Najtańszy monitor do montażu.

Aro

Najtańszy monitor do montażu.

15.09.2018, 15:35

Witam, z racji, że mój stary lcd kończy powoli swój żywot szukam jakiegoś taniego monitora do montażu. Nie chcę pozbywać się dużej ilości pieniędzy, z racji, że większy upgrade mojego sprzętu chcę zrobić dopiero w przyszłym roku ;) Planuję wtedy zakupić jakiś większy monitor 4k a ten który kupię teraz będzie służył jako drugi (albo trzeci :P). Od monitora oczekuję żeby miał co najmniej 24cale, fhd i był możliwie jak najtańszy w zakupie ale też (co najważniejsze :) ) dobrze sprawdzał się przy montażu (dobre jak za swoją cenę odwzorowanie barw, dobre kąty widzenia, jasność itp.) ;) Czytałem w innych wątkach o ea244wmi. Bardzo mi się spodobał, jedyny problem jaki mam to dostępność, u mnie w okolicy średnio można je dostać stacjonarnie, ew. jakieś buble z pękniętą obudową, odpryskiem na matrycy :| , dlatego musiałbym się wybrać do polecanego tu sklepu w Krakowie (wiadomo monitor już się trochę napracował, wolałbym zobaczyć sztukę którą kupię osobiście). Wątki są trochę stare, może pojawiła się jakaś lepsza alternatywa, ceny się zmieniły. Czytałem różne opinię o dellach, w cenie ea244wmi można dostać p2414, jak on się ma do tego neca? Są jeszcze tony lg,samsungów itp. choć tu rozumiem z odwzorowaniem barw będzie słabo :P Budżet mam bliżej nieokreślony, ale nie chciałbym zapłacić więcej niż 1000zł, jeśli w tej cenie dostanę 2 sztuki (tak jak np. w przypadku neca) to bardzo chętnie, wiadomo zawsze wygodniej. Może ktoś coś polecić?
Ostatnio zmieniony 15.09.2018, 19:57 przez Aro, łącznie zmieniany 1 raz.
yotka
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

15.09.2018, 15:48

P2414 to bardzo przyzwoity monitor w cenie wręcz śmiesznej. Ja swój kupiłem za 300 zł. Może wbiję kij w mrowisko - ale co oznacza wg Ciebie odwzorowanie barw? Filmów się nie drukuje i jeśli nie stać Cię na prawdziwy referencyjny monitor to nie licz na cuda, domowe monitorki można sobie skalibrować "na oko" a i tak później każdy będzie oglądał film na swoim ekranie i u każdego będzie wyglądał inaczej. No a swoją drogą - do montażu to bardziej chyba liczy się to, żeby monitor miał przyjazną dla oczu matrycę, np. IPS, żeby się wzrok nie niszczył. Odwzorowanie barw to raczej jest istotne w korekcji barwnej a w samym montażu zupełnie drugorzędne.
Aro

Najtańszy monitor do montażu.

15.09.2018, 16:41

yotka pisze:Źródło posta P2414 to bardzo przyzwoity monitor w cenie wręcz śmiesznej. Ja swój kupiłem za 300 zł. Może wbiję kij w mrowisko - ale co oznacza wg Ciebie odwzorowanie barw? Filmów się nie drukuje i jeśli nie stać Cię na prawdziwy referencyjny monitor to nie licz na cuda, domowe monitorki można sobie skalibrować "na oko" a i tak później każdy będzie oglądał film na swoim ekranie i u każdego będzie wyglądał inaczej. No a swoją drogą - do montażu to bardziej chyba liczy się to, żeby monitor miał przyjazną dla oczu matrycę, np. IPS, żeby się wzrok nie niszczył. Odwzorowanie barw to raczej jest istotne w korekcji barwnej a w samym montażu zupełnie drugorzędne.

Wiadomo, nie liczę na jakieś super hiper cuda, chodzi mi bardziej o jakieś skrajne przekłamanie barw. Chcę żeby obraz nie był np. za żółty albo niebieski. KIedyś oglądałem film na jakimś starym lg i nawet morze wydawało mi się czerwone :D Może źle się wyraziłem, chcę żeby kolory po prostu wyglądały ,,przyzwoicie" jak na swoją cenę :)
Mafox_
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

15.09.2018, 17:37

ja bym raczej polecał wybrać ultrapanoramiczny lg - wygoda w montażu nie do przecenienia
yotka
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

15.09.2018, 17:57

Aro pisze:Źródło posta chodzi mi bardziej o jakieś skrajne przekłamanie barw

No ale teraz pojawia się pytanie nieco filozoficzne - które to barwy są prawdziwe? Skąd można mieć pewność, że monitor źle wyświetla a nie operator przewalił balans bieli lub może ktoś miał taką koncepcję żeby morze było czerwone? Bez monitora referencyjnego, który kosztuje bagatela kilkanaście tysięcy wzwyż 100% pewności mieć nie można. Ale dell p2414 to przyzwoity monitor, w miarę rozsądnie oddaje barwy (jak na moje oko i doświadczenie), nie męczy za bardzo oczu no a jego główna zaleta to fakt, że możesz mieć w swoim budżecie 2 sztuki, co moim zdaniem jest przy montażu niezbędne - ale wiadomo, każdy pracuje jak lubi
Aro

Najtańszy monitor do montażu.

15.09.2018, 18:02

Mafox_ pisze:Źródło posta ja bym raczej polecał wybrać ultrapanoramiczny lg - wygoda w montażu nie do przecenienia

W tej cenie znalazłem 34um58-p. Ma ktoś ten monitor? Jest godny polecenia? przy monitorach ultrawide oglądam tylko 34calowe bo 29 jest już dla mnie za niski. Nie wiem czy nie wolałbym jednak dwóch 16:9 :? . W przyszłości chcę kupić właśnie ultrapanoramicznego della 3417w. Mógłbym do niego wtedy dołożyć np tego p2414 a drugiego wykorzystać np jako monitor do laptopa. Dwa monitory 21:9 to już chyba za dużo. Dodatkowo dochodzi aspekt ceny, za takiego lg musiałbym dać co najmniej 1000zł a ja chcę zapłacić jak najmniej.
alias
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

15.09.2018, 18:22

Mafox_ pisze:Źródło posta ja bym raczej polecał wybrać ultrapanoramiczny lg - wygoda w montażu nie do przecenienia

zależy w czy się montuje
dla jednego softu lepszy monitor panoramiczny, a dla innego 2-3 zwykłe ;)

Dodano po 3 minutach 7 sekundach:
Aro pisze:Źródło posta W tej cenie znalazłem 34um58-p. Ma ktoś ten monitor? Jest godny polecenia? przy monitorach ultrawide oglądam tylko 34calowe bo 29 jest już dla mnie za niski. Nie wiem czy nie wolałbym jednak dwóch 16:9 . W przyszłości chcę kupić właśnie ultrapanoramicznego della 3417w. Mógłbym do niego wtedy dołożyć np tego p2414 a drugiego wykorzystać np jako monitor do laptopa.

z wieloletniego doświadczenia Ci napiszę, że jak masz kupić dwa monitory to koniecznie jednakowe
bo wiesz, softy się zmieniają, preferencje się zmieniają, różnie to bywa
a dwa różne monitory okazują się prędzej czy później niezbyt dobry wyborem
Aro

Najtańszy monitor do montażu.

15.09.2018, 19:55

alias pisze:Źródło posta
Mafox_ pisze:Źródło posta ja bym raczej polecał wybrać ultrapanoramiczny lg - wygoda w montażu nie do przecenienia

zależy w czy się montuje
dla jednego softu lepszy monitor panoramiczny, a dla innego 2-3 zwykłe ;)

Montuję w dr15. Co do dwóch monitorów to myślę, że nadal łatwiej będzie zestawić della z dellem niż lg z dellem :P Jak będę mieć problemy to po prostu będę używał tylko 3417w. Na dwa takie potwory mnie nie stać (nawet mentalnie :lol: ) a i komputer dwóch nie uciągnie :( Teraz na pewno kupię dwa takie same jeśli uda mi się je tanio kupić, jeśli nie zostanę przy jednym. Na razie zastanawiam się nad tym p2414 i ea244wmi. Wie ktoś czym się różni p2414 od p2414h?
kulfi82
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 08:05

JA montuje w AP na dwóch monitorach.. i teraz wyglądało to u mnie tak. Do Dell U2412M dokupiłem w laurem.pl NEC EA244WMi kolorystycznie między nimi jest przepaść na korzyść oczywiście NEC`a, ale co się szybko okazało mimo iż na nim materiał wyglądał bardzo dobrze na 99% TV Samsungach, LG itg wyglądał bardzo przeciętnie. Kolory było albo mocno przepalone, albo strasznie spłaszczone. W drugim wariancie montowałem na Dellu i podgląd + korekcja na NECu. Na TV była znaczna poprawa, ale wydłużało to cały proces. Ostatecznie main to Dell a NEC jest na dodatkowe panele. U24 to już stara konstrukcja i jest monitor z targetem biurowym, ale osobiście uważam, że kolorystycznie odwalili w nim kawał fajnej roboty i jest wielce prawdopodobne, że materiał montowany na nim będzie mniej więcej podobnie wyglądał u klienta końcowego. I teraz powstaje zagwozdka, montować na prawidłowo skalibrowanym dobrej jakości monitorze i tłumaczyć klientowi, że w ich salonie stoi wielkie G. Czy montować na zbliżonym do nich panelu i mieć problem z głowy. Wszystko rozbija się moim zdaniem o target, ja robię kotlety i pod kotlety przygotowuje materiał.

Tak z ciekawości, śledzę na bieżąco workflow topowych ekip od ślubu. Jeżeli mają już coś innego podpiętego niż retina to zazwyczaj są to przeciętne LG, Dell, AOC :D itd. Nikt z nich nie montuje na CG2730
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 10:48

kulfi82 pisze:Źródło posta Do Dell U2412M dokupiłem w laurem.pl NEC EA244WMi kolorystycznie między nimi jest przepaść na korzyść oczywiście NEC`a, ale co się szybko okazało mimo iż na nim materiał wyglądał bardzo dobrze na 99% TV Samsungach, LG itg wyglądał bardzo przeciętnie. Kolory było albo mocno przepalone, albo strasznie spłaszczone. W drugim wariancie montowałem na Dellu i podgląd + korekcja na NECu. Na TV była znaczna poprawa, ale wydłużało to cały proces. Ostatecznie main to Dell a NEC jest na dodatkowe panele. U24 to już stara konstrukcja i jest monitor z targetem biurowym, ale osobiście uważam, że kolorystycznie odwalili w nim kawał fajnej roboty i jest wielce prawdopodobne, że materiał montowany na nim będzie mniej więcej podobnie wyglądał u klienta końcowego.


z przerażeniem przeczytałem to co napisałeś!
coś jest nie tak w tym wszystkim i wymaga to interwencji i zmiany

powinno być tak, że obraz na tym Nec'u jest wyśmienity /choć nie doskonały/
a u klientów na telewizorach bardzo dobry
no własnie powinno
tylko że, Nec którego posiadasz to też model biurowy i albo nie był kalibrowany, albo był źle kalibrowany
skoro montując i robiąc korekcję na Dell'u uzyskujesz później lepszy obraz u klientów
to sam widzisz, że coś tu nie gra z tym monitorem
niestety, żeby coś więcej powiedzieć musiałbym zobaczyć ten cały zestawi i pomierzyć oba monitory
oraz zobaczyć jak pracujesz nad tym

i jeszcze jedna sugestia
jak się chce uzyskać dobre wyniki to na dobrze skalibrowanych monitorach się nie kończy to dopiero początek
trzeba mieć podgląd również na telewizorze
ja wysyłam obraz na plazmę i oleda, a często też weryfikuję na rzutniku /oled dla produkcji HDR/
ale dla waszych potrzeb wystarczy jeden, standardowy, ale też skalibrowany telewizor
i dobrze się na tym polu sprawdzają produkty panasonica

kulfi82 pisze:Źródło posta I teraz powstaje zagwozdka, montować na prawidłowo skalibrowanym dobrej jakości monitorze i tłumaczyć klientowi, że w ich salonie stoi wielkie G. Czy montować na zbliżonym do nich panelu i mieć problem z głowy. Wszystko rozbija się moim zdaniem o target, ja robię kotlety i pod kotlety przygotowuje materiał.


jeśli wszystko byłoby ok, to nie ma takiej zagwozdki i nic klientowi nie trzeba tłumaczyć
za to klient cieszy się wspaniałej jakości obrazem który w niczym nie ustępuje a wrzęcz przewyższa to
co jest w stanie otrzymać w kanale telewizyjnym ;)
zoskate

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 10:49

Ja kupiłem 2x nec ea244wmi poleasingowy w klasie A. 2 lata działaja już bez zarzutu. Na jednym jest mała plamka która w żaden sposób nie wpływa na moją pracę. Po kalibracji i prawidłowym oświetleniu pokoju do korekcji nie ustępuje eizo cs230, cs240, cs2420.
Wydałem 300zl/szt allegro. Nie ma tańszej alternatywy w tym przedziale. Minus jest taki że nie wiem ile jeszcze lat poświecą.

W planach mam montaż telewizora budżetowego 4K Samsunga do podglądu co wychodzi na Tv. Ale broń boże do kolorowania. Można się nim sugerować ale nie jako podstawowe narzędzie.
kulfi82
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 11:04

alias,
widocznie masz styczność wyłącznie z oledami i telewizorami za kilka tłustych tysiaków. U mnie w poście jest wszystko tak jak należy i nic nie wymaga zmiany i interwencji. Widziałem swoje materiały na przeróżnych TV i nie mam im nic do zarzucenia - nie widzę tutaj potrzeby tłumaczenia tego. Testuje każdy materiał na względnie dobrze dobranym TV. Ja pisze tutaj o tym jak wygląda praktyka w domu u klienta a nie jak mówią definicje i tabelki.

Dodano po 1 minucie 39 sekundach:
alias pisze:Źródło posta Nec którego posiadasz to też model biurowy i albo nie był kalibrowany, albo był źle kalibrowany

wiem, że to monitor biurowy.. był kalibrowany i był dobrze kalibrowany. Na biurku miałem też monitory EIZO zdecydowanie nie biurowe i dobrze skalibrowane
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 11:36

kulfi82 pisze:Źródło posta Ja pisze tutaj o tym jak wygląda praktyka w domu u klienta a nie jak mówią definicje i tabelki.

to ja czegoś nie rozumiem
jeśli klient ma źle ustawiony telewizor, albo ma ustawiony pod swoje upodobania
tak tak samo musi
źle widzieć obraz z telewizora i z tego co mu dostarczamy
jak lubi dajmy na to odcień bardziej zimny-niebieski i tak sobie ustawi telewizor
to wszystko na nim ma bardziej niebieskie i nie może zobaczyć, że materiał od nas jest gorszy

jeśli wszystko z naszą produkcją jest oka to praktyka w domu u klienta musi być dokładnie taka jak mówią definicje i tabelki
przecież na tych definicjach i tabelkach /czyli na standardach/ opiera się cała telewizja
a bez nich byłaby dopiero kaszana :D

kulfi82 pisze:Źródło posta U mnie w poście jest wszystko tak jak należy i nic nie wymaga zmiany i interwencji. Widziałem swoje materiały na przeróżnych TV i nie mam im nic do zarzucenia - nie widzę tutaj potrzeby tłumaczenia tego. Testuje każdy materiał na względnie dobrze dobranym TV.

no to jak się to ma do tego co napisałeś wcześniej
bo wychodzi na to, że jest dobrze ale jest źle

kulfi82 pisze:Źródło posta wiem, że to monitor biurowy.. był kalibrowany i był dobrze kalibrowany.

i ten dobrze skalibrowany monitor dawał finalnie gorszy efekt u klientów niż daje Dell?
Aro

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 11:53

kulfi82 pisze:Źródło postaW drugim wariancie montowałem na Dellu i podgląd + korekcja na NECu. Na TV była znaczna poprawa, ale wydłużało to cały proces. Ostatecznie main to Dell a NEC jest na dodatkowe panele.

Już powoli się gubię :roll: Czyli wychodzi na to, że lepiej kupić neca niż della? W jaki sposób to wydłużało cały proces? Skoro kolorystycznie lepszy jest nec a na tv też lepiej wygląda materiał z neca? Nie wiem jak to wygląda w AP, czyli jak główny to dell to podgląd masz na dellu czy na necu? :?:

Dodano po 7 minutach 49 sekundach:
Zaraz, czyli jak montowałeś na necu to film u klienta wyglądał słabo ale jak montowałeś na dellu a na necu był podgląd i panele do cg to film u klienta wyglądał lepiej? :o
kulfi82
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 12:07

alias, my się chyba nie do końca rozumiemy... albo ja nie do końca rozumiem co piszesz. Jeżeli załóżmy obrabiamy rawa na monitorze 99% RGB, 100% Rec. 709.. wyciskamy z niego max i później klient odpala przykładowo zdjęcie na laptopie, TV, komórce ..whatever, który ledwo ociera się o sRGB to efekt jest przecież oczywisty. Dopiero zachowanie ciągłości retusz - druku (załóżmy, że mamy drukarnie o zgranym profilu) da nam jakieś tam prawdopodobieństwo, że klient na odbitce otrzyma to co my na monitorze.
Tak jak wspomniałem wyżej, montuję na dellu, obok testuje na nec`u i na koniec TV. Taki układ daje mi największe prawdopodobieństwo, że u klienta będę miał zbliżony efekt.

I na koniec aby nie generować niepotrzebnego ciśnienia.. nie twierdzę, że to jest poprawny workflow u mnie sprawdza się dobrze. Również bym chciał aby każdy w domu miał wysokiej klasy skalibrowany TV - ale tak nie. I naprawdę choćbyś nie wiem jakimi definicjami sypał, nie przekonasz mnie, że ultra wyżyłowany materiał na zwykłym LCD do 1600zł będzie wyglądał bardzo dobrze.

Dodano po 2 minutach 32 sekundach:
Aro pisze:Źródło posta Zaraz, czyli jak montowałeś na necu to film u klienta wyglądał słabo ale jak montowałeś na dellu a na necu był podgląd i panele do cg to film u klienta wyglądał lepiej?

obraz della jest najbardziej zbliżony do tego co zobaczy klient na TV, komórce, laptopie
"Ojciec Zdzicha"
Aro

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 12:13

kulfi82 pisze:Źródło posta
obraz della jest najbardziej zbliżony do tego co zobaczy klient na TV, komórce, laptopie
Ok, czyli wychodzi na to, że dla mnie (gościa, który montuje tak jak ty kotlety i inne małe repo) najlepszą i najtańszą opcją będą po prostu dwa p2414. Strasznie to wszystko skomplikowane :P
alias
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 12:36

kulfi82 pisze:Źródło posta widocznie masz styczność wyłącznie z oledami i telewizorami za kilka tłustych tysiaków.

ależ nie, moją praca trafia do dużej dużej liczby widzów na raz, więc mogę powiedzieć że mam styczność z wszystkim co się rusza i co ludzie mają w domach
dobre telewizory nawet nie są mi potrzebne i mogę korzystać z tech kiepskich
gdyż u mnie postawą pracy są oscyloskopy /a te w DR są świetne i nie gorsze od rozwiązań sprzętowych/
oraz standardy których staram się trzymać
jednak dobre monitory i dobre telewizory bardzo pomagają, bo pozwalają łatwiej wychwytywać i korygować pewne niuanse

polecam wszystkim taką zabawę zaczerpniętą z dobrej amerykańskiej szkoły korekcja barwnej oraz color gradingu:
bierzemy sobie gówniany kolorystycznie materiał z kamery i klipy lub fotki z tablicami wzorcowymi oraz kontrolnymi i sklejamy to w całość
najlepiej jeśli jest to przynajmniej 10 różnych ujęć po kilka sekund każde
następnie robimy na tym materiale korekcję i normalizację starając patrzeć uważnie co dzieje się na oscyloskopach
jeśli umiemy z nich korzystać to robi to w miarę naszych możliwości
następnego dnia powarzmy zadanie na tym samym materiale, ale tym razem zmniejszmy saturację na monitorze o 1/5 licząc w procentach tego co mamy normalnie
oczywiście musimy starać się to uwzględnić, że wiemy iż ta saturacja jest nieprawidłowa w monitorze
na koniec porównujemy to co nam wyszło z wynikami prac dnia poprzedniego
jeśli materiał odbiega powtarzamy zabawę nawet kilku krotnie aż uzyskamy taki sam obraz /nie śpieszymy się/
trzeciego dnia znów powtarzamy to zadanie, ale na saturacji zmniejszonej o 2/5
trzeci i czwarty dzień odpowiednio 3/5 i 4/5 mniejsza saturacja
piątego dnia zabawa jest już na całkowicie monochromatycznych monitorach
na koniec piątego dnia odkrywamy jak genialni byli twórcy oscyloskopów
i jak genialni jesteśmy my sami, że zrobiliśmy normalizację i korekcję na czarno-białych monitorach ;)
niestety zabawa ma tę wadę, że trzeba poświecić na nią kilka dni co nie jest problemem w szkole ale dla Was może być sporym
kulfi82
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 12:43

alias, no widzisz, wydaje mi się, że jako kolorysta podchodzisz do tematu zupełnie inaczej niż my.. a przynajmniej ja ;)
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 12:53

kulfi82 pisze:Źródło posta Jeżeli załóżmy obrabiamy rawa na monitorze 99% RGB, 100% Rec. 709.. wyciskamy z niego max i później klient odpala przykładowo zdjęcie na laptopie, TV, komórce ..whatever, który ledwo ociera się o sRGB to efekt jest przecież oczywisty. Dopiero zachowanie ciągłości retusz - druku (załóżmy, że mamy drukarnie o zgranym profilu) da nam jakieś tam prawdopodobieństwo, że klient na odbitce otrzyma to co my na monitorze.

teraz to ja nic nie rozumiem
po pierwsze jak pracujesz na rawie i masz świadomość, że to będzie szło na telewizory to pierwszym krokiem jest prawidłowa transformacja przestrzeni barwnej rawa do przestrzeni rec.709
i to na niej pracujesz wyciskając jak to nazwałeś 'max'
tym bardziej, jeśli nie masz monitora wide gamut to i tak nic innego nie ma sensu
jeśli to ma iść do kina czy gdzie indziej, to konwertujesz to takiej przestrzeni jaka jest docelowa, ale pracować trzeba na monitorach które też mają taką przestrzeń
oczywiście jak produkcja idzie w różne media to można pracować na całej przestrzeni barwnej rawa a dopiero na końcu konwertować do tv, oddzielnie do kina, oddzielnie dla HDR tv, itd.

nie bardzo rozumiem też, o co Ci chodzi z tymi wydrukami?
robisz wydruki z filmu?
kulfi82
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 13:03

alias pisze:Źródło posta robisz wydruki z filmu?

:lol: tak i oddaje w albumie ze skórzanym płótnem. Dobre. W poście wyżej opisałem mocno ogólnikowo sytuację ze zdjęciem (fotografią) aby lepiej zobrazować moją myśl. Ale drukowanie filmu to byłaby nowość na rynku... :lol:
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 13:42

kulfi82 pisze:Źródło posta nie przekonasz mnie, że ultra wyżyłowany materiał na zwykłym LCD do 1600zł będzie wyglądał bardzo dobrze

ależ on musi wyglądać bardzo dobrze
tyle, że to bardzo dobrze w ocenie właściciela telewizora, to to samo co serwuje mu porządny jakościowo kanał telewizyjny

Dodano po 1 minucie 12 sekundach:
kulfi82 pisze:Źródło posta tak i oddaje w albumie ze skórzanym płótnem.

:D :D :D

Dodano po 3 minutach 49 sekundach:
niejednokrotnie stwierdzam, że różne logi, różny wide gamut czy HDR wsadzony do aparatów zrobił wielu
filmowcom większą krzywdę niż dał porzytku
szczególnie, że są nieświadomi z czym mają doczynienia
kulfi82
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 13:56

alias pisze:Źródło posta niejednokrotnie stwierdzam, że różne logi, różny wide gamut czy HDR wsadzony do aparatów zrobił wielu
filmowcom większą krzywdę niż dał porzytku
szczególnie, że są nieświadomi z czym mają doczynienia

nie wiem czy to akurat do mnie, ale nie korzystam z żadnego z nich.
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 17:19

kulfi82 pisze:Źródło posta nie wiem czy to akurat do mnie, ale nie korzystam z żadnego z nich.

ogólnie napisałem, nie konkretnie pod Twoim adresem
natomiast
zastanowiła mnie Twoja odpowiedz
czyżbyś w ogóle nie korzystał z slogów w swoim sprzęcie sonego?
Arczi

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 17:56

Ponieważ to mój pierwszy wpis witam wszystkich. Sam właśnie jestem na etapie kupna monitora. Do tej pory używałem Della u2412m na IPS-ie - swego czasu był to bardzo polecany monitor - szczególnie mi pasowała rozdzielczość 1920x1200 (te 175 piksli w pionie robiło dużą różnicę). Ponieważ niespodziewanie udało mi się pozbyć (sprzedać) dotychczasowy monitor zostałem zmuszony do zakupu nowego. Generalnie bawię się trochę grafiką (strony www), trochę reklamą i trochę montażem - jednym słowem wszystkiego po trochę nic konkretnego. Dlatego zależy mi na w miarę dobrej jakości w możliwie niskiej cenie. Zdecydowanie chciałem coś większego niż 24''. Po przekopaniu internetu okazuje się, że od 27'' w górę FullHD odpada bo pikseloza itd. Wstępnie myślałem o monitorze z rozdzielczością 2560x1440 ale znowu okazało się, że są problemy przy skalowaniu i co najważniejsze w podobnej cenie można mieć rozdzielczość 4k 3840x2160. Za tą rozdzielczością przemawia również fakt, że można "bezstratne" wyświetlać obraz fullhd (4 piksele robią za jeden). Starowałem z przyzwyczajenia od Dell-a ale wyszło, że w przedziale 1000-2000 zł modele monitorów tego producenta mają problem z równomiernym podświetleniem. NECe i Eizo itp. odpadły ze względu na cenę i teraz mój wybór.
Wiem, że autor tematu chce wydać do 1000 zł ale czy nie lepiej dozbierać 600 zł i mieć coś konkretnego (w tym przedziale cenowym). Mój typ na tą chwilę to AOC U3277FWQ w cenie 1600 zł https://eu.aoc.com/pl/products/u3277fwq , https://www.ceneo.pl/52456603;0280-0.htm#tab=click_scroll. Więcej testów w internecie dotyczy monitora o 200 zł droższego tj. AOC U3277PWQU - różnica jest taka, że droższy ma dodatkowo PIVOT. Przechodząc do konkretów - jest to jeden z najtańszych na rynku monitorów 32'' 4K dodatkowo na matrycy MVA - fabrycznie kalibrowanej (do każdego dołączany indywidualny raport kalibracji). Monitory bardzo dobrze wypadają w testach na krajowych i zagranicznych portalach - generalnie testujący są w ciężkim szoku, że można dostać aż tyle za tak niewiele.
Zdaję sobie sprawę, że to nie jest monitor profesjonalny ale nie wszyscy potrzebują wydawać kilka tysi z różnych powodów. Ale to jest monitor z tych które mogą zostać na dłużej. Dla zainteresowanych podaję kilka linków:

https://www.tomshardware.com/reviews/ao ... ,5228.html
https://www.youtube.com/watch?v=SNeBSf_Aqt4
https://www.mobimaniak.pl/276520/aoc-u3277pwqu-test/
alias
Awatar użytkownika

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 18:15

widziałem ten monitor u kogoś i przyznam, że jak za te pieniądze to daje naprawdę niezły obraz
jest jednak dość istotny mankament takich monitorów
trzeba siedzieć dokładnie po jego środku w osi poziomej i pionowej
gdyż nawet niewielka odchyłka powoduje spadek kontrastu i przekłamanie koloru
szczególnie widać problem z utrzymaniem poziomu czerni
z tego powodu nie nadaje się do długotrwałej pracy dla profesjonalisty
ale dla amatora będzie świetny
Aro

Najtańszy monitor do montażu.

16.09.2018, 18:19

Arczi pisze:Źródło posta Wiem, że autor tematu chce wydać do 1000 zł ale czy nie lepiej dozbierać 600 zł i mieć coś konkretnego (w tym przedziale cenowym).
Nie chcę teraz wydawać większej kwoty, bo w przyszłym roku szykuję się na zakup 34calowego della. Wyżej wymienione monitory mogę kupić za łącznie 700zł i z 600zł robi się 900zł a jak już wydawać 1600zł to może lepiej od razu szarpnąć się na u3417w z olxa za 2300zł i tak zaraz dojdziemy do wymiany głośników na lepsze itp. itd. :lol: Co do samego monitora się nie wypowiem, bo jestem zielony w temacie ale nie wiem czy nie wolałbym coś z matrycą ips ze względu na kąty widzenia czy smużenie.

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 0 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal