Umowa - łącze transmisji danych

Dział dla początkujących
arelemm
Awatar użytkownika

Umowa - łącze transmisji danych

25.10.2020, 12:35

Hej!
Orientuje się ktoś z Was jak wygląda sprawa z zapewnieniem danej jakości łącza transmisji danych. Dla przykładu, potrzebuje w dniu A w godz. A do B łącza dla danego nr SIM o zapewnionej minimalnej przepustowości X.

Można zawrzeć taką umowę z operatorem?
Mam na myśli oczywiście operatorów mobilnych.
alias
Awatar użytkownika

Umowa - łącze transmisji danych

25.10.2020, 13:32

arelemm pisze:Źródło posta Można zawrzeć taką umowę z operatorem?
Mam na myśli oczywiście operatorów mobilnych.

ale jakim cudem operator mobilny w lokalizacji X mógłby Ci zapewnić żądaną przepustowość
skoro nawet nie wie czy:
1. Twoje urząd znajduje się w jego zasięgu i silą sygnału będzie wystarczająco dobra i wystarczający niski będzie poziom zakłóceń?
2. czy Twoje urządzenie będzie wystarczająco dobrej jakości aby skonsumować oferowaną usługę (wydajność modemu LTE, procesora roureta, układ antenowy)?
3. czy w danym momencie jego stacja bazowa będzie miała odpowiedni zapas przepustowości w danym sektorze?

takie rzeczy realizuje się na profesjonalnych modemach/routerach zdolnych do obsługi wielu kart SIM od wielu operatorów równocześnie, np. w układzie: 2xPolkomtet + 2xT-Mobile + 2xOrange + 2xPlay, na dodatek potrafiących agregować przepustowość poszczególnych modemów,
a do tego odpowiedni zestaw wielu anten kierunkowych obejmujący obszar 360 stopni na odpowiednio wysokim maszcie, zazwyczaj teleskopowym

to są koszty kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale dają rade

Ty napisz nam raczej, jakiej przepustowości potrzebujesz i o jakie lokalizację Ci chodzi, może coś podpowiemy. :)

p.s.
są usługi łącz satelitarnych które umożliwiają takie kontraktowane usługi, ale cena to więcej niż dużo :)
imprezylive

Umowa - łącze transmisji danych

25.10.2020, 17:27

Oficjalnie się nie da, próbowałem kilka razy.
Ale znam człowieka, który posiadał kartę sim o wyższym priorytecie, nie wiem dokładnie jak to działało, w sylwestra na placu gdzie zebrało się wielu uczestników, do niego zawsze można było się dodzwonić i on zawsze mógł zadzwonić. Takie karty mają najważniejsze osoby w państwie itd., wiem tylko że nie miał jej przypadkowo.

To o co może ci chodzić to Bonding - łączenie kilku łączy w jedno, przeważnie od 2 modemów do 8 (a przynajmniej ja się spotkałem z takimi wersjami).

W sumie jest to prosta konstrukcja - sam takie buduje, a koszt to mniej niż 1500 zł z 4 modemami LTE, do tego trzeba posiadać serwer do łączenia podzielonych danych co też oferuje w cenie 50zł.

Posiadam łącze satelitarne, faktycznie usługa dedykowana jest dosyć droga, jeśli starczy ci do 6Mb/s to wystarczy standardowa usługa, a jej koszt poniżej 1000 zł (co ciekawe jest to koszt za cały miesiąc w wskazanym miejscu, które można zmienić koszt około 150 zł, w Polsce są 4 'plastry').
alias
Awatar użytkownika

Umowa - łącze transmisji danych

25.10.2020, 22:08

imprezylive pisze:Źródło posta Ale znam człowieka, który posiadał kartę sim o wyższym priorytecie, nie wiem dokładnie jak to działało, w sylwestra na placu gdzie zebrało się wielu uczestników, do niego zawsze można było się dodzwonić i on zawsze mógł zadzwonić.

ja mam takie karty służbowe w firmie która mnie zatrudnia i pochodzą one z Polkomtela
karty pozyskaliśmy w zamian za to, że na naszym biurowcu Cyfrowy Polsat mógł postawić swój nadajnik cyfrowej telewizji naziemnej DVBT
ciekawostka: bez limitowy abonament wynosi 7 zł netto dla 20 kart i tak od prawie 10 lat ;)
jednak niestety, ten wyższy priorytet w żaden sposób nie przekłada się na jakiś lepszy transfer danych, to jedynie udogodnienie w bardzo obciążonych stacjach bazowych, zawsze logujesz się bezproblemowo

i jeszcze jedno wyjaśnienie, to nie sama karta SIM ma wyższy priorytet a numer telefonu do niej przypisany, to jest realizowane czysto programowo
arelemm
Awatar użytkownika

Umowa - łącze transmisji danych

26.10.2020, 08:40

Bardzo dziękuję za odpowiedzi. O takie info mi chodziło. Mi nie zależy żeby mieć bardzo wysoki transfer, tylko nie mniejszy niż np. 400kB/s. Czyli właśnie taką gwarancję, że jak nagle na danej stacji BTS zwiększy się ruch, to akurat mój nr SIM będzie miał wyższy priorytet.
@alias - oczywiście, że zdaję sobie sprawę, że w różnych miejscach mogą być różne BTS, propagacja fal itd... Założyłem raczej, że w danym miejscu, gdzie miałbym realizować usługę będę w zasięgu konkretnego BTS. Poza tym, wydaje mi się, że ustawienie takiego wyższego priorytetu dla danej karty to kilka kliknięć i w sumie to nieważne gdzie jesteś, bo jak tylko pojawisz się w sieci, system wie, który BTS Cię obsługuje.

@imprezylive - jak tylko dopnę temat (a to jest raczej coś drobnego) i nawet nie wiem, czy przekonam zleceniodawcę do opcji stream, a nie zapis na PEN, to na pewno się odezwę ;)
alias
Awatar użytkownika

Umowa - łącze transmisji danych

26.10.2020, 12:53

arelemm pisze:Źródło posta Mi nie zależy żeby mieć bardzo wysoki transfer, tylko nie mniejszy niż np. 400kB/s. Czyli właśnie taką gwarancję, że jak nagle na danej stacji BTS zwiększy się ruch, to akurat mój nr SIM będzie miał wyższy priorytet.

no niestety, chyba żaden operator mobilny w Pl nie ma zaimplementowanej priorytetyzacji transmisji danych jako usługi na zasadzie wyższy priorytet niż inni,
a o gwarancji przepustowości to musisz zapomnieć z powodów które podałem wyżej, bo tego nikt nie zrealizuje dla technologii mobilnej

mój kolega jest szefem projektu instalacji wifi w polskim pendolino i wiem, że nawet tam nic więcej nie wskórali
tomekk79

Umowa - łącze transmisji danych

26.10.2020, 18:24

imprezylive pisze:Źródło posta Oficjalnie się nie da, próbowałem kilka razy.
Ale znam człowieka, który posiadał kartę sim o wyższym priorytecie, nie wiem dokładnie jak to działało, w sylwestra na placu gdzie zebrało się wielu uczestników, do niego zawsze można było się dodzwonić i on zawsze mógł zadzwonić.

Należy pamiętajć o jednej, "drobnej" różnicy - dzwonienie to podstawowa usługa GSM, wymagająca relatywnie niskiego pasma transmisji danych (kilka kb/s) natomiast transmisja czegokolwiek przez sieć wymaga nieporównanie szerszego pasma.

Wróć do „Filmowe przedszkole”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal