Rejestrator do łapy

Rejestracja, odtwarzanie i obróbka
SOUNDplay

Rejestrator do łapy

25.03.2017, 11:39

Na szybko, bo jestem w trakcie przerwy pomiędzy zdjęciami.
Nie każcie dzieciakom wieszać czegokolwiek pod sufirem? Wolę mikrofon w kadrze na środku i zdrowe dzieciaki!
Tomek i ja to dwie osoby. Pewna zbieżność w postach jest ponieważ w wielu kwestiach myślimy bardzo podobnie.
Co do moich artykułów - nie da się połączyć dużej dawki wiedzy z prostotą. W artykułach nie było podstaw elektroniki, która jest bardzo ważna. Tak samo nie było całej fizjologi słuchu, czy akustyki w jakimś podstawowym ujęciu. Artykułów było niemal 20, a gdybym chciał to wszystko opisać tak dokładnie jak by nakazywała wiedza, to by wyszło ich 80 jak nie 120.
Może i pewne kwestie narzucamy nachalnie, ale realia dźwięku zmuszają do takiej a nie innej postawy. Cieszcie się, że nie jesteście ze mną na planie, bo byłby większy opr ;) :P . Nawet nie wiecie ile trzeba się nagadać aby pewne osoby zrozumiały, że trzeba pewne dźwiękowe bhp zachować. Może też brutalnie powiem - cieszcie się, że lubię coś podyskutować i podpowiedzieć. Praktycznie nie widuję moich kolegów na forach, a nie oszukujmy się - większą wiedzę potrzeba przy realizacjach większych typu reklama czy telewizja. Ją możemy przenieść na prostsze realizację, ale w drugą stronę się nie da.
BTW dziękuję za dotychczasowe miłe słowa! ;)

Co do serialu w TVN-ie to nie widziałem nawet zwiastuna, tylko wiem że cały tvn w środku jest oklejony reklamami tego. A co realiów na planie to by książkę napisał, więc myślę nie ma co pochopnie wieszać psów na chłopakach. Bardzo często wszystko jest ważne, ale dźwięk jest na końcu...
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

25.03.2017, 12:47

SOUNDplay pisze:Źródło posta Co do serialu w TVN-ie to nie widziałem nawet zwiastuna, tylko wiem że cały tvn w środku jest oklejony reklamami tego. A co realiów na planie to by książkę napisał, więc myślę nie ma co pochopnie wieszać psów na chłopakach. Bardzo często wszystko jest ważne, ale dźwięk jest na końcu...

znam parę osób które pracowały przy poprzednich serialach tvn, tych sprzed kilku lat kiedy montaż robił Jarek Barzan w co drugim odcinku
teraz się mocno pozmieniało, ale w starszych produkcjach nigdy nie maiłem zastrzeżeń do dźwięku dopiero w tym jest coś nie halo
co oznacza dla mnie ze coś się popsuło, coś nie zagrało, pewnie organizacyjnie
ja się na dźwięku kompletnie nie znam, ale głuchy też nie jestem na tyle żeby nie zauważyć że zaistniał problem ;)

Dodano po 47 minutach 55 sekundach:
co do pomocy merytorycznej to wstyd się przyznać, ale przypomniałem sobie o swojej koleżance jeszcze ze wspólnego dzieciństwa która jest niezłym fachowcem w swojej dziedzinie, a ma już teraz dużo wolnego czasu i mi obiecała pomóc
http://www.filmpolski.pl/fp/index.php?osoba=112751
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

27.03.2017, 11:48

W sobotę odbyłem zapowiadane spotkanie i poniżej kilka słów z niego pozwoliłem sobie napisać.
Mój rozmówca był wiele lat reporterem radiowych i w pewnym okresie także telewizyjnym. Jest laureatem kilku nagród za swoje reportaże i wywiady. Obecnie już mniej czynny zawodowo z uwagi na osiągnięcie wieku emerytalnego i dobrą zmianę w mediach państwowych. Jest fanatykiem techniki z nastawieniem na elektronikę i uwielbiał nagrywać rejestratorami. Ma w domu ich ze trzydzieści, w sporej części już niesprawnych – zezłomowanych. Natomiast mnie pokazywał te sprawne i w miarę nowe, siedem sztuk: Tascamy DR-5, DR-40, DR-44WL i Olympusy LS-14, LS-P2, LS-100, LS-20M. Nasze spotkanie trwało 4 godziny plus obiadek, więc nie ma sensu żebym wszystko opowiadał tylko skupię się na tych Olympusach w stosunku do Tascamów które pewnie dobrze znacie, bo Olympusy nie są zupełnie popularne wśród filmowców. Z rozmowy wynotowałem sobie kilka takich różnic:
rejestratory Olympusa są znacznie mniejsze i przez to wygodniejsze do trzymania w ręku
obudowy są zawsze z metalu (nie jak tańsze zoomy, czy taskamy), bardzo mocne i solidne, ukształtowane typowo do trzymania w ręku, nie jest dla nich problemem upadek na podłogę, elementy obudowy nie są łączone na zatrzaski lecz na śrubki
jakość wykonania obudów w stosunku do tych trzech Tascamów nieporównywalnie lepsza, to zupełnie inny produkt, czuć namacalnie że wywodzi się z ręcznych dyktafonów
każdy Olympus kapitalnie niweluje zakłócenia dźwięku jakie powodować może trzymanie w ręku, mimo że mikrofony nie są wystawione poza obudowę czyli tak odseparowane jak np. w Tascamach
trochę to przypomina różnicę w pracy mikrofonów wbudowanych w lustrzankę które przenoszą wiele dźwięków z obudowy czy głośnego mechanizmu obiektywu, w stosunku do mikrofonów w kamerach które dobrze separują niepożądane dźwięki
fajne jest to że mają 2 mikrofony kierunkowe plus trzeci dookólny do bardzo niskich tonów
znacznie dłużej pracują na swoich bateriach czy akumulatorach, nie kilkanaście a kilkadziesiąt godzin
wszystkie modele z serii LS mają możliwość zakładania futerka a część ma dodatkowo gąbki w zestawie
model ls-100 to taki ichni 8-ścieżkowy mercedes z kolorowym wyświetlaczem, 2 gniazdami XLR, fizycznymi gałkami regulacji poziomu nagrania, oddzielnym wyjściem na słuchawki i do podania sygnału do lustrzanki, oraz mnóstwem bajerów dla muzyków
http://partner.olympus.pl//wp-content/g ... ct_350.jpg (nie wklejam fotki bo ma spore rozmiary)
daje sobie radę nawet jak się ktoś drze na całe gardło do niego (instrukcja podaje 140dB SPL poziomu ciśnienia akustycznego) – to ponoć dużo, nie znam się na tym
i jeszcze dwa słowa o starszym modelu LS-20M, który razem z dźwiękiem nagrywa obraz wbudowaną kamerką FHD!
tak wygląda:
https://www.youtube.com/watch?v=zJeIsnAL71M
a tak nagrywa:
https://www.youtube.com/watch?v=TBUT_DYL694
dla dzieciaków zarąbista sprawa bo mają kolejne źródło obrazu które w jakiś sytuacjach mogą sobie nawet wykorzystać, ale przede wszystkim to znacznie ułatwia dopasowywanie (w sensie szybkiego wyszukania) zapisów dźwięku z rejestratora do obrazu z kamery, bo od razu widać co nagranie zawiera
z punktu widzenia pana reportera Olympus będący odpowiednikiem jakościowym i funkcjonalnym jakiegoś tascama czy zooma jest wygodniejszy, trwalszy ale przy okazji troszkę tańszy
Jak pisałem, ja się na tych urządzeniach nie znam, więc jak gdyby tylko pośredniczę to w przekazie informacji między nim a dzieciakami. Ale skoro już odbyłem to spotkanie i zainicjowałem ten wątek, to nieładnie bym zrobił jakbym tego tu nie napisał. Szkoda że nie mogę tego zrobić fachowo, ale i tak może się to komuś przydać.
tomekk79

Rejestrator do łapy

27.03.2017, 12:57

alias pisze:Źródło posta model ls-100 to taki ichni 8-ścieżkowy mercedes

Czyżby ??
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

27.03.2017, 13:01

tomekk79 pisze:Źródło posta Czyżby ??

tak mam zanotowane, a w czym tkwi błąd?
tomekk79

Rejestrator do łapy

28.03.2017, 08:10

A gdzie w nim widzisz możliwość nagrywania 8 ścieżek ??
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

28.03.2017, 10:14

Tak mi podał mój rozmówca i tak napisałem. Ale na stronie producenta też coś o tym piszą:

LS-100 Wielościeżkowy rejestrator dźwięku z linearnym zapisem PCM – Podstawowe funkcje i właściwości:

Linearny zapis PCM (do 96kHz/24bit) oraz pliki formatu MP3
Wielościeżkowe nagrywanie (8 ścieżek)
Możliwości dubbingu
Synchronizacja odtwarzania
Nagrywanie Voice Sync
Podwójne gniazdo XLR z zasilaniem Phantom (48V/24V)
Kierunkowe mikrofony stereofoniczne ustawione pod kątem 90°
Wysokiej jakości, układy wzmacniające o niskich poziomach szumu własnego z odrębnymi modułami układu dla obsługi audio oraz systemu – każda z niezależnym zasilaniem
Do 140dB SPL poziomu ciśnienia akustycznego
Zakres rejestrowanych częstotliwości 20-20,000Hz przy korzystaniu z wbudowanych mikrofonów
Wysoki współczynnik S/N (sygnał/szum)
Filtr odcinania górnoprzepustowy (300Hz/100Hz)
Bufor wstępnego nagrywania
Metronom, stroik oraz funkcje lissajous
Funkcja indeksowania
Edycja plików
Transfer plików i kopiowanie
Konwersja na format MP3
Funkcja zapisu na CD, by nagrywać kompozycje z wykorzystaniem zewnętrznej nagrywarki CD
4GB pamięci wewnętrznej oraz gniazdo kart SD/SDHC/SDXC
159 x 70 x 33.5mm, 280g (z baterią)
W komplecie: kabel USB, Adapter USB – USB/mini, pasek, Zasilacz sieciowy, Bateria wielokrotnego ładowania LI-50B, pokrowiec


źródło: http://partner.olympus.pl/produkty/audi ... us-ls-100/

albo tu:

Wiele oddzielnie nagrywanych dźwięków może być miksowanych w jedną, nową ścieżkę. Ta funkcja daje Ci możliwość poprawiania, ponownego nagrywania, podmieniania, dostosowywania i korygowania każdej nagranie wcześniej ścieżki do momentu, aż rezultat, który otrzymasz będzie perfekcyjny. Pozwala ona na edycję do 8 ścieżek, zapewniając niezwykłą elastyczność i łatwość w realizacji różnych projektów muzycznych.

źródło: https://www.olympus.pl/site/pl/a/audio_ ... index.html

wiec jeśli tak nie jest, to wyjaśnij może o co chodzi?
tomekk79

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 07:56

Tak, tylko jest mały szkopuł - to są ścieżki wirtualne, więc jest to trochę wprowadzanie ludzi w błąd. W takim DR-40 (i chyba w "kultowym" H4n też, ale nie jestem na 100% pewien) też jest funkcja overdubbingu, tyle, że praktycznie nikt jej nie używa, zwłaszcza w tak małym urządzeniu.
Można sobie "dograć" kolejne ścieżki do projektu, ale nie można ich zarejestrować w tym samym czasie. To samo można było zrobić w leciwych, amatorskich kamerach video (nawet tych przedpotopowych jak VHS, oczywiście nie wszystkich).
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 08:34

ok, rozumiem teraz ;)
to faktycznie mało przydatna funkcja nie licząc muzyków-kompozytorów

a wracając jeszcze do książek to znalazłem dzieciakom gdzie najtaniej kupią najciekawszą pozycje z lity
"Dźwięk w filmie" zamiast 79,00 PLN jest za 29,90 PLN w samym wydawnictwie http://www.w-wm.pl/kup-ksiazke
i cię chyba niepotrzebnie naszukałem bo dzieciaki mi powiedziały że to już nie te czasy i wolą tutoriale z YT i zwrotnie dostałem listę co sobie upatrzyli na początek

Microphones
https://www.youtube.com/watch?v=Z5Nza3Z ... e=youtu.be

Lavalier Mics
https://www.youtube.com/watch?v=FG78T1l88_w

An Intro to Noise Reduction
https://www.youtube.com/watch?v=UPpYYHmpc3k

Sound Gun Series Ep #1: PRODUCTION SOUND
https://www.youtube.com/watch?v=T8dSDkrSx8g

Sound Gun Series Ep #2: FOLEY
https://www.youtube.com/watch?v=-Cj5eN_VQuc

Sound Gun Series Ep #3: SOUND DESIGN
https://www.youtube.com/watch?v=QDWMS1EkbW8

Sound Gun Series Ep #4: SOUND MIXING
https://www.youtube.com/watch?v=XAxHqNbz35s

nie przeszkadza że po angielsku ;)

i jeszcze dodatkowo to:

https://www.youtube.com/watch?v=PRd-nZGGSv4

nie wiem czy to dobry wybór czy nie te tutoriale, ale cóż takie czasy jak widać :)
SOUNDplay

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 08:47

alias pisze:a wracając jeszcze do książek to znalazłem dzieciakom gdzie najtaniej kupią najciekawszą pozycje z lity
"Dźwięk w filmie" zamiast 79,00 PLN jest za 29,90 PLN w samym wydawnictwie http://www.w-wm.pl/kup-ksiazke
i cię chyba niepotrzebnie naszukałem bo dzieciaki mi powiedziały że to już nie te czasy i wolą tutoriale z YT i zwrotnie dostałem listę co sobie upatrzyli na początek

I Twoim błędem było przyklepanie ich pomysłu z nieczytaniem książek. Książki mają to do siebie, że nikt nie wyda książki w której są błędy, niewiedza itp. bo to najzwyczajniej w świecie kosztuje. W przypadku youtuba jest pełno materiałów, tylko nie sposób oddzielić te dobre i rzeczowe, od tych zahaczających o twórczość ludową. A stworzyć film na youtuba za darmo może niemal każdy dziś, niezależnie czy ma wiedzę czy nie...
Poszedłbyś do lekarza, który studiował medycynę na youtubie?...
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 08:55

SOUNDplay pisze:Źródło posta I Twoim błędem było przyklepanie ich pomysłu z nieczytaniem książek.

hm, a czy to jest błąd czy nie to wcale nie jestem taki pewien
bo jeżeli więcej zrozumieją z takich tutoriali, szybciej przyswoją wiedzę, mogą wszyscy na raz to robić a nie czekać po kolei na jedną książkę, no i mają to za darmo
wiesz Artur, to wcale nie jest dla mnie takie oczywiste że to błąd
te tutki nie są chyba złe, a w ich ocenie fajne

SOUNDplay pisze:Źródło posta Poszedłbyś do lekarza, który studiował medycynę na youtubie?...

no to nie jest dla mnie adekwatne porównanie
może lepiej tak postaw problem - czy poszedłbyś do lekarza który uzupełnia swoją wiedzę o szkolenia na bazie wideokonferencji?
SOUNDplay

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 09:25

alias pisze:hm, a czy to jest błąd czy nie to wcale nie jestem taki pewien
bo jeżeli więcej zrozumieją z takich tutoriali, szybciej przyswoją wiedzę, mogą wszyscy na raz to robić a nie czekać po kolei na jedną książkę, no i mają to za darmo
wiesz Artur, to wcale nie jest dla mnie takie oczywiste że to błąd

Pod warunkiem, że te tutoriale będą dobre. Tylko które są dobre a które nie? Ocenić to może osoba, która ma wiedzę, a nie osoba ucząca się dopiero.
alias pisze:te tutki nie są chyba złe, a w ich ocenie fajne

A jak będą pozytywnie oceniać tutoriale z błędami i później będą te błędy powielać?...
alias pisze:no to nie jest dla mnie adekwatne porównanie
może lepiej tak postaw problem - czy poszedłbyś do lekarza który uzupełnia swoją wiedzę o szkolenia na bazie wideokonferencji?

I tu też potwierdził to o czym mówię - wideokonferencja lekarza będzie z lekarzem (często mądrzejszym), a nie przykładowo z rzeźnikiem ;)
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 09:48

SOUNDplay pisze:Źródło posta Pod warunkiem, że te tutoriale będą dobre. Tylko które są dobre a które nie? Ocenić to może osoba, która ma wiedzę, a nie osoba ucząca się dopiero.

zgadzam się, a według Ciebie jaki jest ich poziom? mógłbyś zerknąć?

SOUNDplay pisze:Źródło posta A jak będą pozytywnie oceniać tutoriale z błędami i później będą te błędy powielać?...

właśnie się to to nie zapytałem czy te tutki ktoś polecił, bo nie sądzę żeby pierwsze lepsze wybrali

SOUNDplay pisze:Źródło posta tu też potwierdził to o czym mówię - wideokonferencja lekarza będzie z lekarzem (często mądrzejszym), a nie przykładowo z rzeźnikiem

no tak, ale tez nie możesz zakładać że tyuoriale na YT robił ktoś głupszy od nich
idąc tym tokiem rozumowania, to każdy tutorial byłby be, tylko w tedy nie miały by one racji bytu a jednak mają
Wojtek Franus nie męczy się na próżna z tutkami o Davinci

wiesz, równie dobrze dokładnie to samo można mówić o książkach, bo gdzie jest powiedziane że książka będzie lepsza od tutoriala na TY?
a może autor w niej też nasadził masę błędów i tak poszła do druku? skąd masz pewność czy tak nie jest kiedy kupujesz książkę z której chcesz się czegoś nauczyć a jeszcze się na tym nie znasz?
nawet tłumacz mógł coś źle przetłumaczyć
myślę że w tej kwestii którą poruszyłeś nie ma żadnych różnic miedzy książką a tutorialem na YT, bo w obu przypadkach mogą wprowadzać w błędy albo przekazać sporo użytecznej wiedzy
akurat tu ja nie widzę różnic
ale..., na TY jest coś czego nie znajdziesz kupując książkę w księgarni - czyli ocena userów i komentarze pod filmem,
i kiedy spojrzeć na to z tej strony to ja się nie dziwię że ktoś chce wybrać tutorial gdzie jest kulka tysięcy łapek w górę i pozytywne komentarze niż książkę o której nic nie wiem poza tytułem i wstępem z okładki :D
tomekk79

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 09:57

alias pisze:Źródło posta i cię chyba niepotrzebnie naszukałem bo dzieciaki mi powiedziały że to już nie te czasy i wolą tutoriale z YT [...] nie wiem czy to dobry wybór czy nie te tutoriale, ale cóż takie czasy jak widać :)

To, że dzieciaki wolą oglądać filmy zamiast czytać książek (lub rzeczowych artykułów) mnie nie dziwi, problem w tym, że znakomita większość tych materiałów jest słaba, nierzetelna i zawierająca nieprawdziwie informacje. Ot, ktoś się czegoś od kogoś przypadkiem kiedyś dowiedział i potem "sprzedaje" taką informację jako prawdę objawioną. Materiały na YT, po za nielicznymi wyjątkami, nie przechodzą żadnej weryfikacji merytorycznej, można sobie mówić co się chce im im ładniej te opowieści będą opakowane, tym później chętnie takie dzieciaki będą po nie sięgały. Tylko problem polega na tym, że dzieciaki nie będą wiedziały, które materiały są prawidłowe, a które nie.
alias pisze:Źródło posta jeżeli więcej zrozumieją z takich tutoriali, szybciej przyswoją wiedzę [...] te tutki nie są chyba złe, a w ich ocenie fajne

No to, że w ich ocenie są fajne mnie nie dziwi, jako dziecko też nie lubiłem czytać książek, tylko pytanie, czy przyswoją rzetelną wiedzę ?
Po za tym, filmy na YT na ogół (świadomie lub nie) są promocją i lokowaniem określonych produktów, wcale niekoniecznie dobrych.
alias pisze:Źródło posta no tak, ale tez nie możesz zakładać że tyuoriale na YT robił ktoś głupszy od nich

Niestety, własnie to trzeba zakładać.
alias pisze:Źródło postarównie dobrze dokładnie to samo można mówić o książkach, bo gdzie jest powiedziane że książka będzie lepsza od tutoriala na TY? a może autor w niej też nasadził masę błędów i tak poszła do druku? skąd masz pewność czy tak nie jest kiedy kupujesz książkę z której chcesz się czegoś nauczyć a jeszcze się na tym nie znasz?

Przepraszam, Ty tak poważnie ?? Wiesz jak wygląda proces wydawniczy ??
alias pisze:Źródło posta na TY jest coś czego nie znajdziesz kupując książkę w księgarni - czyli ocena userów i komentarze pod filmem, i kiedy spojrzeć na to z tej strony to ja się nie dziwię że ktoś chce wybrać tutorial gdzie jest kulka tysięcy łapek w górę i pozytywne komentarze niż książkę o której nic nie wiem poza tytułem i wstępem z okładki :D

Tak, i łapki w górę dają właśnie dzieciaki, dla których filmy są po prostu fajne, a wcale nie muszą one przedstawiać rzetelnej wiedzy.
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 10:07

tomekk79 pisze:Źródło posta Przepraszam, Ty tak poważnie ?? Wiesz jak wygląda proces wydawniczy ??

zupełnie poważnie. a pisze to na podstawie własnych doświadczeń z dziedziny na której si ę bardzo bobrze znam

tomekk79 pisze:Źródło posta Tak, i łapki w górę dają właśnie dzieciaki, dla których filmy są po prostu fajne, a wcale nie muszą one przedstawiać rzetelnej wiedzy.

pewnie  że nie muszą, ale nie można zakładać że po pierwsze to tylko dzieciaki dają łapki, a po drugie tutorial jest zły bo dzieciaki dają łąpki
przecież dochodzimy do nonsensu takim trybem rozumowania
SOUNDplay

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 10:10

alias pisze:zgadzam się, a według Ciebie jaki jest ich poziom? mógłbyś zerknąć?

Niestety jest tego za dużo.

alias pisze:właśnie się to to nie zapytałem czy te tutki ktoś polecił, bo nie sądzę żeby pierwsze lepsze wybrali

Niestety algorytmy wyszukiwania często działają inaczej niż by wskazywała logika ;) Wpiszesz nazwę produktu i często stronę producenta zobaczysz poprzedzoną setką linków do sklepów...

alias pisze:no tak, ale tez nie możesz zakładać że tyuoriale na YT robił ktoś głupszy od nich
idąc tym tokiem rozumowania, to każdy tutorial byłby be, tylko w tedy nie miały by one racji bytu a jednak mają
Wojtek Franus nie męczy się na próżna z tutkami o Davinci

Zdarzają się niestety kwiatki. I nie mówię, że każdy tutorial jest be, bo jest sporo bardzo dobrych. Tylko nie ma sposobu ich skutecznego odsiania ;)
alias pisze:wiesz, równie dobrze dokładnie to samo można mówić o książkach, bo gdzie jest powiedziane że książka będzie lepsza od tutoriala na TY?
a może autor w niej też nasadził masę błędów i tak poszła do druku? skąd masz pewność czy tak nie jest kiedy kupujesz książkę z której chcesz się czegoś nauczyć a jeszcze się na tym nie znasz?
nawet tłumacz mógł coś źle przetłumaczyć
myślę że w tej kwestii którą poruszyłeś nie ma żadnych różnic miedzy książką a tutorialem na YT, bo w obu przypadkach mogą wprowadzać w błędy albo przekazać sporo użytecznej wiedzy
akurat tu ja nie widzę różnic

Tyle co przez życie widziałem to ilość błędów w książkach jest tak znikoma, że pomijalna ;)

alias pisze:ale..., na TY jest coś czego nie znajdziesz kupując książkę w księgarni - czyli ocena userów i komentarze pod filmem,
i kiedy spojrzeć na to z tej strony to ja się nie dziwię że ktoś chce wybrać tutorial gdzie jest kulka tysięcy łapek w górę i pozytywne komentarze niż książkę o której nic nie wiem poza tytułem i wstępem z okładki :D

Tak, tylko często pod błędnymi filmikami podpisuje się rzesza osób, które też nie mają pojęcia. A kłamstwo powtórzone ileś razy niestety staje się prawdą...
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 12:44

wiem już skąd dzieciaki wzięły namiar na tą serię samouczków
polecał ją dla młodzieży i nowicjuszy portal No Film School http://nofilmschool.com/

Ten cały RocketJump Film School może imponujący nie jest ale faktycznie pzredstawiają różne tematy w sposób taki jak dla młodzieży
https://www.youtube.com/user/RJFilmSchool/videos

p.s.
jak piszą doszła paczka z tym mikrofonem Laser z iBood i zaraz dostałem pytanie co do jego użyteczności zanim kupią kamerę
a jest ono taki: czy ten mikrofon można podpiąć do rejestratora oraz czy przy użyciu długiego kabla założyć można go na tyczce?

Dodano po 13 minutach 51 sekundach:
edit
nie wkleiłem linka, a chodzi o taką tyczkę z kabelkiem w środku
http://allegro.pl/mp30-tyczka-mikrofono ... 39907.html
MarcinM
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 13:28

można go podpiąć do rejestratora i można go użyć na tyczce. on ma własne zasilanie, więc nie potrzebujesz phantoma.
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 13:40

MarcinM pisze:Źródło posta można go podpiąć do rejestratora i można go użyć na tyczce. on ma własne zasilanie, więc nie potrzebujesz phantoma.

ok, a jaki gwint ma taka tyczka?
ze zdjęcia widzę że uchwyt tego mikrofony ma mocowanie do stopki, czy da się to odkręcić? tam jest gwint (jaki) czy tez jest to na stałe zamocowane?
MarcinM
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 14:04

czy się rozkręca - nie wiem, jest takie zdjęcie, tylko nie wiem, czy to jest montażowe czy poglądowe :)
https://static1.squarespace.com/static/ ... attery.jpg

Co do mocowania - ze strony producenta:
Mount: Camera shoe mount with 3/8" thread for boompole use
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 14:19

MarcinM pisze:Źródło posta Co do mocowania - ze strony producenta:
Mount: Camera shoe mount with 3/8" thread for boompole use

przeglądając różne zdjęcia zauważyłem że gwintowany otwór jest w tym mocowaniu do stopki od spodu
wygląda na większy, wiec może to właśnie 3.8"
czy tyczki mikrofonowe mają taki gwint? w statywach mikrofonowych też jest taki?
quadro
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 16:58

alias pisze:Źródło posta czy ten mikrofon można podpiąć do rejestratora oraz czy przy użyciu długiego kabla założyć można go na tyczce?

MarcinM pisze:Źródło posta można go podpiąć do rejestratora

Wyjaśnię co z podpięciem do rejestratora, bo sam ostatnio przechodziłem ten problem z Tascamem DR40:
Można podpiąć go do Tascama za pomocą specjalnej przejściówki Rode VXLR- niestety zwyklejszy adapter odcina sygnał.
Co ciekawe - z tą przejściówką Rode zadziałał Laser oraz lavalier AudioTechniki, ale nie zadziałał Rode VideoMic Go :(

Więcej było omówione tu:
dzwiek-f45,tascam-dr40-60-t570-s60.html#p6830
A6300 się gimba na Ździchunie ;)
MarcinM
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 18:45

nie wiem jak jest z przejściówkami. ostatnio podpinałem do H1 przez wejście mikrofonowe i wszystko było ok. oczywiście w zakresie jakości tego mikrofonu i rejestratora :)
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 20:48

quadro pisze:Źródło posta Wyjaśnię co z podpięciem do rejestratora, bo sam ostatnio przechodziłem ten problem z Tascamem DR40:

no właśnie, gdyby ten Twój DR-40 miał jeszcze wejście mikr. jack 3,5 nie byłoby problemu i obyłoby się bez przejściówek ;)
taki fajny rejestrator, a takiego drobiazgu zabrakło :(

Dodano po 6 minutach 34 sekundach:
MarcinM pisze:Źródło posta nie wiem jak jest z przejściówkami. ostatnio podpinałem do H1 przez wejście mikrofonowe i wszystko było ok. oczywiście w zakresie jakości tego mikrofonu i rejestratora

no to wszystko już wiem ;)

a tyczki mają gwint 3,8" więc też będzie pasować

teraz pozostaje mi dorobić dzieciakom odpowiednio długi kabel, bo gotowego najpewniej nie znajdą żeby z jednej strony był kompatybilny z tym mikrofonem [3 styki] a z drugiej ze smartfonem [4 styki]
MarcinM
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.03.2017, 21:20

uważaj z długością kabla - zbyt długi może być powodem problemów.
tomekk79

Rejestrator do łapy

30.03.2017, 12:40

quadro pisze:Źródło posta Wyjaśnię co z podpięciem do rejestratora, bo sam ostatnio przechodziłem ten problem z Tascamem DR40:
Można podpiąć go do Tascama za pomocą specjalnej przejściówki Rode VXLR- niestety zwyklejszy adapter odcina sygnał.

Wyjaśnię, choć pisałem już o tym wiele razy:
XLR czyli 3-pinowe złącze mikrofonowe, symetryczne jest absolutnym standardem i zadziała zawsze i wszędzie.
Mini Jack jest złączem nieprofesjonalnym, używany wyłącznie w tanim sprzęcie. Niestety nie ma też tutaj jednego obowiązującego standardu: są złącza 2-polowe, 3-polowe jak i 4-polowe, a producent danego urządzenia może sobie stosować właściwie dowolny sposób połączeń. Co gorsza, wtyki mini-jack mają też różną długość i z jednym urządzeniem będą współpracować a z innym nie.
Jeśli chodzi o wszelkie przejściówki to najlepiej jeśli wykonuje się je samemu pod konkretne zapotrzebowanie. Dobrze wykonana przejściówka z dobrych złącz i przewodów jest praktycznie niezniszczalna.
alias pisze:Źródło postateraz pozostaje mi dorobić dzieciakom odpowiednio długi kabel, bo gotowego najpewniej nie znajdą żeby z jednej strony był kompatybilny z tym mikrofonem [3 styki] a z drugiej ze smartfonem [4 styki]

Uwaga na długość przewodu: jest to połączenie niesymetryczne, a więc powinno być możliwie najkrótsze, zwłaszcza w przypadku mikrofonów (połączenia symetryczne mogą być za to bardzo długie). Taki przewód zaczyna działać jak antena i im będzie dłuższy tym więcej śmieci i zakłóceń będzie zbierał i dodawał do właściwego sygnału z mikrofonu.

Wszystkie statywy i uchwyty mikrofonowe mają tylko gwinty 3/8" albo 5/8", w razie czego można kupić odpowiednią przejściówkę za kilka zł.
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

30.03.2017, 13:22

tomekk79 pisze:Źródło posta Dobrze wykonana przejściówka z dobrych złącz i przewodów jest praktycznie niezniszczalna.

polecasz jakieś?

Dodano po 28 minutach 59 sekundach:
tomekk79 pisze:Źródło posta Niestety nie ma też tutaj jednego obowiązującego standardu: są złącza 2-polowe, 3-polowe jak i 4-polowe, a producent danego urządzenia może sobie stosować właściwie dowolny sposób połączeń.

w zasadzie standardy to są, tylko problem że jest ich kilka
tu sporo jest rozkminione http://pinoutguide.com/
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

27.09.2017, 20:45

SOUNDplay pisze:Źródło posta Jeśli ma być tanio to weź Shure pg48. Dobry i tani mikrofon do gadaczki.

odkopuje ten wątek...
czy może wie ktoś gdzie w sensownej cenie kupić Shure PG48, bo w większości sklepów już ich nie ma a jak są to w jakiejś chorej cenie
a może ma ktoś na zbyciu?
tomekk79

Rejestrator do łapy

29.09.2017, 11:12

Zobacz na sklepaudiopol.pl, ja kiedyś wyrwałem od nich chyba za stówę, ale to było jakąś chwilę temu.
Niestety trzeba pamiętać, że ceny sprzętu poszły ostatnimi czasy w górę, miejscami dosyć mocno.
alias
Awatar użytkownika

Rejestrator do łapy

29.09.2017, 11:28

od nich zacząłem, ale teraz to oni mają za ponad dwieście :(
a możesz polecić w cenie koło stówki jakieś inne tłuczki nadające się do wywiadów (zarówno na ulicy jak w pomieszczeniach)?

Wróć do „Dźwięk”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal