Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

Dział dla początkujących
szczemp

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

9.11.2019, 09:13

Będę miał do nagrania warsztaty, pokazy. Problem jest w tym, że na sali jest masa świetlówek i wszystkie brzęczą. Wstępnie byłem tam się rozejrzeć i nagranie ciszy jest masakrycznie brzęczące. Pół biedy jak ktoś mówi do mikrofonu, to tego tak nie słychać. Jak sobie z tym poradzić? Wymiana świetlówek to nie lada wyzwanie, bo naliczyłem ich ponad 100. Nie zamierzam ich kupować, a właściciel sali powiedział, że jemu nie przeszkadzają. Ten, kto zleca nagranie jest przyzwyczajony i też mu to nie przeszkadza. Widzę dwa wyjścia.
Zostawić jak jest i przyciszać tam gdzie nikt nic nie mówi.
Nagrać sobie ciszę np bez światła i tego bzyczenia i potem nagranie pokazu ciąć. Zostawiać mowę, a brzęczącą ciszę zastępować niebrzęczącą.
Może jakiś mikrofon co nie będzie zbierał dźwięku z sufitu? Na krawatowy trochę mniej się łapie, ale też jest słabo.
Ma ktoś sposób na to?
alias
Awatar użytkownika

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

9.11.2019, 11:34

brzęczą dławiki a nie świetlówk ;)
szczemp

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

9.11.2019, 11:49

Nieważne.
Coś brzęczy i psuje dźwięk.
arelemm
Awatar użytkownika

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

9.11.2019, 23:27

Specjalistą nie jestem ale jeśli masz jeszcze czas to ja zrobiłbym taką próbę:

1. Nagrał brzęczące świetlówki - 10 sekund powinno wystarczyć
2. Nagrał „lektora”, siebie, generalnie głos ludzki ;) z włączonymi świetlówkami
3. Korzystając z darmowego programu Audacity wczytał próbkę „szumu” świetlówek z 10 sek próbki
4. Wykorzystując charakterystykę pobranego „szumu” podjął próbę wycięcia go z nagrania z lektorem.

Jaki będzie wynik nie wiem. Na pewno masz możliwość w tym programie ustawić „siłę” odszumiacza. Może lepsze efekty dałaby wtyczka Izotope denoise hum.

Może pogrzeb w necie i sprawdź jakiego typu „brzeczenie” dają te dławiki. Jeśli będziesz miał szczęście i będzie to sieciowe 50Hz to praktycznie jeden klik i po problemie. Z tego co pamiętam ludzki głos bez większych zniekształceń powinien mieścić się w paśmie od 0,3 do 3,4kHz dzięki czemu wycięcie 50Hz z całego pasma nie robi wielkiej krzywdy głosowi. Poprawka: To wyżej to pasmo telefoniczne. Skala ludzkiego głosu to 50-8000 Hz. Zakładam, że lektor nie będzie oscylował ani przy 50Hz ani tym bardziej przy 8000 ;). Można też próbować na sygnał nakładać filtr „bramkę” o określonej szerokości żeby pozbyć się „dziada” ;).
Leff

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

10.11.2019, 01:22

Jedyne wyjście to ustawić mikrofon tak blisko źródła dźwięku (czyli osoby) jak się da. Trochę tego brzęczenia zawsze wejdzie na mikrofon, ale jeśli mikrofon będzie wystarczająco blisko, to głos przykryje brzęczenie tak, że nie powinno to sprawiać problemu.
Jeśli jednak nie przykryje wystarczająco, to wtedy można spróbować powycinać equalizerem, bardzo wąsko, podstawowe tony brzęczenia i harmoniczne. Do tego się przyda nagranie samego brzęczenia - będziesz potrzebować jakiegoś ogarniętego programu do obróbki dźwięku, do którego wrzucisz brzęczenie i zobaczysz na analizatorze widma (jest darmowy i bardzo dobry analizator Voxhengo SPAN, ale potrzebuje hosta, bo to plugin vst) gdzie "wystaje" najbardziej i dalej parametrycznym equalizerem, wąsko podcinasz "wystające" pasma. W ten sposób nie usuniesz brzęczenia całkiem, ale możesz je znacząco osłabić. Oczywiście to wpłynie też na brzmienie mowy, więc trzeba poszukać jak głęboko ciąć pasma brzęczenia i czy aby wszystkie. Jeśli będzie coś brzęczało w niskich czestotliwościach, to w przypadku głosu zazwyczaj spokojnie można wyciać filtrem górnoprzepustowym wszystko poniżej 100Hz, czasem jest to 80Hz, zależy kto jaki ma głos.
Jeśli planujesz użyć muzyki, to ona też to brzęczenie przykryje. Pomysł z wycinaniem brzęczenia gdy nikt nie mówi lub zastąpienie go niebrzęczącą ciszą powinien się sprawdzić, ale równie dobrze może to wyjść nienaturalnie. Czasem lepiej zostawić jakieś zakłócenie, nasze uszy i mózgi są do tego przyzwyczajone. Musisz po prostu sprawdzić i posłuchać :)
Nie ma niestety mikrofonu, który nie zbiera dźwięków z sufitu ;), ale jeśli masz mikrofon kierunkowy z charakterystyką kardioidalną (inaczej zwaną nerkową), to ustawienie go od góry na statywie w kierunku paszczofonu ograniczy wszystkie dźwięki z tyłu mikrofonu, czyli w tym wypadku brzęczenia z góry. Ale odbicia i tak wejdą.
Wszystko zależy więc od sytuacji i tego czym dysponujesz. Ja bym kombinował w kierunku mówienia do mikrofonu z możliwie bliskiej odległości.
SOUNDplay

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

10.11.2019, 08:08

A nie da się oświetlić tej sali tak, aby wyeliminować te zastane świetlówki?
szczemp

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

10.11.2019, 09:17

Dzięki za rady z wycinaniem częstotliwości i z odszumianiem z próbką. Mam trochę czasu, to wypróbuję.
szczegółowego scenariusza nie mam jeszcze, ale mniej więcej wiem, że prowadzący będzie coś pokazywał i to komentował. Uczestnicy mogą pytać.
Prowadzący pewnie będzie miał mikrofon krawatowy, więc to trochę pomoże. On musi się przemieszczać po sali, więc to najlepsze rozwiązanie. Problemem jest interakcja z uczestnikami. Na szczęście ludzi nie będzie więcej jak 15 osób, więc to załatwi ktoś drugi z rejestratorem. O ile nagranie prowadzącego może być ok, to publiczności może być słabe. Zawsze po warsztatach mogę poprosić pytającego aby powtórzył pytanie do mikrofonu.
Z oświetleniem może coś da się zrobić, ale nie można nastawiać aż tyle statywów, żeby zgasić wszystkie świetlówki i było dość światła. Prowadzący musi mieć miejsce, publika też, no i w kadrze też pasuje mieć czysto. Kilka (naście) na pewno będzie można wyłączyć, bo trochę swojego światła będę miał. A jak już będzie można wyłączyć kilka, to tak je wybiorę (może pozamieniam), żeby wyłączyć tej najbardziej problematyczne.
SOUNDplay

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

10.11.2019, 12:44

Może prowadzącemu nagłowny? Tylko obawiam się, że pytania uczestników nie będą aż tak ładnie, jak byśmy chcieli. Najpewniej i tak będą jakieś dyskusje.
Będzie tam jakieś nagłośnienie? Bo jeśli tak, to można powalczyć aby dla uczestników był mikrofon do ręki.
Nie wiem jak duża jest sala, i nie wiem jak tam widno musi być, ale wiem że chłopaki nie raz podwieszali floty do sufitów podwieszanych, albo z użyciem rozpór.
szczemp

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

23.11.2019, 08:32

Prowadzący będzie miał krawatowy.
Byłem na docelowej sali zrobić jakieś próbne nagranie. Kiedy jest cisza, to brzęczenie jest nieziemskie. Podczas gadania trochę je słuchać, ale już znośnie. Nagranie z rejestratora było jeszcze lepsze, bo tam było ustawione obcinanie częstotliwości. Najlepsze efekty dawało 40Hz, 80Hz już za dużo zniekształcało głos. Co ciekawe w davincim odszumianie bardzo dobrze sobie poradziło. Zatem pozostały szum się zamaskuje muzyką:)
Macie jakąś aplikację do polecenia, co potrafi obcinać częstotliwość? Czy nie ma co się w to bawić w aplikacji, bo efekt będzie taki sam jak obcięcie jej w postprodukcji?
Adam

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

23.11.2019, 20:50

Bramka szumów
BEHRINGER MULTIGATE PRO XR4400
SOUNDplay

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

24.11.2019, 08:19

Nagraj wszystko bez podcinania od dołu. Wszystko zrobisz po nagraniu. W zasadzie w niemal każdym korektorze znajdziesz regulowany HPF.
Ogólnie dół dla głosu się podcina, ale różnie. Mi zdarza się ustawiać HPF gdzieś w zakresie 60-130Hz. Nie ma żadnej reguły. Aby nie dudniło i nie było za chude ;)
Leff

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

24.11.2019, 19:09

SOUNDplay pisze:Źródło posta Nagraj wszystko bez podcinania od dołu. Wszystko zrobisz po nagraniu. W zasadzie w niemal każdym korektorze znajdziesz regulowany HPF.
Ogólnie dół dla głosu się podcina, ale różnie. Mi zdarza się ustawiać HPF gdzieś w zakresie 60-130Hz. Nie ma żadnej reguły. Aby nie dudniło i nie było za chude ;)


Dokładnie, zdecydowanie bezpieczniej obróbkę zrobić w postprodukcji, zawsze możesz coś zmienić, poprawić. Jeśli się nie ma doświadczenia w temacie, to na etapie nagrywania lepiej nie włączać żadnych filtrów ani procesorów, bo jeśli się je źle ustawi, to potem nagranie może być trudne lub niemożliwe do uratowania. Są też sytuacje, w których warto lub trzeba ich użyć, ale zazwyczaj są to tłumik lub filtr górnoprzepustowy w samym mikrofonie. Nie każdy mikrofon jest w nie wyposażony i w tych warunkach, w których będziesz działać na tym zleceniu raczej się nie przydadzą. Również jeżeli rejestrator ma możliwość włączenia limitera na wejściu, to warto go użyć.
SylwekK
Awatar użytkownika

Brzęczące świetlówki, jak sobie radzicie?

25.11.2019, 10:56

Pierdzenie świetlówek to niestety nie tylko 50Hz. Właściwie te 50Hz to tylko rytm dla drgających blach statecznika i można by to porównać do klaskania z częstotliwością 50Hz i żaden filtr pasmowy nie załatwi tu sprawy. Może co najwyżej nieco tłumić ten dźwięk, ale przy okazji zmasakruje też to na czym nam zależy. Typowy hum remover nie na wiele się tu zda - tłumi faktyczny przydźwięk sieci zasilającej o częstotliwości 50Hz i jej harmoniczne, a to za mało.
Z własnego doświadczenia najlepsze efekty uzyskiwałem przy przy pomocy odszumiacza z pobraną próbką tego co ma usunąć. W programie Audition da się to całkiem przyzwoicie zrobić. Audacity też można próbować, ale on ma mniej ustawień, z którymi czasem warto poeksperymentować.
http://www.sylwekkuna.com
Panasonic GH2, Zoom H2, Steadycam,
DO SPRZEDANIA Kran kamerowy 2/4/6m z automatycznym celowaniem

Wróć do „Filmowe przedszkole”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal