postępuj przez analogię
wiemy już, że Twoja wejściowa przestrzeń kolorów to rec.2020, i nagrywasz w HDR10+
a wyjściowa (skoro ma iść na YT) to rec.709 i gamma 2.4

bardzo dziękuję za pomoc :D :D

Wróć do „DaVinci Resolve”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal