Strona 1 z 2

Sterownik timelapse i nie tylko

: 8.07.2016, 20:39
autor: mav
W sumie, to nie piszę, że szukam porady, ale chciałbym się podzielić swoimi ostatnimi "osiągnięciami", które oczywiście dla "wyjadaczy" pokroju Sylwka wydadzą się śmieszne ;)
Jednocześnie gratuluję, bo okazuje się, że nie taki diabeł straszny i sprzedawanie elektronicznych zabawek dla filmowców to piękny interes :)

Otóż, "odkryłem" stosunkowo niedawno płytki Arduino. Programuje się je w sposób "idiotoodporny", w przyjaznym języku C (hehe). Oczywiście dla mnie nadal jest on o wiele bardziej przyjazny od tych "pascalo-podobnych" bascomów czy innych assemblerów :)

Okazuje się, że z kilku całkiem tanich podzespołów da się skręcić bardzo fajne i przyzwoite rzeczy. Samodzielnie udało mi się w szybkim czasie skręcić sterownik do jazdy kamerowej, "lepszy" od fabrycznego, oferujący więcej konfigurowalnych rzeczy (analogowo w ogóle nie ma w sumie opcji, choć ostatnio dodaliśmy rewersy i regulację max mocy, ale i tak ja jestem przyzwyczajony do jednego ustawienia).

Zachęcam Was do zapoznania się z tym, jeśli jeszcze tego nie znacie, bo naprawdę jeszcze 2 miesiące temu nie miałem lutownicy czy miernika, a teraz zaczynam to wszystko nienajgorzej kumać.

I tu od razu pewna "ciekawostka", nigdy nie uważałem, że te migające diody informujące o np. rampach czy rewersach były przyjazne użytkownikowi, jak i zapamiętywanie sekwencji pięciu kliknięć, dlatego od razu zrobiłem sterowanie po menu z informacją na LCD. Nawiguje się bardzo przyjemnie i szybko, dodatkowo z racji tego, że mały joy jest także dynamiczny, regulacja maksymalnej prędkości (i wiele innych nastaw) także jest prosta - przesuwasz wolno, wartość zmienia się precyzyjnie, szybko - jedziesz ostro do przodu.

I obrazek z trybu timelapse, nad którym w wolnych chwilach siedzę:
Obrazek

Oczywiście wyzwalanie foteczek działa pięknie, tutaj pierwsza próbeczka bez cienia obróbki, zwykłe JPG z 6d na szynach 6 metrów:

Otwórz film

Z ciekawych rzeczy, Mafox podpowiedział dodatkowo wyzwalanie kilku zdjęć (pod HDR). Z tego co mi się jednak wydaje, to wystarczy dłużej przytrzymać impuls do robienia fotki a jeśli w aparacie będzie tryb bracketingu, to już powinno wystarczyć, czyż nie?

Moje począteczki z elektroniką :)

: 8.07.2016, 20:47
autor: luke
No i super!
Ja ze swojej strony mogę Ci polecić sklep internetowy ABC-RC. Jest tam bardzo dużo elektroniki i akcesoriów przydatnych przy takim majsterkowaniu.

Moje począteczki z elektroniką :)

: 8.07.2016, 20:51
autor: mav
Znam ten sklep, kupowałem u nich zębatki do follow focusa, bo oczywiście moduł "filmowy" 0.8 jest chyba najmniej popularny, tak jak i śruby 1/4" :D
Ogólnie dzięki temu poznałem bardzo fajnego, sympatycznego gościa bardzo blisko siebie - a gdy szukałem jakiegoś elektronika, to znajdowałem takich po 500km od siebie :)
W sumie z tej bezsilności zacząłem czytać i szukać info.

Moje począteczki z elektroniką :)

: 8.07.2016, 21:03
autor: Admin
O, setny temat! :mrgreen:

Moje począteczki z elektroniką :)

: 8.07.2016, 22:27
autor: MarcinM
strasznie Ci się trzęsą liście na tym timelapsie :)

szacun! ja niestety mam dwie lewe ręce do elektroniki

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 13:44
autor: SylwekK
No i proszę, mamy nowego elektronika :D Wielu zaczyna od arduino (choć osobiście mnie odrzuca 8-) ), bo rozwiązuje ono podstawowy problem prawidłowego podłączenia zasilania pod uC, przy którym nie jeden młodzik wyrwał wszystkie włosy (pewnie nie tylko z głowy), bo ciągle coś nie działało jak należy. Język programowania faktycznie "prawie" C, bo składnia nieco się różni, ale można to stosunkowo szybko ogarnąć.

Sam projekcik fajny tylko szkoda, że filmiku z pracy urządzenia nie zapodałeś. Napisz coś więcej - jakie silniki, drivery... wiem, że wielu pewnie tego nie załapie (nie ta branża), ale jak już powiedziałeś A to powiedz też B... ;) W końcu na tym forum są też elektronicy :mrgreen:

mav pisze:Źródło posta te migające diody informujące o np. rampach czy rewersach były przyjazne użytkownikowi,

hmmm, wyczuwam tu jakiś konkretny model sterownika... ;) :lol: Pozwól, że się odniosę :mrgreen:
Powody nie używania LCD są co najmniej dwa.
1. W prostych sterownikach gdzie nie ma nawału funkcji wskazane jest szybkie ogarnięcie stanu urządzenia. Wyświetlacz o ile jest bardzo komunikatywnym elementem to mimo wszystko wymaga więcej uwagi aby przeczytać co na nim pisze niż rzut oka na pulpit by wiedzieć, że diodka nad guzikiem, którejś z osi świeci czy miga sygnalizując aktywną opcję. W kranowym można sobie więc odpuścić wyświetlacz, ale przy sliderze to by była masakra :D
2. Koszt. Tak, po prostu cena wyświetlacza jest przynajmniej x10 w stosunku do LED i o ile w jednostkowej konstrukcji nie ma to kompletnie znaczenia to już przy większej serii zaczyna być to odczuwalne.

Jako ciekawostkę podam, że pracuję teraz nad nowym sterownikiem kranu gdzie już będzie wyświetlacz, ale i diody LED nad guzikami prawdopodobnie pozostaną właśnie ze względu na to co opisałem w pierwszym punkcie powyżej. Sterownik będzie miał sporo innowacyjnych funkcji, których zwykłym miganiem nie sposób ogarnąć (tzn. dało by się tylko po co...), ale póki co nic nie zdradzam :mrgreen:

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 13:50
autor: mav
Szczegóły pewnie się pojawią, tylko chcę to dobrze dopracować. Prawdę mówiąc pierwsze próby z jednej strony są obiecujące, z drugiej rozczarowujące. Może jestem po prostu perfekcjonistą, ale chcę zrobić to możliwie dobrze, zanim totalnie się tym pochwalę :)
No i postaram się zamknąć to do jakiejś sensownej obudowy, bo póki co wszystko "lata luzem" i nie jest wizualnie ładne. Tutaj muszę jednoznacznie stwiedzić, że podobają mi się Twoje obudowy, te nadruki, oznaczenia. Są naprawdę spoko.

Co do diod to masz oczywiście rację - są znacznie tańsze. Ja sobie na LCD "pozwalam", bo nie robię tego na handel (póki co?). Z drugiej strony przy koszcie w rzędach 2-3 tysi za sterownik, to te 10zł za LCD no nie majątek :D
A nadal twierdzę, że ustawienia "pod siebie" programujesz raz, czy dwa, a potem już tylko z nich korzystasz.

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 14:03
autor: SylwekK
mav pisze:Źródło posta Tutaj muszę jednoznacznie stwiedzić, że podobają mi się Twoje obudowy, te nadruki, oznaczenia. Są naprawdę spoko.

Dzięki :) Bo tak naprawdę urządzenie powinno się zaczynać od znalezienia obudowy, a później to już z górki ;) Opisy, nadruki - wszystko po zaprojektowaniu w popularnych programach, które przecież posiadamy z racji filmowania/fotografowania, zanosisz do drukarni (najprościej tam gdzie szyldy robią) i po sprawie.
Ciekawostka - najnowszą naklejkę na sterownik kranu BASIC projektowałem ponad 4h(!) kuźwa, a jest w sumie taka prosta 8-)

mav pisze:Źródło posta Z drugiej strony przy koszcie w rzędach 2-3 tysi za sterownik, to te 10zł za LCD no nie majątek

Tu się zgadzam - przy takim koszcie urządzenia to 10zł nie ma kompletnie znaczenia. Cały czas pozostaje tylko kwestia czy dla wyświetlania na stałe, np. dwóch/trzech napisów gdzie po dwukropku jest TAK/NIE, a menu posiada jedną albo dwie opcje, stosowanie wyświetlacza nadal ma sens ;)

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 14:13
autor: SylwekK
PS. W sumie np. mój ster BASIC ma ukrytych kilka opcji konfiguracyjnych, ale są one niedostępne dla docelowego użytkownika, aby w nie wejść trzeba znać odpowiednie kombinacje przycisków, ustawienia potencjometru, joy'a i to wszystko w odpowiednim czasie 8-) Niedostępne, bo w skrajnych przypadkach można sobie nawet zablokować ruch silników... po co więc kusić los ;)

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 14:16
autor: mav
Zawsze można dodać wyłącznie LCD - co także nie omieszkałem uczynić. Przy szynie i2c masz nawet wyprowadzenie pod zasilanie diody na zworce, wystarczy wstawić tam prztyczek i volia :)
A opcji mam więcej niż dwa/trzy, także to raczej mus.
Zresztą do kolejnego urządzenia taki LCD mi nie wystarczy. Pozostanie raczej tylko komunikacja z kompem, albo w ostateczności tryb graficzny - ale chyba szkoda zachodu...

Poza tym łatwo się "zachłysnąć" takimi rzeczami jak np. bezprzewodowe sterowanie, czy masa innych opcji. Ale najpierw wolę zrobić solidną podstawę, a potem zabawki. Zresztą przede wszystkim to musi być niezawodne..

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 14:37
autor: SylwekK
@mav, nie przeginaj z dodatkami. Staraj się projektować urządzenia, które będą pracować samodzielnie. Przykładowo dodanie sterowania ze smartfona czy tabletu nie jest jakąś wielką filozofią, ale to już wg mnie (wielu może się ze mną nie zgadzać) przerost formy nad treścią - za dużo elementów układanki, która może się posypać w najmniej spodziewanym momencie. Chyba, że to urządzenie typowo stacjonarne. Weź pod uwagę również fakt, że pasmo radiowe, np. popularne Wi-fi (gdyby Ci to do głowy przyszło) jest bardzo zaśmiecone i nagle może być zonk...
mav pisze:Źródło posta A opcji mam więcej niż dwa/trzy, także to raczej mus.

Nie no, nawet nie próbuję zaprzeczać, że tam jest potrzebny LCD :) W swoim sterowniku slidera też bym z LCD nie zrezygnował :lol:

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 14:56
autor: mav
Myślę, że nawet gdybym chciał robić bezprzewodowo, to nie przez telefon, tablet - bo tu się zgadzam, że to przerost formy, tylko na dwóch takich samych płytkach.
Ale to potem.
Najpierw rozkminiam podstawę podstaw, teraz pracuję nad enkoderem przy silniku ;)

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 15:28
autor: SylwekK
No enkodery to piękna sprawa - otwierają się możliwości. Nie są może zbyt łatwe w opanowaniu, ale jak już załapiesz o co w tym chodzi to zapomnisz o krokowcach :)

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 15:45
autor: MarcinM
he, he :) z poziomu użytkownika - LCD dużo lepsze, bo czytelność musi być ważna. ja wiem, że elektronicy lubią rozwiązania typu "wciśnij gałkę A dwa razy, przekręć pokrętło B o 45 stopni w kierunku północnym i odczytaj wskazania wodomierza" :)

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 16:05
autor: mav
Powiem tak, w necie jest pełno "gotowców" do obsługi wielu urządzeń, tak jak chociażby te LCD. Toż to się robi dwoma poleceniami na początku, a potem zwykłe lcd.print("Witaj swiecie"); :)
Enkodery też są szeroko opisane - zresztą do jazdy wózkiem także używam enkodera (a nie jak w analogowej wersji - potencjometru) co daje ładne efekty przy powolnych i szybkich zmianach. Reaguje to sprawnie i szybko, a sama zasadza działania jest dokładnie taka sama przy enkoderze na silniku - tylko zmian więcej :) No i tylko pozostaje kwestia oprogramowania reakcji na pozycje...

Kończę jeszcze inny, chyba prostszy wynalazek, od którego zresztą zacząłem. Mam już go "polutowanego na stałe w obudowie" i pora na ostatnie testy i szlify. I jak ruszy, to też się podzielę info.

Ogólnie lubię kodować, sprawia mi to frajdę. A jeszcze jak wszystko działa jak należy - świetna zabawa dla gadżeciarzy! :)

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 16:35
autor: SylwekK
Zgadza się, biblioteki są już chyba nawet do liczenia długości papieru toaletowego w zależności od czasu siedzenia na kiblu :lol: Jedyny problem (dla niektórych zaleta) to taki, że są to zwykle biblioteki uniwersalne (oczywiście nie wszystkie). Nie mam nic przeciwko jeśli program niedługi, a procek duży i jest miejsce. Schody zaczynają się przy optymalizacji i specyficznych algorytmach. W dobrym tonie jest poznać taką bibliotekę od podszewki i po prostu wywalić z niej niepotrzebne rzeczy. Przykładowo dla wyświetlacza LCD przerobiłem oryginalnego libsa tak, że zajmuje mniej miejsca (sporo funkcji, z których nie korzystam wyciąłem), a przy okazji przerobiłem po swojemu na pracę cykliczną (z kilkoma opcjami) dzięki czemu nie zajmuje mi dużo czasu procka i wyświetlanie w pętli głównej nie trwa kilku/kilkunastu milisekund, tylko zaledwie kilkadziesiąt mikrosekund(!). Jakie to daje możliwości dla programu chyba nie muszę mówić skoro już zacząłeś programować 8-)

Wrzucaj coś z pola bitwy - lubię patrzeć na rozgolgolone prototypy :lol:

Moje począteczki z elektroniką :)

: 9.07.2016, 16:59
autor: Admin
SylwekK pisze:Źródło posta Wrzucaj coś z pola bitwy - lubię patrzeć na rozgolgolone prototypy

Właśnie! (w sumie to test powiadomienia:)

Moje począteczki z elektroniką :)

: 22.07.2016, 18:22
autor: mav
Zrobiłem już wstępną obudowę do tego, ale ciekawi mnie, jakie polecasz gniazda do podłączenia wszystkiego. Pomimo podejmowania prób redukcji ilości "logiki", troszkę jej jest i rozmyślam. Jest tu też problem dobrania dobrego przewodu - wiadomo, im bardziej jest to gotowe i tanie, tym lepiej - z drugiej strony ważna jest jednak niezawodność i trwałość.

Ogólnie wszystko się bardzo przedłuża, bo mam jeszcze "normalną robotę" :D
Najlepiej byłoby mieć stałego montażystę, ale z tym też okazuje się niełatwo.

Moje począteczki z elektroniką :)

: 23.07.2016, 10:59
autor: SylwekK
Gniazd jest 1000 rodzajów. Dla mnie początkowo bardzo wygodne były zwykłe komputerowe DB9 z wystarczającym prądem obciążenia, ale w miarę rozbudowy sterowników i zwiększania funkcjonalności choćby przez podmianę części napędu wybrałem typowe złącza przemysłowe typu NC. Właściwie na co byś się nie zdecydował to będzie ok, byle by prądy co najmniej 2A obciążenia miały no i cena wiadomo - wedle uznania :-) Nie polecam jednak małych plastikowych gniazdek gdzie może się coś urwać (np. zatrzaski) lub wlutowywanych bezpośrednio w płytkę (możliwość uszkodzenia ścieżek przy częstym podłączaniu) chociaż można trafić na w miarę solidne mechanicznie. Wybór należy do Ciebie :-)

Moje począteczki z elektroniką :)

: 23.07.2016, 11:17
autor: mav
SylwekK pisze:Źródło posta typowe złącza przemysłowe typu NC

No tak, czyli w sumie jak wszyscy ;) chyba nie ma co kombinować i wymyślać koła na nowo...

Moje początki z elektroniką :)

: 10.08.2016, 12:54
autor: mav

Po przesiadce na nowy silnik (na próby kupiłem jeden) mogę bardziej precyzyjnie ustawić czas itp. tutaj 30-minutowa próbka full auto bez postprodukcji. Dodanie kolejnego silnika (do pionu) wydaje mi się formalnością (już jedzie do mnie), natomiast nad napędem wózka trzeba będzie jednak troszkę popracować, ale mam już konkretne pomysły co zrobić.
Tylko czasu brak....

Moje początki z elektroniką :)

: 11.08.2016, 09:39
autor: SylwekK
No nie bądź żyła, pokaż bebechy podczas pracy :lol: ;)

Moje początki z elektroniką :)

: 11.08.2016, 11:38
autor: mav
Na razie niczego spektakularnego nie ma - wykorzystuję po prostu głowicę od kranu :)

Moje początki z elektroniką :)

: 23.01.2017, 00:07
autor: mav
Dawno nic nie pisałem, bo
montaż montaż montaż

ale temat nie jest martwy. Zmieniłem nieco konfigurację sprzętową, dorobiłem się nawet nienajgorszych obudów. Dzisiaj pierwsze uruchomienie i od razu w warunkach bojowych (bo nie wyrobiłem się z testami wcześniej), więc jeszcze są pewne niedociągnięcia, ale myślę, że będzie wypas :)

Obrazek
Obrazek

Postaram się złożyć te ujęcia i zaprezentować. Ale jest moc i trzecią oś będę dorabiał koniecznie.

(Czy nikt już nie robi nic DIY? Chińczycy zaczęli robić tak tanio, że nie warto niczego budować samemu?)

Moje początki z elektroniką :)

: 23.01.2017, 08:19
autor: mikefilm
Gabarytowe dosyć duża głowica, ale domyślam się że mus być solidnie ;) Czekam na próbkę materiału.
Ja w przyszłym tygodniu biorę się za montaż zakupionego u Ciebie silnika i sterownika, też pochwale się gotową konstrukcją.

Moje początki z elektroniką :)

: 23.01.2017, 09:26
autor: kulfi82
Czy nikt już nie robi nic DIY? Chińczycy zaczęli robić tak tanio, że nie warto niczego budować samemu?

To raz.. a dwa, że człowiek popadł już w taki pęd i ima się tylu zajęć na raz, że ogólnie ma mniej czasu na wszystko.

Moje początki z elektroniką :)

: 23.01.2017, 11:17
autor: mav
mikefilm pisze:Źródło posta Gabarytowe dosyć duża głowica, ale domyślam się że mus być solidnie

Nie wydaje mi się jakoś bardzo duża :) Fakt faktem jest dość duża zębatka, bo to z recyklingu kranu :)

Moje początki z elektroniką :)

: 23.01.2017, 12:46
autor: M4jster
(Czy nikt już nie robi nic DIY? Chińczycy zaczęli robić tak tanio, że nie warto niczego budować samemu?)


Ja zrobiłem slider DIY taki pod timelapse i jazdę lewo prawo, wieczorem wrzucę foto z bitwy :D

Moje początki z elektroniką :)

: 23.01.2017, 13:02
autor: SylwekK
Nie da się ukryć, że Chińczycy zalali rynek tanimi gratami, ale jak ktoś chce konkretną funkcjonalność i intuicyjną obsługę to dłubie dalej DIY :-) Obecnie walczę z nową wersją sterownika slidera... Taki mały potworek mam nadzieję wyjdzie ;-)

Moje początki z elektroniką :)

: 23.01.2017, 14:00
autor: mav
Efekt z testu:
https://youtu.be/MJldytymn4g
Pierwszy slide to slider na stoliku, bez podparcia i się trochę kołysał :D potem jest już na statywach. Widać drobne przeskoki, bo zdarzyło się, że coś jeszcze elektronika głupiała. Ale że to w ogóle pierwsze uruchomienie, to nader dobrze. Pierwsze slidy po ok. 16 minut, ostatni 25