Rozsądny CPU do płynnego montażu 4K

kulfi82
Awatar użytkownika

6.12.2018, 17:54

Tematów o konfiguracjach kilka już jest, ale ja chciałbym w tym wątku/pytaniu poruszyć konkretnie temat CPU w Waszych konfiguracjach. W ostatnich miesiącach byliśmy świadkami delikatnego przetasowania w tej dziedzinie, czerwoni powoli zaczęli budzić się ze snu zimowego i podskakiwać, że swoimi Ryzenami. Jak dobrze wiemy w kwestii mocy jeszcze im trochę brakuje aby nawiązać równą walkę z Intelem, ale jeżeli podczas wyboru pojawia się parametr o nazwie cena sprawa zaczyna się "delikutaśnie" komplikować. Nie jest tajemnicą, że Intel z podażą popłynął co oczywiście odbija się na wycenie i myślę, że jeszcze trochę poczekamy na stabilizację. Pomińmy tutaj zastosowania mocno profesjonalne bo tu sprawa jest oczywista i skupmy się na rozwiązaniach bardziej ekonomicznych ..takich semipro -kotletowych.

Czy ktoś w ostatnim czasie odbywał wojaże Intel -> AMD lub AMD -> intel i podzieli się swoimi spostrzeżeniami na ten temat?

P.S Tekstów i filmów w sieci powstało na ten temat setki tysięcy, ja chciałbym na ten temat podyskutować w naszym zaufanym gronie.
"Ojciec Zdzicha"
szczemp

6.12.2018, 18:18

Też się nad tym zastanawiam. Wziąłem na celownik threadripper 1900x i i7 7800x. Amd ma trochę wolniejszy zegar, ale ma 8 rdzeni i 16 wątków, gdzie intel ma 6/12. Cena na samym procesorze przemawia za amd, ale płyta główna jest dla niego droższa. W ogólnym rozrachunku podobnie trzeba wyskoczyć z kasy.
kulfi82
Awatar użytkownika

6.12.2018, 18:38

szczemp pisze:Źródło posta Też się nad tym zastanawiam. Wziąłem na celownik threadripper 1900x i i7 7800x. Amd ma trochę wolniejszy zegar, ale ma 8 rdzeni i 16 wątków, gdzie intel ma 6/12. Cena na samym procesorze przemawia za amd, ale płyta główna jest dla niego droższa. W ogólnym rozrachunku podobnie trzeba wyskoczyć z kasy.

nie brałeś pod uwagę czegoś pod AM4? minimum 2 lata wsparcia dla gniazda, znacznie tańsze płyty i za rogiem 3 generacja CPU. Cały zestaw wyciągnie potencjał TR4?
"Ojciec Zdzicha"
Gruby Pan Albert

6.12.2018, 20:05

Panowie weźcie też pod uwagę, że przy TH można dorzucić tone ramu i są 64 linie pcie co się możę przydać, gpu pełne x16, m2 x2, ssd. Ogólnie możliwości spore + można za jakiś czas wymienić procka na drugą generacja z większą ilością rdzeni.
kulfi82
Awatar użytkownika

6.12.2018, 20:18

Gruby Pan Albert pisze:Źródło posta Panowie weźcie też pod uwagę, że przy TH można dorzucić tone ramu i są 64 linie pcie co się możę przydać, gpu pełne x16, m2 x2, ssd. Ogólnie możliwości spore + można za jakiś czas wymienić procka na drugą generacja z większą ilością rdzeni.

dlatego zapytałem szczemp, czy zestaw jest tak przemyślany aby TH miał tam sens bo inaczej rozsądniej byłoby spojrzeć na AM4. Ja właśnie w tym kierunku zmierzam - chce przez przez kilka tygodni przetestować sobie low-endowy R52600 później coś R7 i ostatecznie na coś z Zen2. Ciekawi mnie więc czy ktoś tutaj na czerwonych pracuje i jak wygląda kultura tych CPU.
"Ojciec Zdzicha"
Origami
Awatar użytkownika

6.12.2018, 20:44

Powoli też zastanawiam się też nad nowym komputerem, po kilku rozmowach z młodymi aktywnymi informatykami wiem jedno - tylko Intel.
kulfi82
Awatar użytkownika

6.12.2018, 20:47

Origami pisze:Źródło posta z młodymi aktywnymi informatykami wiem jedno - tylko Intel

...no faktycznie ostry argument :lol:
"Ojciec Zdzicha"
Origami
Awatar użytkownika

6.12.2018, 21:29

kulfi82 pisze:Źródło posta
Origami pisze:Źródło posta z młodymi aktywnymi informatykami wiem jedno - tylko Intel

...no faktycznie ostry argument :lol:

Nie wiem czy ostry, ale jak dla mnie bardzo wygodny, bo po co ja mam testować skoro Ktoś już za mnie to zrobił.
szczemp

7.12.2018, 08:45

Też do tego czasu siedziałem w intelu, ale amd zaczyna robić coraz lepszą robotę. Nie spieszy mi się, to i od czasu do czasu patrzę na ceny. I powiem, że od sierpnia mój skompletowany zestaw staniał o ok 400zł. Na początku jesieni była sinusoida, jak ceny spadły, to za chwilę urosły. Potem trochę się ustabilizowało i w końcu trochę opadło i na razie dość stabilnie siedzi.
Właśnie rozważam threadrippera i skylake x ze względu na obsługę dużej ilości ramu i 64 linie pcie.
MarcinM
Awatar użytkownika

7.12.2018, 10:12

Ja czekam na Ryzen 9 3850X - 32 wątki, taktowanie w booście 5,1GHz (maj'19) albo delikatnie słabszego i tańszego Ryzen 7 3700X który będzie już niebawem - debiut na CES
kulfi82
Awatar użytkownika

7.12.2018, 11:37

no tak, wszystko zapowiada się naprawdę pięknie.. gdyby nie ten cichy układ Adobe z Intelem. Ewidentnie się koledzy dogadali :|
"Ojciec Zdzicha"
Gruby Pan Albert

7.12.2018, 13:40

kulfi82 pisze:Źródło posta no tak, wszystko zapowiada się naprawdę pięknie.. gdyby nie ten cichy układ Adobe z Intelem. Ewidentnie się koledzy dogadali :|

Ciekawe jak z BM :D Patrząc na internety to nei tak źle.

Wróć do „Sprzęt komputerowy”