Klatkaż, a prześwietlanie filmu

Dział dla początkujących
Kevak

Klatkaż, a prześwietlanie filmu

15.11.2017, 00:46

Proszę wybaczyć pewnie dyletanckie wątpliwości, ale skoro jestem w przedszkolu, to może dobre miejsce na takie pytania. Użytkuję Sony RX10M3, rejestruję nim krótkie formy filmowe związane z architekturą, pejzażami. Dużo jest ma części plenerowych z dużą ilością światła zastanego, słońca. Aparat ten nie ma filtrów ND. Niestety , starając się przestrzegać zasady ekspozycji 1/50 sek. klatki w przypadku 25 kl/s oraz 1/100 w przypadku zapisu z szybkością 50 kl/s. niezależnie, czy filmuję w 4K, czy też FHD tracę dużą ilość szczegółów w jasnych elementach obrazu, przed czym zresztą ostrzega mnie oczywiście zebra. Dzieje się tak na wszystkich profilach, także na V-logu., niezależnie od obniżania czułości i schodzenia z ISO jak najniżej, do minimalnych wartości. Oczywiście wspomniane reguły 1/50 sek. i 1/100 sek. maja na celu zachowanie "filmowego charakteru' video, wszędzie spotykam się z tą sugestią. Chcę więc zadać pytanie, czy rzeczywiście te reguły są tak ściśle przestrzegane przez doświadczonych filmowców, oraz czy w przypadku szybszej rejestracji istnieją sposoby złagodzenia efektu stroboskopowego. Ostatnio zrobiłem eksperyment i w silnym słońcu, przy przesłonie 5,6 filmowałem z czasem 1/1600. Nie brakowało mi żadnych szczegółów, film miał ładny histogram lecz efekt braku płynności, stroboskopu dawał się odczuć. kończąc tę przydługą wypowiedź proszę o podpowiedź jak rozwiązać te problemy. przestrzegać reguł, czy kręcić z krótszym czasem ekspozycji.
Pozdrawiam Koleżanki i Kolegów.
alias
Awatar użytkownika

Klatkarz, a prześwietlanie filmu

15.11.2017, 01:09

Kevak pisze:Źródło posta ale skoro jestem w przedszkolu,

zaczynając więc od przedszkola wyjaśnijmy że Klatkarz to taki pan co wykonuje klatki, np. dla gołębi
a to o co pytasz to Klatkaż :)
tak jak pikietaż, np. pikietaż dróg krajowych

co do zasadniczego wątku - to od tego są szare filtry (filtry ND)
M4jster

Klatkarz, a prześwietlanie filmu

15.11.2017, 10:21

Potrzebujesz filtrów ND lub zmiennego VND :)
Kevak

Klatkarz, a prześwietlanie filmu

15.11.2017, 18:29

Przepraszam, za błąd w terminologii, coś mi świtało w sprawie nazwy, ale widać niedostatecznie. Filtry ND, owszem, testowałem to rozwiązanie w DMC-FZ2000 Panasonika, sprawdza się w miarę poprawnie. W sony RX10M2, też były filtry ND, ale w trójce (RX10M30 ich nie ma, oczywiście można je nosić i ręcznie żonglować w zależności od sytuacji. Zastanawiam się tylko, czy rzeczywiście obecnie przy tak jasnych obiektywach (1,4/1,7/2,4/28) Szanowni Koledzy zachowując czas ekspozycji 1/50 sek. lub 1/100 sek. zawsze korzystają z filtrów ND, w sytuacji, gdy przesłona na poziomie f11, f14 okazuje się zbyt jasna? (pomijając inne negatywne następstwa stosowania przesłony o tych wartościach.
Gdybym mógł jeszcze prosić o rozszyfrowanie frazy "zmienne VND" podane jako remedium na me problemy przez Kolegę M4ajster.
Dziękuję i pozdrawiam.
the_watcher
Awatar użytkownika

Klatkarz, a prześwietlanie filmu

15.11.2017, 18:59

Pytasz czy doświadczeni filmowcy stosują zasadą 180 stopni dla migawki... Oczywiście, że stosują i to zapewne całkiem rygorystycznie. Bo wszystko do czegoś służy i niestosowanie powoduje jakieś konsekwencje.
Te konsekwencje to kompromis na jakości, który w Twojej sytuacji powinieneś przetestować. Jak sam pisze, niski klatkaż, otwarta przysłona (mała GO) i ekspozycja 180 stopni (innymi słowy podwojona wartość fps) wpływają na wspomniany "film look". Jednak jeśli w Twoim przypadku nie posiadasz, bądź nie masz możliwości używania filtrów ND, to skrócenie czasu otwarcia migawki będzie daleko lepszym rozwiązaniem niż przepalanie obrazka. Tak samo przymykanie przysłony do wartości większej niż właściwa dla danego typu ujęcia, będzie gorszym rozwiązaniem niż skrócenie czasu migawki.
A efekt strobo raczej wynika właśnie z niskiego fps (24 lub 25), niż ze zbyt krótkiego czasu. Spróbuj coś skręcić przy 50 fpsach z małą GO (nawet kosztem czasów migawki w tysięcznych sekundy) i porównaj sobie obrazki...
kulfi82
Awatar użytkownika

Klatkarz, a prześwietlanie filmu

15.11.2017, 19:37

Kevak pisze:Źródło posta Gdybym mógł jeszcze prosić o rozszyfrowanie frazy "zmienne VND" podane jako remedium na me problemy przez Kolegę M4ajster.

Variable ND Filters - czyli filtry o zmiennej wartości w pewnym zakresie np. od ND3-200. Ja stosuje zmienne filtry Hoya i bardzo sobie chwalę jakość obrazka i samo wykonanie. Duży wpływ na to czy sztywno trzymać się się reguły dwukrotności klatkażu powinna mieć nagrywana scena. Wysoka migawka dodaje obrazie dynamiki (tzw. efekt szeregowca ryana) i często może być efektem pożądanym jeżeli tylko stosuje się ją świadomie. Jeżeli o mnie chodzi to ja często używam wyższej migawki w połączeniu z filtrami... oczywiście wszystko w ramach rozsądku 1/1600 to jakieś ekstremum.
"Ojciec Zdzicha"
Kevak

Klatkarz, a prześwietlanie filmu

15.11.2017, 23:23

Tak, to extremum, zamierzone w bardzo jasnym słońcu. dziękuję Kolegom za podpowiedzi.
Pozdrawiam.

Wróć do „Filmowe przedszkole”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal