Szybkie pytania

Dział dla początkujących
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

12.02.2020, 18:35

mam pomóc komuś w zakupie używanego lub ewentualnie nowego MacBook'a na którym nie będzie montażu a jedynie Photoshop i temu podobne
ale kompletnie nie potrafię rozeznać się jakie minimalne wymagania ma spełniać
a na allegro jest równo 100 stron MacBook'ów w cenach zaczynających się od kilkuset złotych
https://allegro.pl/listing?string=macbo ... ne&order=p
doradzicie coś co warto wziąć pod uwagę a co sobie darować?
p.s.
budżet nie jest jeszcze określony, na razie robimy rozeznanie
Origami
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

12.02.2020, 19:48

Przy okazji to interesujące jest też porównanie Ipadpro vs MacBook.
Aro

Szybkie pytania

12.02.2020, 20:16

alias pisze:Źródło posta mam pomóc komuś w zakupie używanego lub ewentualnie nowego MacBook'a na którym nie będzie montażu a jedynie Photoshop i temu podobne
ale kompletnie nie potrafię rozeznać się jakie minimalne wymagania ma spełniać
a na allegro jest równo 100 stron MacBook'ów w cenach zaczynających się od kilkuset złotych
https://allegro.pl/listing?string=macbo ... ne&order=p
doradzicie coś co warto wziąć pod uwagę a co sobie darować?
p.s.
budżet nie jest jeszcze określony, na razie robimy rozeznanie

Air (ten ze srebrną ramką) ma ekran 1440:900 przez co moim zdaniem do obróbki zdjęć się nie nadaje, MacBook 12 będzie raczej za słaby, najlepiej szukać MacBooka pro bo on będzie miał najlepszą specyfikacje i bardzo dobry ekran, chyba do 2015 były wersje z normalnymi portami i złączem magsafe, potem już tylko USB-C. W tych względnie nowych wszyscy narzekają na psująca się regularnie klawiaturę więc warto zwrócić uwagę czy wszystko z nią w porządku i czy była wymieniana, poprawili to chyba dopiero w tych najnowszych modelach. Moim zdaniem 16gb ramu to minimum (tym bardziej, że nie da się go dołożyć), w tych starszych modelach 13calowe zawsze miały 2rdzeniowy procesor, 4 tylko w piętnastkach.

Ps. Też bym się zastanowił na iPadem Pro, kiedyś poważnie myślałem o nim jako urządzenie do mobilnego montażu i to naprawdę świetny sprzęt.
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

16.02.2020, 16:46

kolejna prośba o pomoc i kolejne pytanie:
ma ktoś z Was jakiś przykładowy lub własny biznesplan który mógłby podesłać?
chodzi o jakiś biznesplan ale z branży foto-wideo i jest to potrzebne jako praca zaliczeniowa w filmówce
może być stary, ważne żeby branżowy lub przynajmniej zbliżony do Waszych działalności
przekopałem internet, ale nic sensownego nie znalazłem :(
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

18.02.2020, 18:21

Aro pisze:Źródło posta Moim zdaniem 16gb ramu to minimum (tym bardziej, że nie da się go dołożyć)

to dotyczy wszystkich modeli? pytam, bo widziałem ogłoszenia gdzie ktoś chciał sprzedać same kości pamięci do mackbooka
Aro

Szybkie pytania

18.02.2020, 19:21

alias pisze:Źródło posta
Aro pisze:Źródło posta Moim zdaniem 16gb ramu to minimum (tym bardziej, że nie da się go dołożyć)

to dotyczy wszystkich modeli? pytam, bo widziałem ogłoszenia gdzie ktoś chciał sprzedać same kości pamięci do mackbooka

Dało się dołożyć do pro, chyba do wersji 2012. Do poźniejszych wersji się nie da. Do Photoshopa można pominąć bo ekran jest jeszcze gorszy niż w airze, poza tym to już ogólnie dziadek.
alias
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

wczoraj, 21:33

Aro pisze:Źródło posta Też bym się zastanowił na iPadem Pro, kiedyś poważnie myślałem o nim jako urządzenie do mobilnego montażu...

a jak to jest z FCPX? w sensie jakie wymagania powinien spełniać macbook aby dało się sensownie zrobić jakiś prosty montaż materiału 4K w h.264 /np. z lumixa/?
arelemm
Awatar użytkownika

Szybkie pytania

wczoraj, 22:36

alias pisze:Źródło posta a jak to jest z FCPX? w sensie jakie wymagania powinien spełniać macbook aby dało się sensownie zrobić jakiś prosty montaż materiału 4K w h.264 /np. z lumixa/?

Co do dokładnej specyfikacji jaka powinna być to się Alias nie wypowiem... Miałem Macbooka Pro z 2013 r. 13" (parametry są gdzieś na giełdzie bo sprzedawałem i sprzedałem) i tam FHD w pełni płynnie, natomiast 4k z nałożonymi efektami potrafiło się ciąć.
Obecnie mam 15" z 2019r. z Radeonem Pro i 4k z efektami nawet nie jęknie. FHD 10 bit też nie jęknie, ale 4k w 10bit z efektami już przycina. Nie pamiętam teraz, czy było 50p, czy 25p. Cenowo oba lapki: 13" ok. 2tyś zł, nowy 10 tyś.

Generalnie jak się wejdzie na stronę Apple i wybierzesz dany model to oni wprost łopatologicznie piszą, że dana maszyna obsłuży np. dwa strumienie 4k a inna 8 strumieni.

Wróć do „Filmowe przedszkole”