Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

iskra8891

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

12.09.2017, 18:26

Witam! Mój pierwszy post więc witam wszystkich i od razu z pytaniem co mogę dziś kupić w tym budżecie, a więc:
Czy jest sens kupować płyty pod soket 2011(np z i7 5930x) czy nie ma aż tak dużej różnicy w pracy między podstawką 1151 z np i7 6700k i tą kasę przeznaczyć na coś innego? bo po za różnicą w cenie procesorów idą też ceny płyt głównych. Nie jestem teraz na topie ale z tego co szybko zauważyłem to nie ma nic nowego po za nowymi Ryzenami 7 które mi już tak namieszały że sam nie wiem co kupić. Pracować będę na Premierze 2015 oraz AE. Dodatkowo w zestawie musi być 64gb pamięci, ssd sata3 na system oraz M2 z wyższymi transferami na materiał. Kolejne pytanie to która nvidia? gtx980 czy gtx1080 ponieważ podpięta będzie do monitora 4k. Jeśli ktoś może coś sensownego mi doradzić to będę bardzo wdzięczny.
kulfi82
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

12.09.2017, 19:15

Nikt Ci jednoznacznie nie odpowie czy warto pchać się obecnie w R7 czy Intela, zbliża się powoli Coffee Lake więc pewne zamieszanie cenowe też niedługo nastąpi. Ja czytam już od wielu tygodni i dalej mam nie do końca wyrobionego zdania. O grafice też już było wielokrotnie, 1080 pod samo renderowanie z AP2015 - wątpliwa inwestycja.
Ostatnio zmieniony 12.09.2017, 19:43 przez kulfi82, łącznie zmieniany 1 raz.
"Ojciec Zdzicha"
alias
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

12.09.2017, 19:17

w tym budżecie to ja bym myślał najpierw o jakimś Xeonie, potem dopiero w tej kolejności co wymieniłeś
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 01:40

kulfi82 pisze:Źródło posta Nikt Ci jednoznacznie nie odpowie czy warto pchać się obecnie w R7 czy Intela, zbliża się powoli Coffee Lake więc pewne zamieszanie cenowe też niedługo nastąpi. Ja czytam już od wielu tygodni i dalej mam nie do końca wyrobionego zdania. O grafice też już było wielokrotnie, 1080 pod samo renderowanie z AP2015 - wątpliwa inwestycja.


Eeetam, ja odpowiem, wystarczy poczytać inne fora, póki co chipsety pod ryzena są na tyle niestabilne (jak w przypadku każdej nowości), że Adobe Premiere przy dłuższym renderowaniu drastycznie zwalnia, czasem w ogóle się wykłada(to nie reguła ale się zdarza). Oczywiście nie w każdym przypadku ale kupując intela 170/270 mamy problem z głowy. Zawsze do pracy zawodowej najlepsze są najstabilniejsze dwie generacje sprzętu w tył, pomijając stosunek ceny do wydajności. Gtx 1080 w Adobie to nie jest akceleracja samego Renderowania bo Pascale są raptem do 10% szybsze od Keplerów a ze względu na synchronicznie liczenie pojedynczych operacji całymi blokami shaderów karta nie jest wykorzystywana w 100%, jednak w podglądzie w czasie rzeczywistym są najmocniejsze na rynku, ogromna przepustowość magistrali, dużo vram, akceleracja wszystkich api a co za tym idzie pluginów, świetna karta, pozostaje kwestia stosunku ceny do wydajności, czy nie lepiej wziąć 1070 czy 980(starsza i Maxwell ale też bardzo dobra).

p.s. Xeony to na platformy wieloprocesorowe, intele z gpu oferują akcelerację eksportu przez quicksync, która jest nie do pobicia w szybkości w stosunku do innych api a do Premierea są dwie działające wersje, o ile intelowski oryginał jest trudny do skonfigurowania to Experimental NVENC H264/HEVC już działa bez kombinacji.
Admin
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 02:04

Dzień dobry Degenerado :)
Admin też człowiek (z kamerą:)
alias
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 08:11

Degenerado pisze:Źródło posta p.s. Xeony to na platformy wieloprocesorowe, intele z gpu oferują akcelerację eksportu przez quicksync, która jest nie do pobicia w szybkości w stosunku do innych api

i właśnie takie Xoeny miałem na myśli - z wbudowanym GPU, np.:

Intel® Xeon® processor E3 v3 family - http://ark.intel.com/products/family/78 ... amily#@All

Intel® Xeon® processor E3 v5 family - http://ark.intel.com/products/family/88 ... -v5-Family
kulfi82
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 08:45

Degenerado pisze:Źródło posta Eeetam, ja odpowiem, wystarczy poczytać inne fora

Nie testowałem nigdy wyższego AMD więc nie czuje się na siłach polemizować :D Wracając do kart - z racji tego, że mogę - przetestowałem naprawdę wiele modeli GTX z AP i kompletnie nie jestem w stanie wskazać jakiejkolwiek różnicy w renderingu/podglądzie np. między 960 a 1080. Chętnie zobaczę jakiś test :)
"Ojciec Zdzicha"
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 10:05

@alias problem w tym, że te xeony z gpu chodzą na nowych sterownikach a ze wszystkimi enkoderami poprawnie działa tylko jedna stara wersja sterownika do gpu intela i się robi takie błędne koło, jajo w jajo jest jeszcze kilka innych zalet na rzecz zwykłej i7 ale dotyczy to bardziej photoshopa i lightrooma, konfig na dwóch xeonach to inna bajka, najlepiej wypada stosunek cena do wydajności ale też... nie na tych xeonach nowych tylko na starszych wersjach

@kulfi wygeneruj sobie 4K 800mb strumień i zakoduj w mjpeg (standard któregoś z ostatnich canonów) - odtwórz go na konfigu z 960 a potem z 1080, potem nałóż gołe lumetri z poprawieniem balansu bieli, potem z włączonym lutem, na koniec z winietą i wyostrzaniem... a potem spróbuj to powtórzyć przy podpiętych dwóch monitorach do jednej karty graficznej gdzie masz na jednym akcelerację w małym oknie a na drugim pełnoekranowy podgląd z akceleracją i daj znać w którym miejscu zaczyna się ścinka

@admin hello :)
alias
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 10:18

Degenerado pisze:Źródło posta @alias problem w tym, że te xeony z gpu chodzą na nowych sterownikach a ze wszystkimi enkoderami poprawnie działa tylko jedna stara wersja sterownika do gpu intela i się robi takie błędne koło,

co dokładnie masz na myśli pisząc "wszystkimi enkoderami "?
kulfi82
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 10:39

Degenerado pisze:Źródło posta wygeneruj sobie 4K 800mb strumień i zakoduj w mjpeg (standard któregoś z ostatnich canonów)

chętnie.. masz możliwość podrzucenia mi takiego sampla?
"Ojciec Zdzicha"
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 10:55

Mówię o wszystkim co korzysta z quick sync intela w eksporcie przez gpu w procesorze(tutaj enkoder wymieniłem do premierea), przy założeniu, że rendering z użyciem gpu jakościowo równa się renderingowi przez cpu tylko jest przykładowo 3-7x szybciej z użyciem gpu no bo jakby taka jest idea i do tego dążymy(szybciej przy tej samej jakości). Teoretycznie 1+1 powinno się równać 2 ale ze względu na optymalizację sterowników pod gry (głównie) i przez sztuczki które robią amd/nvidia/intel ze sterownikami graficznymi z 1+1 wychodzi jakieś 1.9 albo 2.1 i to jeszcze jest w miarę ok bo klient nie widzi różnicy w eksportowanym materiale, natomiast jak z 1+1 wychodzi 1.5 to ... lipa.

@kulfi nie mam, sam nie używam canonów a materiałów klienta nie wyślę, dlatego napisałem wygeneruj, w sumie najłatwiej z aftera jakiś szczegółowy projekt z videohiwe, do avi uncompressed a potem jakimś zwykłym enkoderem do mjpega
jak wpiszesz w wuja googla "canon 4k mjpeg 800mbps sample download" to wyskakują linki do stron, potem do yt i pod filmami na yt linki do sampli, ponieważ z tego co widzę to wygasają wetransfery itp. to musisz sam poszukać

jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy, puść materiał w "play" i nakładaj efekty związane z video w czasie rzeczywistym w trakcie "grania" materiału, też powinieneś zauważyć różnicę
alias
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 13:15

Degenerado pisze:Źródło posta Mówię o wszystkim co korzysta z quick sync intela w eksporcie przez gpu w procesorze(tutaj enkoder wymieniłem do premierea), przy założeniu, że rendering z użyciem gpu jakościowo równa się renderingowi przez cpu tylko jest przykładowo 3-7x szybciej z użyciem gpu no bo jakby taka jest idea i do tego dążymy(szybciej przy tej samej jakości). Teoretycznie 1+1 powinno się równać 2 ale ze względu na optymalizację sterowników pod gry (głównie) i przez sztuczki które robią amd/nvidia/intel ze sterownikami graficznymi z 1+1 wychodzi jakieś 1.9 albo 2.1 i to jeszcze jest w miarę ok bo klient nie widzi różnicy w eksportowanym materiale, natomiast jak z 1+1 wychodzi 1.5 to ... lipa.

to które sterowniki to te dobre?
pytam, bo w DR14 nie zauważyłem problemów lub pogorszenia jakości renderu po aktualizacji tych sterowników
podobnie w Magixu
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 13:27

154010.4300
ten działa w Ediusie, Premierze, Vegasie, niezależnie od ilości monitorów i enkodera qsv, akurat tego softu co ty podałeś nie używam a temat jest o premierze, napisz mi wersje i sterownika i softu, teoretycznie nowsze jeśli chodzi o generację oprogramowanie ale z chęcią sprawdzę w wolnej chwili... a i którego masz xeona z gpu
iskra8891

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 14:21

Fajnie że Degenerado jesteś także tutaj :) W związku z tym chciałbym prosić o sensowną konfiguracje do premiera i aftera. Wiem już że z grafiką zostaje przy 1080 < tym bardziej podłączoną pod monitor 4k a zależy mi głównie właśnie na płynnym podglądzie. Potrzebuję kupić teraz komputer i nie nie mogę czekać na Coffe Lake itp.
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 14:52

doprecyzuj co robisz na afterze i poczekajmy na info od kolegi o sterownikach i xeonie, premiere z 6700k działa w każdej konfiguracji i z każdym windowsem, dobre zestawienie dysków i masz konfig jak skała, bez wysokich temperatur, który z 1080 uciągnie każdy materiał(no powiedzmy (90%), natomiast after póki co to muł i w zależności od projektów to albo więcej ramu albo dyski a jak projekty długie to i więcej rdzeni do renderingu potrzeba
iskra8891

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

13.09.2017, 15:38

W AE korzystam raczej z wbudowanych narzędzi + Element 3D, Form itp. i są to małe projekty. W premierze będą duże projekty (czasem powyżej 1h w 4k) więc zakładam że 64gb ram wystarczy. Pytanie czy intele 6 rdzeniowe na lga 2011 np 5930x znacznie lepiej pracują podczas edycji i renderu w porównaniu do 6700k? Oczywiście biorę pod uwagę OC
Origami
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 15:54

Żeby nie tworzyć nowego tematu zapytam tutaj. Chciałbym trochę usprawnić działanie komputera podczas podglądu i później renderu SV. W tej chwili działam na I5-3330 4 x 3 GHz, 4 wątków. Płyta główna umożliwia założenie i7-3770 4 x 3.4 8 wątków. Czy poprawa czasu renderu i podglądu będzie zauważalna ?
alias
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 16:43

Origami pisze:Źródło posta podczas podglądu i później renderu SV

a będziesz tego vegas aktualizował do nowej wersji?
Origami
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 17:20

Degenerado pisze:Źródło posta http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core-i7-3 ... re-i5-3330

czy przez cpu czy qsv - jak najbardziej

Ciekawa sytuacja i5 droższy od i7 ?
Hm, no nie wiem. W opcjach mam obecnie tylko: CPU only, Open CL if available, CUDA if available.

alias pisze:Źródło posta
Origami pisze:Źródło posta podczas podglądu i później renderu SV

a będziesz tego vegas aktualizował do nowej wersji?

Na razie do v.15 nie widzę sensu.


ps. uruchomiłem Bench w CPU-Z - obecny procesor vs i7-2600 3.4 4C/8T i o ile te wyniki są miarodajne to przyspieszenie jest 5 krotne !
Ostatnio zmieniony 20.11.2017, 17:48 przez Origami, łącznie zmieniany 1 raz.
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 17:46

może masz system, źle skonfigurowany, pod win 10 niewiele driverów działa poprawnie z qsv, masz widoczne dwie karty w systemie, integrę i normalną a przy nich opcję "uruchom z" ?
Origami
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 17:50

Degenerado pisze:Źródło posta może masz system, źle skonfigurowany, pod win 10 niewiele driverów działa poprawnie z qsv, masz widoczne dwie karty w systemie, integrę i normalną a przy nich opcję "uruchom z" ?

System widzi tylko jedną czyli GTX 550Ti, a sterownik jest z 27.10.2017r.
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 18:54

to pewno masz w biosie integrę wyłączoną, włącz ją i zainstaluj stery z intela
Origami
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 19:29

Degenerado pisze:Źródło posta to pewno masz w biosie integrę wyłączoną, włącz ją i zainstaluj stery z intela

Ok, zrobiłem jak powiedziałeś. Są dwie, ale nie widzę żebym w systemie miał możliwość włączenia "uruchom z"
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 19:34

a w vegasie przy eksporcie masz akcelerację intela ?
Origami
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 19:41

Degenerado pisze:Źródło posta a w vegasie przy eksporcie masz akcelerację intela ?

Nie mam.
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 21:19

masz dwa monitory czy jeden ?
Origami
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 21:22

Degenerado pisze:Źródło posta masz dwa monitory czy jeden ?

Dwa
Degenerado

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 21:24

podłącz jeden do integry a drugi do karty dedykowanej i powiedz czy się pojawiła akceleracja w vegasie
Origami
Awatar użytkownika

Stacja montażowa do 13tyś PLN Intel vs. Ryzen

20.11.2017, 21:31

Degenerado pisze:Źródło posta podłącz jeden do integry a drugi do karty dedykowanej i powiedz czy się pojawiła akceleracja w vegasie

Bez zmian, jedynie na belce win pojawiła mi się ikonka Intel HD.

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal