Saramonic SR-WM4C - modyfikacja

Wszelkiego rodzaju projekty i pomysły filmuserów
SylwekK
Awatar użytkownika

Saramonic SR-WM4C - modyfikacja

3.04.2018, 11:38

Zapewne część z was zna ten budżetowy zestaw bezprzewodowy. Tak się składa, że posiadam go już dłuższy czas, ale z jednej strony nie miałem potrzeby z niego korzystać, a z drugiej odstraszała mnie jego czułość mikrofonu. Można by powiedzieć czuły znaczy dobry... nie do końca. Tak się złożyło, że muszę nagrać z córką pewien film gdzie ta radiolinia bardzo ułatwiała wiele spraw i postanowiłem się przeprosić z tytułowym zestawem. Problem w tym, że przez wysoką czułość nagrywane jest więcej niż powinno, a nawet ja z odległości 4m byłem równie dobrze słyszalny (tyle , że z pogłosem) co osoba, która ma mic 30cm od ust. Właściwie to w pustym pokoju można usłyszeć jak mucha siada na szybie... :lol: Okazuje się, że jest pewna regulacja w odbiorniku, ale prawdopodobnie projektował ją jakiś 5-latek albo idiota, bo chcąc mieć odsłuch na słuchawkach nieco głośniej to z automatu podnoszony jest poziom na wyjściu, które podłącza się pod kamerę. Przecież na chłopski rozum powinno to być wyjście ze stałym poziomem i to w standardzie mikrofonowym. No cóż, nie wymagajmy zbyt wiele od urządzenia za ledwie kilka stówek, chociaż... ech.
Postanowiłem więc rozbebeszyć nadajnik z nadzieją znalezienia jakiegoś pr'ka do regulacji wzmocnienia - niestety brak... no więc jeśli czegoś brak to trzeba to dodać :mrgreen: Zdecydowałem, zrobić stały poziom dla bezpieczeństwa, aby nic mi nie trzeszczało w razie czego. Znalazłem punkt, w którym można dodać tłumik i dobrałem rezystor, aby zmniejszyć czułość mikrofonu na tyle, aby stał się on użyteczny. Po szybkich próbach na żywym organizmie mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że wreszcie do czegoś się to urządzenie nadaje. Nie jest to ideał nie mniej dźwięk spokojnie akceptowalny w ambitniejszych amatorskich produkcjach. Jeśli ktoś ma ochotę to może dobrać inny rezystor (w zakresie od około 400-500om w górę) i dostosować do własnych potrzeb.
Uwagi techniczne.
Obudowa skręcona jest dwoma wkrętami na dole od strony baterii (pod naklejkami). Ostrożnie trzeba ją "rozłupać", bo trzymają po bokach zaczepy (patrz foto). Na foto zaznaczyłem miejsce, które nas interesuje i gdzie należy wlutować rezystor 1k (mniejsza wartość bardziej wytłumi). Problemem może być rozmiar elementów na płytce, która jest zmontowana w technice SMD. Jeśli ktoś nie ma lutownicy kolbowej z małym grotem to może być problem i lepiej zlecić przeróbkę komuś kto ma doświadczenie z takim montażem. Sam rezystor 1k to zwykły przewlekany THT. Nie można tego zrobić bezpośrednio na złączu mikrofonowym, bo za złączem jest kondensator, który uniemożliwia zmianę punktu pracy tranzystora dlatego trzeba go wlutować dokładnie tam gdzie pokazałem.
Obrazek
http://www.sylwekkuna.com
Panasonic GH2, Zoom H2, Steadycam, Ronin S
SylwekK
Awatar użytkownika

Saramonic SR-WM4C - modyfikacja

30.04.2018, 23:04

Na poniższym filmie efekt ze wspomnianej radiolinii po mojej przeróbce. Sam dźwięk przeszedł minimalistyczny mastering - tylko zwykły korektor częstotliwości. Po prostu mikrofon był mniej więcej pod uchem na wysokości szyi i dźwięk nieco zamulał. Wolałem właśnie taką opcję, bo mic był praktycznie we włosach, które wycięły w 99% wiatr, a jak wiało chyba widać po wspomnianych włosach :-)
Tak jak mówiłem zestaw nadaje się do amatorskich produkcji i moim zdaniem za tę cenę nieźle sobie radzi. Sam film to twór mojej córki na jakiś konkurs i jak go sobie wymyśliła tak ma i nie chodzi mi tu o jego ocenę. Ona planowała wszystkie ujęcia, scenariusz, itd... Ja jej tu tylko pomogłem wizję spełnić :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=OSk_J6-IQcA
http://www.sylwekkuna.com
Panasonic GH2, Zoom H2, Steadycam, Ronin S

Wróć do „DIY - zrób to sam”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal