Applowski M1

Aro

Applowski M1

8.12.2020, 10:34

alias pisze:Źródło posta no to się ciekawie zapowiada przyszłość

"procesory Apple Silicon z 32 rdzeniami i układy graficzne ze 128 rdzeniami"

https://thinkapple.pl/2020/12/07/apple- ... 6C7f9N9GNs

Tylko, ze to już pewnie będzie tylko w Macu pro za 32, 64 lub 128 tysięcy złotych więc pewnie nie uda mi się nawet dotknąć takiego komputera a co dopiero kupić... ale fajnie, że coś się dzieje.
8kmichal
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 12:10

Czyli warto poczekać ze zmianą kompa - dobrze dobrze :)
alias
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 12:16

8kmichal pisze:Źródło posta Czyli warto poczekać ze zmianą kompa - dobrze dobrze :)

niektórzy tam czekają, odkładają, dumają
a życie mija
ja nie czekam, zamówiłem AIR'A 16GB
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 12:21

Ciekawie się zapowiada ale ten artykuł jest pisany przez jakiegoś "jabłkowego" fanboya i ma tyle bzdur, że ciężko uwierzyć w resztę. ;)
BTW. Zamówiłem tego Air M1
alias
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 12:25

tu jest inne źródło
https://www.purepc.pl/bloomberg-apple-p ... -ukladu-m1

Kenzo pisze:Źródło posta BTW. Zamówiłem tego Air M1

też 16GB?
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 12:40

Tak, z 8 rdzeniowym gpu i 16GB ram i 512 dysk
Luminaris
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 14:41

To jak do was dojdą te komputery, to napiszcie po ilu minutach renderu robi się throttling ;)

A tu porównanie do "nie maka":
https://www.notebookcheck.net/index.php?id=127065&specs[]=319636&specs[]=319064
(chyba przez te kwadratowe nawiasy psuje się link :( )
Żadnych wielkich różnic nie widać.

Wydaje się, że po latach Apple wypuściło lapa równego pecetom w podobnej cenie. Oczywiście zawsze będzie różnica na plus i na minus z zamknięcia ekosystemu.
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 15:18

Luminaris pisze:Źródło posta
A tu porównanie do "nie maka":
[url]https://www.notebookcheck.net/index.php?id=127065&specs[]=319636&specs[]=319064[/url]
Żadnych wielkich różnic nie widać.


No nie wiem, ja widzę gigantyczną różnicę akurat do tego modelu co podałeś w linku. ;)
Luminaris
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 16:01

Spoko. A w czym?

Redakcja oceniła 91:88.
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 16:28

W procku 8 rdzeni kontra 4, no i przede wszystkim w karcie graficznej. Wiadomo, że osiągi graficzne M1 jakieś porażające nie są ale w porównaniu do Integry, to jednak przepaść.
Na zintegrowanej grafice, to Resolve'a można sobie w zasadzie uruchomić ;)
Luminaris
Awatar użytkownika

Applowski M1

8.12.2020, 17:36

Obydwa lapy mają integrę (w benchmarkach wyniki podobne). Dell ma mniej rdzeni. Dalej uważam, że to ta sama półka.

A Resolve to na tej Iris tak słabo działa?
Dividex

Applowski M1

8.12.2020, 23:30

Jak przegadam yt to widzę, ze najwiecej zależy od tego na jakim sofcie montuje się filmy, wiadomo ze na Final Cut X można uzyskać świetne osiągi, pytanie tylko czy komuś to pasuje. Druga sprawa to same pliki, jak ktoś chce montować wesela i nie ma potrzeby użerania się z rawami 6k to te M1 są naprawdę szybkie.
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

9.12.2020, 11:49

Luminaris pisze:Źródło posta Obydwa lapy mają integrę (w benchmarkach wyniki podobne). Dell ma mniej rdzeni. Dalej uważam, że to ta sama półka.
A Resolve to na tej Iris tak słabo działa?

Jednak integra Apple'a, to coś zupełnie innego i wykazuje osiągi na poziomie taniego gtx-a 1050ti, niby niewiele ale między tym, a integrą jest przepaść,
a DaVinci głownie bazuje na karcie graficznej.
Dividex pisze:Źródło posta Jak przegadam yt to widzę, ze najwiecej zależy od tego na jakim sofcie montuje się filmy

Bardziej od tego czy soft został już przepisany pod M1, a na razie to tylko FinalCutX i DaVinci.
Dividex pisze:Źródło posta Druga sprawa to same pliki, jak ktoś chce montować wesela i nie ma potrzeby użerania się z rawami 6k to te M1 są naprawdę szybkie.

Umówmy się, te M1 na razie są za słabe, żeby traktować je jako podstawowy sprzęt do montażu.
Dividex

Applowski M1

9.12.2020, 12:25

Z tego co widzę na yt, w ogóle nie widzę aby to był sprzęt słaby i patrząc na możliwość odtworzenia plików i szybkość ich renderu w programach zoptymalizowanych pod M1 to według mnie do podstawowego montażu plików mov i timeline Fullhd a nawet 4k nadaje się w zupełności. Także drogi Kenzo ja się z tobą nie umawiam ;) Jeśli chcesz obrabiać rawy, bawić się fusion to zgoda, trzeba będzie poczekać na macapro16 z 32 ram i karta grafiki, ale tak poza tym to jestem pozytywnie nastawiony do tej zmiany. :)
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

9.12.2020, 12:48

Dividex pisze:ale tak poza tym to jestem pozytywnie nastawiony do tej zmiany. :)

Ależ ja również i kiedy przyjdzie mój M1 bardzo chciałbym, żeby to co piszesz okazało się prawdą, jednak się wstrzymam z tym optymizmem.
(BTW. Jestem człowiekiem starej daty i dla mnie macpro 16 z 32gb też się nie będzie nadawał do montażu, bo dla mnie w ogóle laptop się nie nadaje do montażu ;) )
Dividex

Applowski M1

9.12.2020, 13:55

Generalnie prawda i swietnie to rozumiem co nie przeszkadzilo mi na zmontowanie wesel z 3 sezonów na moim macu pro z 2015r z 16 Ram ;) choc wesela w 4k to ja na tym sprzęcie montować bym nie chciał... Taka ciekawostka : ściągnąłem z netu materiały z Ursy 12k i na moim "staruszku" w Davinci te pliki poszły z zadyszka, praca na tym była możliwa bez tworzenia proxy i przy obniżeniu rozdzielczości podglądu o polowe, natomiast render koszmar. 47 sek. materiału renderować ok. 50 min. :cry:
alias
Awatar użytkownika

Applowski M1

9.12.2020, 15:45

ja mam już pierwsze info o dzisiejszym porannym koncercie jazzowym z Wrocławia zmontowanym w całości na Air M1 8GB
czas 2,5 godziny, kamery 3 x black magic zapis w ProRes 4k
montaż w FCX, zewnętrzny dysk ssd na usb c
i nic więcej, żadnego monitora zewnętrznego
no i dało radę ponoć bez najmniejszego zająknięcia
alias
Awatar użytkownika

Applowski M1

18.12.2020, 20:30

swoją drogą to Microsoftowi teraz nie zazdroszczę, to jest nokaut

bardzo ciekawe i niezależne testy
https://www.pcworld.com/article/3601196 ... c-m1s.html


Obrazek

Dodano po 2 minutach 20 sekundach:
polska uproszczona kopia tego artykułu jak ktoś woli: https://antyweb.pl/apple-m1-nokautuje-s ... jx18HJPEDw
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

18.12.2020, 21:26

Pokazywałem ten artykuł kumplowi, który jest grafikiem i ma Microsoft Surface (choć nie jestem pewien który model) i powiedział, że ma głęboko gdzieś wszystkie testy,
bo on ma tablet, a nie laptopa, ma dotykowy ekran i pióro z czułością nacisku, więc na żadnym laptopie z M1, jaki by szybki nie był nie będzie mu się tak dobrze praciwało w Corelu :D

BTW. Mój MacAir dzisiaj dotarł, w zasadzie prawie miesiąc przed czasem podanym przy zamówieniu :)
alias
Awatar użytkownika

Applowski M1

18.12.2020, 21:46

Kenzo pisze:Źródło posta BTW. Mój MacAir dzisiaj dotarł, w zasadzie prawie miesiąc przed czasem podanym przy zamówieniu

to Ci Mikołaj niespodziankę zrobił :)
no to czekam na Twoje odczucia!
docxxx

Applowski M1

21.12.2020, 22:53

Jak już ktoś kupił tego M1 i ma pakiet Adobe, to może przekonać się w końcu ile to jest warte, zamiast oglądać sponsorowane recenzje ;)

https://www.dpreview.com/news/428815561 ... blic-betas
alias
Awatar użytkownika

Applowski M1

21.12.2020, 23:40

docxxx pisze:Źródło posta Jak już ktoś kupił tego M1 i ma pakiet Adobe, to może przekonać się w końcu ile to jest warte, zamiast oglądać sponsorowane recenzje

tylko po co?
w tym komunikacie Adobe ni mniej ni więcej tylko ogłosiło, że optymalizacja do M1 będzie szła im tak samo gównianie jak optymalizacja pod Intela, gdzie od 10 lat nie mogą sobie dać rady z szybkością i stabilnością kodu :D
jeszcze nie zrobili finalnej wersji a już zwalają winę na innych twórców
a co potrafi M1 to wszyscy widzą po jakości i prędkości pracy w nowym FCPX czy nowym DR
chyba nikt poważnie nie bierze w ocenie M1 tego jak na nim działa Premiere które na niczym nie działa dobrze
spodziewam się, że na początku Premiere będzie na M1 nawet wolniejsze i jeszcze mniej stabilniejsze nią na Intelu, i czy to ma oznaczać że wina jest po stronie M1 ;)

Dodano po 10 minutach 40 sekundach:
docxxx pisze:Źródło posta zamiast oglądać sponsorowane recenzje

niesponsorowane też są

https://youtu.be/c9NH7lulh90
arelemm
Awatar użytkownika

Applowski M1

22.12.2020, 11:35

Kenzo pisze:Pokazywałem ten artykuł kumplowi, który jest grafikiem i ma Microsoft Surface (choć nie jestem pewien który model) i powiedział, że ma głęboko gdzieś wszystkie testy,
bo on ma tablet, a nie laptopa, ma dotykowy ekran i pióro z czułością nacisku, więc na żadnym laptopie z M1, jaki by szybki nie był nie będzie mu się tak dobrze praciwało w Corelu :D

BTW. Mój MacAir dzisiaj dotarł, w zasadzie prawie miesiąc przed czasem podanym przy zamówieniu :)


To po co to w ogóle porównywać?

Skoro tablet i pióro to... może niech sobie porówna Ipada Pro i Apple Pencil. (Oczywiście jak mu się dobrze pracuje i jest zadowolony to gra muzyka, tylko po co wtedy Twój wpis? Co ma dowodzić?)

Dla porównania: Jego pióro Surface: 4096 poziomów nacisku
Appke pencil: 8192 poziomy nacisku. Rozpoznaje też oczywiście kąty nachylenia, a konkretnie 60 poziomów dla 40 stopni nachylania.
Ekranów Surface i Ipada Pro nie będę porównywał... 2736 x 1824 (Surface), 2732 na 2048 Ipad, IPS, gama P3, 600 nitów
Porównania procków trzebaby poszukać, ale myślę, że apple nie odstaje z A12Z
I tyle w temacie.

Mój mini też dotarł. Ze względu na robotę, odpalę dopiero po świętach.

Tak generalnie, zawsze uważałem, że sprzęt Apple jest przemarketingowany, drogi i w ogóle poza moim zasięgiem. I jeszcze dziwny system jakiś. Wyznawcą marki nie jestem, ale uważam, że to co wypuszczają w stosunku do ceny jest całkiem dobre, jak nie bardzo dobre. Z dobrych materiałów (wiem, wpadki też mają), a ostatnie posunięcie dotyczące M1, osiągów i przy tym obniżenia ceny czyni ich prawie, przynajmniej chwilowo bezkonkurencyjnymi. A! Przesadny marketing typu oddajemu Wam kosmiczną technologię nadal pozostał :lol:
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

22.12.2020, 14:56

arelemm pisze:To po co to w ogóle porównywać?

No właśnie nie wiem :D Mój wpis był komentarzem do zamieszczonego wyżej artykułu, gdzie porównują Macbooka M1 do Surface pod kątem tylko wydajności procesora.
arelemm pisze:Skoro tablet i pióro to... może niech sobie porówna Ipada Pro i Apple Pencil.

Dokładnie tak. To miałoby więcej sensu.
docxxx

Applowski M1

22.12.2020, 17:40

Mam Surface 3 Pro i jesli ktos sobie ceni prace w lozku, na kolanach, stole itp. z normalna klawiatura, to ten Surface sie po porstu do tego nie nadaje. Nie ma sztywnego polaczenia miedzy klawiatura a ekranem. Klawiatura tez jest za mala i komfort pracy jest tragiczny.
Ogolnie mojego S3Pro (wart wtedy 8k zl) wlaczylem na przestrzeni ostatniego roku moze z 2 razy. Zeby dziecku na YT bajki wyswietlic.
A zeby poprawic komfort, lezy on sobie gdzies na polce z podlaczona do niego stacja dokujaca na (niestety) USB 3*, do ktorej jest podlaczony monitor, klawiatura i myszka.

Wiec jesli ktos rozwaza Surface vs M1, to chociazby ze wzgledu na normalna budowe wzialbym Apple. Bez dwoch zdan.

*Niestety, bo dopiero na USB-C sa dobre stacje dokujace, bez laga (mowie o nieoryginalnych).
kulfi82
Awatar użytkownika

Applowski M1

22.12.2020, 19:27

w tym komunikacie Adobe ni mniej ni więcej tylko ogłosiło, że optymalizacja do M1 będzie szła im tak samo gównianie jak optymalizacja pod Intela, gdzie od 10 lat nie mogą sobie dać rady z szybkością i stabilnością kodu

mało wiesz o Adobe, oni nie optymalizują a rozp%^&* z wersji na wersję produkt, który swego czasu był całkiem niezły. To nie ma nic wspólnego z intelem, srintelem, m1, m100.. Jak to kiedyś ktoś ładnie napisał, premiere to takie puzzle, windows itd. posklejane z różnych komponentów "coś" nad czym już dawno nikt nie panuje. Od ilu to już lat.. co wersja to zawsze w changelogu punkt pierwszy "poprawa stabilności i wydajności" ctrl+v... ctrl+v.
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Applowski M1

23.12.2020, 18:15

dla wyznawców Premierki, tu bardziej rzeczowo

https://ymcinema.com/2020/12/22/premier ... 2QaEZ2g74A

Obrazek
Luminaris
Awatar użytkownika

Applowski M1

23.12.2020, 20:41

Niesamowite :)
Nowy Mac i nowy Premier są szybsze niż starsze :shock:
luke
Awatar użytkownika

Applowski M1

13.03.2021, 07:51

Panowie, może ktoś już ma praktyczne doświadczenia z M1? Jak się sprawuje?
Kenzo
Awatar użytkownika

Applowski M1

13.03.2021, 16:29

luke pisze:Źródło posta Panowie, może ktoś już ma praktyczne doświadczenia z M1? Jak się sprawuje?


Co dokładnie cię interesuje?
Używam na nim głównie Resolve'a, Affiniy Photo i sporadycznie Blendera.

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal