Strona 1 z 1

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 4.05.2018, 23:26
autor: SylwekK
Hej, na razie jeszcze wszystko się składa, maluje, poprawia, itd. ale nie mogłem się doczekać testów no i dziś w końcu zaszalałem ze sterownikiem w łapie, bo jeszcze nie ma go do czego przykręcić :lol: W każdym razie mój najnowszy kran ma max 6m - z pełnym olinowaniem, ale może mieć też 4m - wystarczy tylko linka masztowa i 2m - linki niepotrzebne. Stwierdziłem, że taka elastyczna opcja długości może się bardzo przydać. Oczywiście linka poziomująca jest wymagana w każdej opcji, ale to akurat nie problem. Testy przeciążeniowe robiłem bujając się w miejscu obciążników (czyli w impulsie ponad 100kg) podczas gdy znajomy przytrzymywał uchwyt głowicy - nic nie trzeszczało :mrgreen: . Tak czy inaczej dopuszczam max 60kg obciążenia na max długości co daje mi jakieś 3-4kg na kamerę. Nie licząc obciążenia kran waży dosłownie kilkanaście kg. Statyw jest dość ciężki i masywny, a samo ramie to aluminium około 6-7kg.
Głowica z kolei jest przelotowa i waży 1,5kg, ale będę ją jeszcze modyfikował - nie do końca jestem zadowolony z silników. Trafiłem na jakieś z dość sporym luzem, ale da się ogarnąć sterowanie. Głowicą steruje mój najnowszy cały czas rozwijany i modyfikowany projekt "GLOW" 8-)
Zdjęcia będą jak już uporam się do końca z wykończeniówką. Na razie jedno poglądowe no i trzy masterszoty w jednym wideo ;)

https://youtu.be/zuEzKb2Q0-M

PS. Proszę nie piszcie do mnie w sprawie sprzedaży, zrobienia podobnego, itp. Ten kran jest tylko mój :P

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 4.05.2018, 23:42
autor: mav
Czy mi się wydaje, czy lekko horyzont się gibie?
Poza tym - w końcu coś nowego ;)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 4.05.2018, 23:52
autor: SylwekK
Jak pewnie zauważyłeś trochę wieje, a to jednak kawał masztu i mimo wycięć podmuchy przejmuje. Najbardziej widać na ostatnim ujęciu - zoom x3. Poza tym, jedną ręką trzeba było ster trzymać, a drugą pilnować, żeby w dach nie przywalić i to też czasem szarpało. Ogólnie muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony sztywnością całego kranu. Wszystkie moje poprzednie wersje duuuużo bardziej się chwiały.

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 6.05.2018, 13:10
autor: SylwekK
Fotka w pełnej rozdziałce tego co na filmie. Nie wiem dlaczego wcześniej nie chciało się załadować...
Obrazek

Dodam jeszcze, że rozkładanie kranu to góra10-15minut nie licząc osadzenia kamery i podłączenia monitora.

Ps. Nie wiem co do cholery się dzieje, ale nie jestem w stanie tego zdjęcia pionowo zaimportować - albo leży w lewo albo w prawo. Po kilku próbach dałem sobie spokój...

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 7.05.2018, 20:29
autor: Krzychu
Uuuuu - Panie , kawał niezłego żurawia. Pochwalisz się szczegółami konstrukcyjnymi (łożysko , łączenie poszczególnych segmentów , itd..), czy raczej nie zdradzasz pewnych rzeczy?

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 7.05.2018, 20:54
autor: SylwekK
Żadna tajemnica, będzie więcej zdjęć jak już skończę detale malować ;) Mogę już teraz powiedzieć, że łożyska kulowe są tylko w głowicy natomiast samo ramię opiera się na łożyskach ślizgowych, które toczyłem z brązu łożyskowego. Nie ma tu wysokich obrotów i sprawdzają się idealnie. Profil jest z alu 70mm x 2mm, a elementy łączone mniejszym profilem dopasowanym do głównego. Ażury wypalała mi firma na laserach już po malowaniu (tylko jakieś 4 lata wszystko leżało i czekało na montaż...). Sporo zmian wprowadziłem względem pierwotnego projektu stąd nowe detale. Linki zakuwane, bo na zaciskach się raz przejechałem - puścił.
Generalnie nie ukrywam, że do takiej konstrukcji trzeba mieć dostęp do nieco większego zasobu narzędzi i maszyn niż u przeciętnego Kowalskiego w garażu ;)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 22.05.2018, 22:22
autor: SylwekK
Nowy filmik zrobiłem dziś na szybko tuż przed burzą. Nie wytrzymałem i musiałem przetestować najnowszą opcję sterownika jakiej nie posiada chyba żaden budżetowy ster kranowy :lol: Uwaga... programowa eliminacja luzów przekładni mechanicznej silnika 8-) I to działa !!! Niestety z braku podglądu nagrywanego materiału (wciąż nie mam żadnego monitorka przy kranie) mogłem tylko na oko parametry ustawić, ale i tak widać znaczną poprawę względem ostatniego materiału. Wiem, że najlepiej by było gdyby silniki luzów nie miały, ale te, które spełniają moje warunki kosztują krocie, albo trzeba grzebać w całej partii tych w przyzwoitej cenie i wybierać te z najmniejszymi luzami, a to jest jednak kłopotliwe. Zresztą sami oceńcie jak to wygląda na dzień dzisiejszy... No i ostatniego słowa jeszcze nie powiedziałem odnośnie modyfikacji programu :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=wym_6f6EkkQ

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 22.05.2018, 23:42
autor: MarcinM
"krocie" to znaczy ile?

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 22.05.2018, 23:43
autor: Gruby Pan Albert
MarcinM pisze:Źródło posta "krocie" to znaczy ile?


pewnie każdy jeden tyle co sterownik :( Ale po filmach widać, że warty każdego złocisza :)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 23.05.2018, 07:18
autor: SylwekK
@MarcinM, Koszt jednego silnika w granicach 1200-1500zł w przeliczeniu na nasze.

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 25.05.2018, 14:23
autor: SylwekK
Skoro to DIY to i takie informacje mogą się przydać komuś w przyszłości :) Poniżej efekt działania mojego reduktora luzów.
(Włączcie dźwięk jeśli jest wyciszony - to istotne)

https://youtu.be/Szy1RE_rcRo

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 26.05.2018, 19:44
autor: Gruby Pan Albert
Ogień :D proste komendy czy raczej większy kawałek kodu na taką manipulacje? :)

Czy może tajemnica?

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 27.05.2018, 04:05
autor: SylwekK
Eeee, w sumie nie licząc obsługi w menu to może z 10-12 krótkich linii w C. Miałem dość łatwe zadanie, bo do sterowania silnika korzystam z mojego algorytmu wspomaganego uproszczonym PID'em i wszelkie zmiany to w zasadzie kosmetyka programu :)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 21.06.2018, 23:13
autor: mav
Ciekawe. Właśnie zauważyłem ten film w kontekście tego, iż 'śledzenie' drzewka(?) jest programowe, tj nie uzywano tu joysticka. Nic o tym nie wspominałeś?

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 21.06.2018, 23:56
autor: SylwekK
A może i zapomniałem na forum, bo w opisie pod filmem wspomniałem i wydawało mi się, że pisałem, a jednak nie napisałem :lol:
Tak, jest śledzenie. Przez cały ten film, który widać nawet nie tykłem joy'a, a do tego podglądu nie miałem 8-) Trochę się rozjechał punkt pod koniec, ale to z przyczyn technicznej prowizorki - za słaba sprężyna przy enkoderze przyłapanym jedną śrubeczką i się ślizgał, ale już jest nowa założona. Najważniejsze, że z tym kranem idąc na robotę odważnie szacuję wykorzystanie praktycznie 99% z zaplanowanych ujęć live. Ja tylko ruszam wysięgnikiem, a sterownik dba o to żeby kamera patrzyła tam gdzie powinna ;)