VHS-AI-h265 UHD

Degenerado

VHS-AI-h265 UHD

15.02.2024, 09:08

Widzę, że na rynku jest popyt na nowe usługi i zakładam taki wątek bo już tu się przewinął ale pobieżnie tylko.

Renowacja starych vhsów czy materiałów zarchiwizowanych na płytach z upskalowaniem, poprawianiem mankamentów czy wręcz koloryzowaniem czarno białego filmu.
Pierwszy system jaki do tego zrobiłem, Laptop Della z firewire i wciąganie materiału wg schematu: magnetowid vhs po analogu do kamery mini DV/HDV (takiej, która przepuszcza sygnał w obie strony) a z niej bezpośrednio do komputera po firewire. Otrzymujemy pliki avi DV, kamery mają swoje TBC, więc materiał nie ma asynchronów, stała kompresja, piękne do montażu w dowolnym sofcie. Ale...

Klient mi właśnie zostawił starszego kompa na i7 4790K i gtx 1080 z pciexami dzielonymi x8/x8 co dało możliwość wetknięcia Decklinka 2. System pięknie zadziałał, firmware się zaktualizował, stery się zainstalowały i nowy Resolve wykrył kartę i stąd parę pytań... może ktoś robił albo przy okazji innej roboty wyszło w praniu podobne zagadnienie.

1. Czy resolve połączy poprzycinane pliki i wyeksportuje w tym samym formacie bez rekompresji ponownej.
2. Czy ma taką opcję jak miał kiedyś Canopus Edit albo może plugin jak do Premierea frameserwer, że zmontowany projekt eksportuje się do pojedynczego pliku skrótu... który po wrzuceniu w dowolny inny soft zewnętrzny np. Avi Demux zaczytuje pliki z projektu automatycznie enkodując całość.
3. Może ktoś używał voukodera z Resolvem i ma jakieś porównanie czasu eksportu i czy w darmowej wersji DaVinciego nie ma przez ten plugin ograniczenia użycia h265.
4. Decklink umożliwia skalowanie grabowanego materiału z VHS w locie do full hd, mamy wtedy "lepsze" źródło do softu typu Topaz AI, iiii no właśnie lepiej upskalować przy grabowaniu czy potem softem AI ?

I pytanie poza Resolvem, czy ktoś się spotkał z softem AI upskalującym, który automatycznie zamieni 4:3 na 16:9 ale nie robiąc ramki, blurów czy rozciągając obraz, tylko wybierając i kropując odpowiedni kadr na przykład na podstawie twarzy w obrazie.

Kolejne zagadnienie, które wypłynęło to odzysk z płyt, dobry odtwarzacz stacjonarny z korektą i wciąganie 1:1 przez jakiś graber (Decklink) z upskalowaniem w locie, czy może jednak kopiowanie bezpośrednio z płyty plików i ich dalsza obróbka, przy czym mpeg2 jest obsługiwany natywnie przez system za pomocą rozszerzenia z microsoft store...sypie dropami w zależności od sterowników kart graficznych bo ma z automatu systemowa akcelerację sprzętową. I w związku z tym, czy ktoś ma sprawdzoną wersję softu, który nie korzysta z akceleracji systemowej tylko ma własną implementację kodeków dla dvd/br.
Kenzo
Awatar użytkownika

VHS-AI-h265 UHD

23.02.2024, 15:14

ad.1 Jeżeli masz materiały wgrane w jakimś kodeku edycyjnym typu DNx, Prores, to tak. W Deliver użyj "Bypass Re-encode if possible" i oczywiście render musi być do tego samego kodeka jak źródło.
ad 2. Raczej nie ale chyba nie do końca zrozumiałem pytanie. Na pewno możesz wykesportować wszelkie XML-e, AAF-y czy ALE.
ad 3 Nie ma ograniczenia, ale sam Voukoder wymaga wersji Studio (tak jak wszystkie zewnętrzne pluginy in/out)
ad 4 Trzeba by porównać ale sam Decklink żadnych cudów nie robi, po prostu zwykły upscaling.
Degenerado

VHS-AI-h265 UHD

24.02.2024, 17:16

czy ktoś z userów wersji studio mógłby mi dwa kawałki minutowe z vhsa przepuścić przez Resolva i jego moduł odszumiający, żebym porównać sobie z innymi softami, rozważam kupno softu pod to jedno zagadnienie ale nie chcę piratów nawet do testów instalować, zwłaszcza gdy korzystają z baz zew. AI
fransua
Awatar użytkownika

VHS-AI-h265 UHD

28.02.2024, 17:20

Degenerado dawaj. Zobaczymy co ten DR potrafi vs inne softy.
Degenerado

VHS-AI-h265 UHD

28.02.2024, 20:01

o super, bo już jestem na 90 procent przekonany do zakupu

p.s. można jedną licencje mieć odpaloną na dwóch komputerach ?
alias
Awatar użytkownika

VHS-AI-h265 UHD

28.02.2024, 22:30

Degenerado pisze:Źródło posta o super, bo już jestem na 90 procent przekonany do zakupu

p.s. można jedną licencje mieć odpaloną na dwóch komputerach ?

tak

Wróć do „DaVinci Resolve”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal