Strona 1 z 2

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 4.05.2018, 23:26
autor: SylwekK
Hej, na razie jeszcze wszystko się składa, maluje, poprawia, itd. ale nie mogłem się doczekać testów no i dziś w końcu zaszalałem ze sterownikiem w łapie, bo jeszcze nie ma go do czego przykręcić :lol: W każdym razie mój najnowszy kran ma max 6m - z pełnym olinowaniem, ale może mieć też 4m - wystarczy tylko linka masztowa i 2m - linki niepotrzebne. Stwierdziłem, że taka elastyczna opcja długości może się bardzo przydać. Oczywiście linka poziomująca jest wymagana w każdej opcji, ale to akurat nie problem. Testy przeciążeniowe robiłem bujając się w miejscu obciążników (czyli w impulsie ponad 100kg) podczas gdy znajomy przytrzymywał uchwyt głowicy - nic nie trzeszczało :mrgreen: . Tak czy inaczej dopuszczam max 60kg obciążenia na max długości co daje mi jakieś 3-4kg na kamerę. Nie licząc obciążenia kran waży dosłownie kilkanaście kg. Statyw jest dość ciężki i masywny, a samo ramie to aluminium około 6-7kg.
Głowica z kolei jest przelotowa i waży 1,5kg, ale będę ją jeszcze modyfikował - nie do końca jestem zadowolony z silników. Trafiłem na jakieś z dość sporym luzem, ale da się ogarnąć sterowanie. Głowicą steruje mój najnowszy cały czas rozwijany i modyfikowany projekt "GLOW" 8-)
Zdjęcia będą jak już uporam się do końca z wykończeniówką. Na razie jedno poglądowe no i trzy masterszoty w jednym wideo ;)

https://youtu.be/zuEzKb2Q0-M

PS. Proszę nie piszcie do mnie w sprawie sprzedaży, zrobienia podobnego, itp. Ten kran jest tylko mój :P

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 4.05.2018, 23:42
autor: mav
Czy mi się wydaje, czy lekko horyzont się gibie?
Poza tym - w końcu coś nowego ;)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 4.05.2018, 23:52
autor: SylwekK
Jak pewnie zauważyłeś trochę wieje, a to jednak kawał masztu i mimo wycięć podmuchy przejmuje. Najbardziej widać na ostatnim ujęciu - zoom x3. Poza tym, jedną ręką trzeba było ster trzymać, a drugą pilnować, żeby w dach nie przywalić i to też czasem szarpało. Ogólnie muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony sztywnością całego kranu. Wszystkie moje poprzednie wersje duuuużo bardziej się chwiały.

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 6.05.2018, 13:10
autor: SylwekK
Fotka w pełnej rozdziałce tego co na filmie. Nie wiem dlaczego wcześniej nie chciało się załadować...
Obrazek

Dodam jeszcze, że rozkładanie kranu to góra10-15minut nie licząc osadzenia kamery i podłączenia monitora.

Ps. Nie wiem co do cholery się dzieje, ale nie jestem w stanie tego zdjęcia pionowo zaimportować - albo leży w lewo albo w prawo. Po kilku próbach dałem sobie spokój...

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 7.05.2018, 20:29
autor: Krzychu
Uuuuu - Panie , kawał niezłego żurawia. Pochwalisz się szczegółami konstrukcyjnymi (łożysko , łączenie poszczególnych segmentów , itd..), czy raczej nie zdradzasz pewnych rzeczy?

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 7.05.2018, 20:54
autor: SylwekK
Żadna tajemnica, będzie więcej zdjęć jak już skończę detale malować ;) Mogę już teraz powiedzieć, że łożyska kulowe są tylko w głowicy natomiast samo ramię opiera się na łożyskach ślizgowych, które toczyłem z brązu łożyskowego. Nie ma tu wysokich obrotów i sprawdzają się idealnie. Profil jest z alu 70mm x 2mm, a elementy łączone mniejszym profilem dopasowanym do głównego. Ażury wypalała mi firma na laserach już po malowaniu (tylko jakieś 4 lata wszystko leżało i czekało na montaż...). Sporo zmian wprowadziłem względem pierwotnego projektu stąd nowe detale. Linki zakuwane, bo na zaciskach się raz przejechałem - puścił.
Generalnie nie ukrywam, że do takiej konstrukcji trzeba mieć dostęp do nieco większego zasobu narzędzi i maszyn niż u przeciętnego Kowalskiego w garażu ;)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 22.05.2018, 22:22
autor: SylwekK
Nowy filmik zrobiłem dziś na szybko tuż przed burzą. Nie wytrzymałem i musiałem przetestować najnowszą opcję sterownika jakiej nie posiada chyba żaden budżetowy ster kranowy :lol: Uwaga... programowa eliminacja luzów przekładni mechanicznej silnika 8-) I to działa !!! Niestety z braku podglądu nagrywanego materiału (wciąż nie mam żadnego monitorka przy kranie) mogłem tylko na oko parametry ustawić, ale i tak widać znaczną poprawę względem ostatniego materiału. Wiem, że najlepiej by było gdyby silniki luzów nie miały, ale te, które spełniają moje warunki kosztują krocie, albo trzeba grzebać w całej partii tych w przyzwoitej cenie i wybierać te z najmniejszymi luzami, a to jest jednak kłopotliwe. Zresztą sami oceńcie jak to wygląda na dzień dzisiejszy... No i ostatniego słowa jeszcze nie powiedziałem odnośnie modyfikacji programu :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=wym_6f6EkkQ

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 22.05.2018, 23:42
autor: MarcinM
"krocie" to znaczy ile?

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 22.05.2018, 23:43
autor: Gruby Pan Albert
MarcinM pisze:Źródło posta "krocie" to znaczy ile?


pewnie każdy jeden tyle co sterownik :( Ale po filmach widać, że warty każdego złocisza :)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 23.05.2018, 07:18
autor: SylwekK
@MarcinM, Koszt jednego silnika w granicach 1200-1500zł w przeliczeniu na nasze.

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 25.05.2018, 14:23
autor: SylwekK
Skoro to DIY to i takie informacje mogą się przydać komuś w przyszłości :) Poniżej efekt działania mojego reduktora luzów.
(Włączcie dźwięk jeśli jest wyciszony - to istotne)

https://youtu.be/Szy1RE_rcRo

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 26.05.2018, 19:44
autor: Gruby Pan Albert
Ogień :D proste komendy czy raczej większy kawałek kodu na taką manipulacje? :)

Czy może tajemnica?

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 27.05.2018, 04:05
autor: SylwekK
Eeee, w sumie nie licząc obsługi w menu to może z 10-12 krótkich linii w C. Miałem dość łatwe zadanie, bo do sterowania silnika korzystam z mojego algorytmu wspomaganego uproszczonym PID'em i wszelkie zmiany to w zasadzie kosmetyka programu :)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 21.06.2018, 23:13
autor: mav
Ciekawe. Właśnie zauważyłem ten film w kontekście tego, iż 'śledzenie' drzewka(?) jest programowe, tj nie uzywano tu joysticka. Nic o tym nie wspominałeś?

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 21.06.2018, 23:56
autor: SylwekK
A może i zapomniałem na forum, bo w opisie pod filmem wspomniałem i wydawało mi się, że pisałem, a jednak nie napisałem :lol:
Tak, jest śledzenie. Przez cały ten film, który widać nawet nie tykłem joy'a, a do tego podglądu nie miałem 8-) Trochę się rozjechał punkt pod koniec, ale to z przyczyn technicznej prowizorki - za słaba sprężyna przy enkoderze przyłapanym jedną śrubeczką i się ślizgał, ale już jest nowa założona. Najważniejsze, że z tym kranem idąc na robotę odważnie szacuję wykorzystanie praktycznie 99% z zaplanowanych ujęć live. Ja tylko ruszam wysięgnikiem, a sterownik dba o to żeby kamera patrzyła tam gdzie powinna ;)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 18.10.2018, 21:12
autor: SylwekK
Troszkę odświeżę temat :)
Poniżej kolejny film odsłaniający jedną z kluczowych opcji mojego sterownika. Tu już widać cały proces tajemniczego programowania śledzenia kadru :)
Napiszcie co sądzicie o tego typu wodotryskach i jak wam się widzi ergonomia i przydatność tego co już teraz działa ;)

https://youtu.be/XU7ykhhhBmc

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 18.10.2018, 21:37
autor: alias
cały naród cierpi, że Ty się bawisz zamiast produkować te cuda na masową skalę :D

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 18.10.2018, 22:32
autor: MarcinM
No fajne :) Ja bym używał.

Ale od razu od Ciebie bym kupił coś takiego, jeżeli by dobrze działało, bo to tutaj ma galaretę przy bliskich planach:
https://shop.ifootagegear.com/products/ ... 9390012420

nie wiem, czy taka cena jest osiągalna - 1300 dolarów.

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 18.10.2018, 23:11
autor: mav
Oparte na enkoderach czy żyro? :)
Chodzi mi coś takiego ze dwa lata po głowie i jakoś nie mam czasu posklejać - a nawet miałem jakiś prototyp....

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 18.10.2018, 23:42
autor: Arsen
alias pisze:cały naród cierpi, że Ty się bawisz zamiast produkować te cuda na masową skalę :D

A myślisz, że Foton to co to jest? ;)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 08:06
autor: alias
Arsen pisze:Źródło posta A myślisz, że Foton to co to jest?

miałem na myśli całość konstrukcji ;)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 11:34
autor: mav
Słyszałem taką plotkę
Tylko dla FilmUserów: Tylko stali FilmUserzy widzą tę zawartość. Zostań nim w kilka chwil!

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 11:39
autor: SylwekK
@MarcinM, Nie wiem czy dobrze zrozumiałem... znaczy ten z Twojego linka szaleje? Mój radzi sobie na ekstremalnych zbliżeniach jak w poniższym filmie (niepubliczny):

https://www.youtube.com/watch?v=QFkSeLqOucg

To test porównawczy dwóch algorytmów. Zwróć uwagę na galaretę (wibracje jakieś, rezonans...) na najwolniejszym posuwie bez PID. Obecnie mam w sterowniku slidera ten z PID. Właściwie z tą mechaniką już więcej nie wyciągnę mimo, że do silników wstawiłem enkodery własnej konstrukcji o rozdzielczości dwa razy większej niż oryginalne. Na innych (publicznych) filmach na kanale jest prezentacja w mniejszych zbliżeniach to możesz obadać jak to wygląda.

@alias, hehe, było by zbyt pięknie :) Rynek się już trochę nasycił takimi kolosami i teraz przeważnie jest sraczka na gimbale i drony...

@mav, Na enkoderach zrobiłem, bo mam 100% powtarzalność i stosunkowo banalne oprogramowanie przy małych wymaganiach na zasoby procka. Przy żyro (w połączeniu z akcelerometrem) tak jak, np. w gimbalach jest jednak spore prawdopodobieństwo rozjechania ustawień chociaż kiedyś przeszło mi to przez myśl i robiłem parę testów. Niby było obiecująco (bo się ruszało) jednak zmiana prędkości tego ruchu bardzo wpływała na powtarzalność. Przy enkoderach takie rzeczy się nie dzieją.

Dodano po 4 minutach 16 sekundach:
mav pisze:Źródło posta Słyszałem taką plotkę...

Uuuu, to mnie zaskoczyłeś :shock: Choć z drugiej strony narobiło się teraz różnych firm handlowych, a dodatkowo ludzie ściągają rzeczy z zagranicy pomijając szereg opłat naliczanych w kraju i sklepy jednak to odczuwają...

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 11:41
autor: mav
Rozumiem, że enkodery są na silnikach, ale także na ramieniu? Które mierzą pochylenie ramienia i obrót?
Myślałem właśnie o takim rozwiązaniu.

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 11:48
autor: SylwekK
Tak, przy silnikach i na ramieniu. Zresztą co tu dużo mówić - te dokładniejsze gimbale też wspomagane są enkoderami :)
Co do samej zasady przekazywania ruchu to pewnie widziałeś już ten film, a jeśli nie to...

https://www.youtube.com/watch?v=vQP-q1RemGI

W głowicy identyczne silniki.

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 11:58
autor: MarcinM
SylwekK pisze:Źródło posta @MarcinM, Nie wiem czy dobrze zrozumiałem... znaczy ten z Twojego linka szaleje? Mój radzi sobie na ekstremalnych zbliżeniach jak w poniższym filmie (niepubliczny):to jednak tamten radzi sobie lepiej. No i fajne jest to, że jest zwarty - nie ma kabli, dodatków po bokach itp. (Od 15:20 - nie działa wstawianie z czasem)
https://youtu.be/s9gAPukACdM?t=921

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 12:13
autor: SylwekK
No tak, ale porównaj zakres zbliżenia :) podejrzewam, że na 3.5m (a nie 0.5m jak na filmie) bardziej by było błędy widać. Co nie zmienia faktu, że to bardzo fajna zwarta konstrukcja, tylko cena duuużo większa :)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 13:02
autor: alias
SylwekK pisze:Źródło posta @alias, hehe, było by zbyt pięknie Rynek się już trochę nasycił takimi kolosami i teraz przeważnie jest sraczka na gimbale i drony...

dobre krany były, są, i będą potrzebne
chociażby jako przedłożenie gimbala ;)

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 14:08
autor: MarcinM
SylwekK pisze:Źródło posta No tak, ale porównaj zakres zbliżenia :) podejrzewam, że na 3.5m (a nie 0.5m jak na filmie) bardziej by było błędy widać. Co nie zmienia faktu, że to bardzo fajna zwarta konstrukcja, tylko cena duuużo większa :)


No tak, ale jednak nadal jest to dużo mniej od np. Ditogear. Gdybym potrzebował tylko do wywiadów, to bym się nie zastanawiał, ale jednak często robię też obiekty muzealne w zbliżeniach i taka galaretka jest dla mnie nie do przyjęcia. Oczywiście robię to też z torów/wózka kamerowego itp, ale to już konieczność dodatkowych osób, wyłączenia ciągu komunikacyjnego i innych komplikacji. Najgorsze jest to, że nie ma polskiej dystrybucji, więc nie mogę jechać i przetestować...

DIY kolejny kran kamerowy :)

: 19.10.2018, 14:14
autor: zed
Silniki krokowe czy szczotki?