Szybkie pytania - DaVinci Resolve

Bartek1
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

23.09.2019, 11:21

Gdaczy pisze:Źródło posta podczas renderowania
zużycie CPU mam na poziomie 99 - 100% i potrafi zwiesić sprzęt po 20 sek renderowania.

Masz na myśli renderowanie do pliku ? W zakładce deliver ?
Gdaczy

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

23.09.2019, 11:35

Bartek1 pisze:Źródło posta
Gdaczy pisze:Źródło posta podczas renderowania
zużycie CPU mam na poziomie 99 - 100% i potrafi zwiesić sprzęt po 20 sek renderowania.

Masz na myśli renderowanie do pliku ? W zakładce deliver ?


Tak Bartku dokładnie.
Bartek1
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

23.09.2019, 11:44

Gdaczy spróbuj w oknie file zmniejszyć render speed. Powinno pomóc na wykorzystanie cpu i render dojdzie do końca.
Podzespoły masz lepsze niż ja, gdy pracowałem na darmowej wersji(2 lata tak pracowałem) i takie problemy nie występowały.
Znaczy się było wykorzystanie CPU na 100% ale bez wieszania się sprzętu.
Jaki masz zasilacz w PC?
Gdaczy

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

23.09.2019, 20:26

Bartek1 pisze:Gdaczy spróbuj w oknie file zmniejszyć render speed. Powinno pomóc na wykorzystanie cpu i render dojdzie do końca.
Podzespoły masz lepsze niż ja, gdy pracowałem na darmowej wersji(2 lata tak pracowałem) i takie problemy nie występowały.
Znaczy się było wykorzystanie CPU na 100% ale bez wieszania się sprzętu.
Jaki masz zasilacz w PC?


Bartku takowy :

http://www.chieftec.eu/pl/zasilacze/ps-2/seria-smart/gps-700a8.html
Bartek1
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

23.09.2019, 22:20

Zasilacz dobry, z tym nie powinno być problemu. Render działa po zmniejszeniu render speed ?
Gdaczy

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 11:14

Bartek1 pisze:Źródło posta Zasilacz dobry, z tym nie powinno być problemu. Render działa po zmniejszeniu render speed ?


Sorki że dopiero dziś odpisuje nie było czasu.

Nawet na 50% dalej komp się wiesza w okolicach 20 sek podczas renderowania. :(
Kenzo
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 11:17

Jaki materiał wejściowy? Co tam ponakładałeś? Odtwarza się w real time?
fransua
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 11:57

Mi to wygląda na słabe chłodzenie CPU. Wersja darmowa nie ma sprzętowego wsparcia i praktycznie całość idzie z CPU. U mnie przy przeliczaniu też CPU idzie na 100%. Oczywiście są miejsca gdzie zużycie spada ale ma to związek z GPU, który nie nadąża przy przeliczaniu materiału gdzie video "musi przejść przez kartę graficzną" np. zastosowanie Retime and Skaling.

Jednak zanim zaczniesz odkręcać budę zrób sobie jakiś 30 min stres test. Wystarczy CPU-Z i zakładka BENCH - https://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Progr ... 13047.html
Jak się nie wysypie to problem może być z darmową wersją DR lub namojtałeś coś w projekcie.
Inna kwestia to dobór sterowników. Warto je zaktualizować a jak siedzisz na nVidii to zainstaluj sterowniki wersję Studio a nie tą dla graczy.

Edit.
No i pamiętaj by wyłączyć to guano w systemie.
Obrazek
Gdaczy

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 15:13

fransua pisze:Źródło posta
Kenzo pisze:Źródło posta Jaki materiał wejściowy? Co tam ponakładałeś? Odtwarza się w real time?


Hej.
Zwykły surowy z gopro hero 7 w 4k


fransua pisze:Źródło posta Mi to wygląda na słabe chłodzenie CPU. Wersja darmowa nie ma sprzętowego wsparcia i praktycznie całość idzie z CPU. U mnie przy przeliczaniu też CPU idzie na 100%. Oczywiście są miejsca gdzie zużycie spada ale ma to związek z GPU, który nie nadąża przy przeliczaniu materiału gdzie video "musi przejść przez kartę graficzną" np. zastosowanie Retime and Skaling.

Jednak zanim zaczniesz odkręcać budę zrób sobie jakiś 30 min stres test. Wystarczy CPU-Z i zakładka BENCH - https://www.dobreprogramy.pl/CPUZ,Progr ... 13047.html
Jak się nie wysypie to problem może być z darmową wersją DR lub namojtałeś coś w projekcie.
Inna kwestia to dobór sterowników. Warto je zaktualizować a jak siedzisz na nVidii to zainstaluj sterowniki wersję Studio a nie tą dla graczy.


Hmm chłodzenie mam raczej wydajne
Obrazek

Pierwsze co zrobiłem po pierwszym zwisie to sprawdziłem sprzęt CPUZ ;) pracował 40min i z kompem wszystko ok nie zwiesił się.

Co do sterowników w wersji "studio" wstrzymam się do odpowiedzi znajomego gdyż jestem czynnym graczem, i nie wiem jak one wpłyną na tę sferę, a który też ma RTX'a i składa filmy profesjonalnie.

Co mogłem namotać w projekcie że nie da się go zrenderować ? Sory za może proste pytania, które dla Was są oczywiste :)
Kenzo
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 15:30

Spróbuj przeliczyć do jakiegoś kodeka typu DNxHD lub DNxHR , jeżeli w tym przypadku też będzie zwiecha to będzie dziwne.
A, i jeszcze jedno, nie masz przypadkiem zainstalowanych sterowników Intel Rapid Memory? Bo to kiedyś u mnie było źródłem wszelkich problemów.
Ostatnio zmieniony 28.09.2019, 15:33 przez Kenzo, łącznie zmieniany 1 raz.
fransua
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 15:30

Gdaczy pisze:Źródło posta Co do sterowników w wersji "studio" wstrzymam się do odpowiedzi znajomego gdyż jestem czynnym graczem, i nie wiem jak one wpłyną na tę sferę,

Śmiało możesz instalować. Co prawda jakiś namiętnym graczem nie jestem ale od czasu w coś zagram i nie zauważyłem niczego niepokojącego.
Gdaczy pisze:Źródło posta Co mogłem namotać w projekcie że nie da się go zrenderować ?

Cholera wie :)
Gdaczy

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 18:22

Kenzo pisze:Źródło posta Spróbuj przeliczyć do jakiegoś kodeka typu DNxHD lub DNxHR , jeżeli w tym przypadku też będzie zwiecha to będzie dziwne.


Niepanimaju :D

Kenzo pisze:Źródło postaA, i jeszcze jedno, nie masz przypadkiem zainstalowanych sterowników Intel Rapid Memory? Bo to kiedyś u mnie było źródłem wszelkich problemów.


Obrazek

O tym mówisz ?
Kenzo
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 18:46

Tia, dokładnie o tym :) Spróbuj odinstalować ten syf.

Ad. 1. No po prostu nie licz materiału do h264 tylko do kodeka DNx w kontenerze MXF.
Gdaczy

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 18:51

Kenzo pisze:Źródło posta Tia, dokładnie o tym :) Spróbuj odinstalować ten syf.

Ad. 1. No po prostu nie licz materiału do h264 tylko do kodeka DNx w kontenerze MXF.


Jak tylko wrócę na chatę sprawdzę obie opcje ;)
Gdaczy

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.09.2019, 23:41

Odinstalowanie Rapida nic nie zmieniało dalej w MP4 frezuje kompa , jak i zmiana na DNxHR w kontenerze MXF wywala blue screena ;)
Kenzo
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

29.09.2019, 00:03

Obawiam się w takim razie, że masz jakiś problem sprzętowo-programowy, spróbuj odpalić jakiś program monitorujący procka i gpu, zapuść liczenie i patrz czy coś się dziwnego nie dzieje przed wywaleniem. Spróbowałbym też ubić wszystkie niepotrzebne procesy w tle (szczególnie Steama), a potem to już chyba reinstalka Windowsa ewentualnie.
Bartek1
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

29.09.2019, 08:42

Gdaczy pisze:Źródło posta Odinstalowanie Rapida nic nie zmieniało dalej w MP4 frezuje kompa , jak i zmiana na DNxHR w kontenerze MXF wywala blue screena

Jesteś w stanie podać kod błędu z blue screena ? :) To nam może podpowiedzieć, co jest nie tak.
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

29.09.2019, 10:15

a. czy cpu i/lub grafika nie są czasem podkręcone?
b. czy zawieszenie nie jest zawsze w tej samej sekundzie? jeśli tak usuń klip na którym się to dzieje i wstaw inny
c. czy podczas renderowania do h.264 zaznaczasz w Deliver że ma korzystać z GPU?
Kenzo
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

29.09.2019, 11:45

Trzeci punkt odpada w w wersji free.
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

29.09.2019, 12:21

Kenzo pisze:Źródło posta Trzeci punkt odpada w w wersji free.

ah!
myślałem, że w miedzy czasie nastąpiła ta mądra decyzja
ale to ktoś inny dokonał takiego wyboru :)
Gdaczy

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

1.10.2019, 11:03

Hej.
Prawdopodobnie przyczyną zwiech są temperatury na procesorze, a przynajmniej tak mi się wydaję gdyż momentami skaczą między 85-90'C
Dzisiaj wymienię pastę i zobaczymy czy będzie poprawa.

Pootwierałem obudowę i temperatura oscyluje w granicach 80-84'C i leci już render od 1.5h
Jeśli nastąpi zwiecha wymienię pastę i dam znać czy ten aspekt pomógł rozwiązać problem.
Valdes73

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

26.11.2019, 15:46

alias pisze:Źródło posta moja rada od serca
kup wersję DR Studio, a poczujesz się jakbyś przesiadał się z mercedesa do ferrari
darmowy DR nie korzysta ze wspomagania GPU


Czy jeżeli komputer nie ma zintegrowanej karty graficznej wtedy davinci będzie korzystał ze wspomagania GPU np Gigabyte Radeon RX 5700 GAMING OC 8G ? Bo taką chciałem kupić do nowo składanego peceta . Też zaznaczam, że zaczynam się w to bawić, nie będę używał komercyjnie. Jakieś montaże plików wyplutych z DJI Mavic Air, Galaxy S9plus takie tam bzdety...

taki zestaw sobie wymyśliłem wstępnie:

Obrazek

ale jeśli davinci nie będzie korzystał z GPU to może zamienię CPU na lepszy np Ryzen 3700X

Doradźcie proszę...
luke
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

26.11.2019, 19:08

Chłopie, ale po co dajesz tego samego posta w 2 tematach?
Movf

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

27.11.2019, 00:14

Czy jest możliwość zaznaczenia kilku klipów i za jednym razem uruchomić proces stabilizacji?
fransua
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

27.11.2019, 13:08

Valdes73 pisze:Źródło posta ale jeśli davinci nie będzie korzystał z GPU to może zamienię CPU na lepszy np Ryzen 3700X

W darmowej wersji GPU wspomaga nałożone "efekty" na film - korekcja kolorów, stabilizacja itp. Nie ma za to sprzętowego wsparcia przy eksporcie/kodowaniu do h.264. Jednak w darmowej przy eksporcie cały czas karta graficzna wspomaga renderowanie właśnie przy przeliczania efektów itp. Oczywiście podczas montażu też ładnie wspiera. Osobiście jadę na R7 3700x+RTX 2060S Super i karta ma co robić. Czasami obciążona jest w 90 %
Movf pisze:Źródło posta Czy jest możliwość zaznaczenia kilku klipów i za jednym razem uruchomić proces stabilizacji?

Szczerze powiem, że nie wiem ale "bał" bym się użyć z automatu stabilizacji bo w DR jest słaba i potrafi różne cuda wyczyniać. Może w płatnej jest lepsza ale w darmowej lepiej pojedynczo sprawdzać efekt. Pod każdym względem Mercalli jest lepszy.
Valdes73

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

27.11.2019, 13:33

fransua dzięki za odp. A powiedz mi czy jeśli chcę parę razy w roku zmontować jakiś filmik w 4K z wakacji, drona, smartfona jest sens wchodzić w davinci? Stary dziad już ze mnie i nie wiem czy ogarnę ten program :lol: . Może jest coś prostszego, bardziej intuicyjnego, np widziałem jakiś kdenlive ? Coś co ogarnie prosty montaż, czyli wycinanie, podkładanie dźwięku, też w razie czego w miarę bezstratną zamianę rozdzielczości na 1920x1080p , tak żeby na yt wysłać.
fransua
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

27.11.2019, 15:18

Bez problemu to ogarniesz. W głównym oknie masz wszystkie podstawowe funkcje. Kwestia rozeznania się co i jak.
Obrazek
Jak nie chcesz rzeźbić przy montażu to praktycznie nie musisz opuszczać tego okna.
Valdes73

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

27.11.2019, 17:11

A czy taki montaż, o którym wspomniałem wyżej czyli usunięcie oryginalnej ścieżki dźwiękowej, wstawienie nowej, parę powiedzmy wycinek na timeline i nie zmienianie rozdzielczości filmu wymaga jakiejś dużej mocy obliczeniowej kompa? Teraz mam lapka lenovo z prockiem i7 4gen 4710HQ 2.5 - 3.5 GHz, 16GB RAM, SSD 500GB 850 EVO i grafikę nvidia GTX860M 4GB. Operacja podmiany ścieżki dźwiękowej na filmiku 12minutowym właśnie bez zmiany rozdzielczości na davinci trwa godzinę. To ile przyspieszy mi komp o specyfikacji z mojego posta jak wyżej
fransua
Awatar użytkownika

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

27.11.2019, 18:47

Nie odniosę się do 2700x ale do 3700x Przed chwilą zrobiłem podobny "film" o którym piszesz z podmianą dźwięku i w rozdzielczości 1920x1080 w 50p przeliczyło mi dokładnie w 6m15s. Z wcześniejszych eksportów jakie robiłem w najgorszym przypadku gdy sporo nałożę efektów to czas przeliczania może wynieś 1:1 ale przy 4K. Jednak w większości i tak liczy szybciej. W FHD zawsze liczy mi krócej niż trwa film. Tak z 2x szybciej.
Valdes73

Szybkie pytania - DaVinci Resolve

28.11.2019, 09:55

fransua zrobiłem jeszcze raz to samo, teraz wyszło 19m07s , nie wiem co poprzednim razem wywinąłem, że tak długo. oke dzienks!

Wróć do „DaVinci Resolve”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal