Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

Ogłoszenia dotyczące wszelkiego rodzaju pracy
evischober

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

27.02.2017, 18:06

Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, jakie zawody można wykonywać w wytwórni filmowej albo w domu mediowym, jeśli nie posiada się odpowiedniego wykształcenia? Słyszałam, że w branży filmowej jest wiele takich zawodów, do których wykształcenie nie jest konieczne. Kilka słów o mnie. Za kilka miesięcy będę bronić pracę magisterską z filologii polskiej. Jestem wielką pasjonatką kina - oglądam mnóstwo filmów, czytam różne artykuły na tematy z tym związane. Przez 3 miesiące miałam staż w WFDiFie, gdzie zajmowałam się digitalizacją kronik filmowych. Ponadto od dłuższego czasu współpracuję z pewnym czasopismem filmowym, w którym zajmuję się korektą, w związku z czym też sporo czytam na tematy filmowe. Chciałabym zacząć jakąś pracę przy produkcji filmów, natomiast od jesieni mam zamiar rozpocząć studia podyplomowe związane z produkcją filmową. Początkowo jednak chciałabym zaczynać bez wykształcenia w tym zakresie, dlatego czy moglibyście wymienić zawody, które może w wytwórni filmowej/ domu mediowym wykonywać osoba bez odpowiednich kwalifikacji?
MarcinM
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

27.02.2017, 18:30

de facto możesz robić wszystko, choć jeżeli nie masz wykształcenia to zaczynasz od dołu i musisz się wszystkiego uczyć. Oczywiście nikt Cię nie weźmie do odpowiedzialnej pracy bez wykształcenia i doświadczenia. Ale wytwórnia filmowa i dom mediowy to zupełnie dwie różne rzeczy - w tym drugim nie ma pracy związanej z tworzeniem filmów, tylko planowanie i bookowanie mediów do kampanii reklamowych.

Jeżeli masz jakiś pomysł na siebie, to po prostu załóż sobie co będziesz robiła za 5 lat, co za 10, wytycz sobie ścieżkę kariery i uderzaj wszędzie. Oczywiście jeżeli chcesz być reżyserem, to będzie trudnej niż jeżeli chcesz był accountem w domu mediowym :) Ale jeżeli chcesz być np. kierownikiem produkcji, to warto iść na studia w tym zakresie, bo dostaniesz wszystkie potrzebne narzędzia. Potem możesz iść nie tylko do wytwórni filmowych, ale też do TV i robić programy czy seriale.

Ale kiedy pracowałem dla TVNu, to osoby realizujące programy miały bardzo różne wykształcenie. Dużo bardziej liczy się to, co potrafisz robić, komunikacja, bezkonfliktowość, umiejętność współpracy, oczywiście terminowość itp, niż czy skończyłaś jakieś studia. To nie kardiologia. Niestety bardzo liczą się kontakty i układy, choć bardziej w sensie, że ktoś może polecić Ciebie i powiedzieć, że można Ci zaufać niż kolesiostwo. Bo nikt nie chce polecać osób które potem okażą się nieodpowiedzialne albo zaczną wyzywać ekipę od debili tylko dlatego, że ktoś ma inne zdanie.
evischober

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

28.02.2017, 10:59

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Oczywiście, jestem świadoma tego, że na początku będę zajmować najniższe stanowisko, jednak chciałabym się właśnie dowiedzieć jakie stanowiska są najniższe w wytwórni filmowej, do których wykształcenie z produkcji filmów nie jest potrzebne? Muszę wiedzieć, na co chcę aplikować, gdy pójdę na rozmowę o pracę.
MarcinM
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

28.02.2017, 12:56

to zależy od wytwórni - jeżeli masz dużą, to tam masz taką strukturę jak w korporacji - np:
http://bip.wfdif.com.pl/struktura-organ ... z_2013.pdf

i dla mnie najniższym stanowiskiem są wszystkie w dziale księgowości :)

wszystko zależy od tego, co chcesz robić - jeżeli chcesz być oświetleniowcem, to najlepiej rozesłać CV do mniejszych gdzie powiesz, że za 5 lat chcesz być oświetleniowcem, a do tego czasu możesz nosić sprzęt i się uczyć. najniżej są różnego rodzaju asystenci od załatwiania różnych spraw i pewnie na takie stanowisko powinnaś aplikować, albo na początku wręcz na staż międzystanowiskowy. często przyjmowani są różni researcherzy i dokumentaliści, ale najważniejsze jest to, że Ty musisz wiedzieć co chcesz robić za 5 lat, bo jak chcesz być specem od lokacji, to nie ma sensu pchać się w światło, tylko często od razu możesz dostać zlecenia na szukanie lokacji, choć w dobie google street view jest inaczej niż jeszcze 10 lat temu :)
8kmichal
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

28.02.2017, 15:56

Ciekawy temat, idąc dalej - co polecacie jako dalszą formę rozwoju i edukacji w świecie filmu. Jakie znacie szkoły / kursy itp. w tym kierunku ? Plusy, minusy, doświadczenia ? Czy ktoś może powiedzieć więcej ?
Waszym zdaniem - warto iść drogą edukacji szkolnej ?

Szkoła Filmowa Łódź.
Szkoła Filmowa Katowice.
Krakowska Szkoła Filmowa STUDIO AMA
Krakowska Szkoła Filmowa.
Gdyńska Szkoła Filmowa.
Wrocław - prywatna uczelnia Mastershot.
Wajda School - Warszawa
Warszawska Szkoła Filmowa.


OnlineKamera - http://onlinekamera.pl/
Szkolenia i warsztaty It MEdia - http://www.itmedia.pl/


Pomijam temat książek i poradników wideo - jest taki na forum.
quadro
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

28.02.2017, 18:07

8kmichal pisze:Źródło posta Waszym zdaniem - warto iść drogą edukacji szkolnej ?

Jeżeli Twoim celem jest rozwijanie własnej działalności, to szkoła już ci nic nie da więcej. Najważniejsze jest doświadczenie.
Parę lat temu, na początku swojej drogi, zrobiłem półroczny kurs DSLRSchool w krakowskiej AMA. Ale to była ogólna wiedza na wszystkie tematy związane z filmem - dźwięk, światło, produkcja, operatorka, montaż itd. Nie żałuję - ale było to mocno kosztowe - zarówno finansowo, jak i organizacyjnie (weekendowe zjazdy w KRK z dojazdem z Poznania to kiepski pomysł).
Równocześnie kolega robił 2-letnie operatorskie (też weekendowe). Dziś pracuje jako freelancer-operator.

Gdybyś jednak chciał wyspecjalizować się w jakiejś dziedzinie i do tego pracować zawodowo u kogoś (nie u siebie) - to ewentualny dyplom mógłby coś pomóc. Ale chyba nie współmiernie do wkładu w naukę.
Jednak w tej branży liczy się głównie talent i doświadczenie.
A6300 się gimba na Ździchunie ;)
MarcinM
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

28.02.2017, 18:11

jeżeli chcesz pracować przy fabularnych, to szkoła jest wskazana. poza tym bardzo ważna sprawa - nie musisz skończyć studiów, ale nie wyobrażam sobie poważnego podejścia do tematu bez ustawicznego kształcenia - dlatego wszystkie książki, warsztaty są szansą na poznanie doświadczenia innych osób. no ale to też zalezy od tego, co chcesz robić i jak głęboko iść w temat.
Arsen

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

28.02.2017, 19:17

MarcinM pisze:Źródło posta poza tym bardzo ważna sprawa - nie musisz skończyć studiów, ale nie wyobrażam sobie poważnego podejścia do tematu bez ustawicznego kształcenia

Normą w branży jest zrobione absolutorium bez obrony magistra ;)
8kmichal
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

28.02.2017, 21:27

Ja aktualnie robię specjalizację w nieco innym kierunku (przewodnictwo górskie - międzynarodowe) - ale właśnie w tym roku wszystko zamknę i zastanawiam się nad dalszym kierunkiem edukacji w branży filmowej. To mnie ciągnie od zawsze i robienie imprezki sportowej czy śluba to po prostu sposób na zarobienie pieniędzy, dalekie od sztuki operatorskiej. Aktualnie mam chyba wszystkie książki od Wojciecha Marca, szukam wszystkiego w sieci, ale myślę o dobrym kursie. Na początek chcę się podciągnąć w koloryzajci materiału - tutaj myślałem albo o lekcjach indywidualnych albo o dwudniowym kursie w It MEdia (oni szkolą w koloryzacji w Speedgrade).

Skoro już mamy taki temat to "pitolenia" o edukacji filmowej to ciekawi mnie Wasze zdanie, podejście do tematu i ew rekomendacje.
Pablo
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

1.03.2017, 10:06

Podbijam temat 8kmichal. Ja też szukam czegoś z koloryzacji.
8kmichal
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

1.03.2017, 11:05

http://www.szkolenia.itmedia.pl/kolor-w-filmie/

Jest to, ale ciężko mi powiedzieć bo nie byłem (choć jak nie znajdę nic innego w alternatywie - to pojadę). Co myślicie o takich szkoleniach ? A może ktoś z Was był ?
Może lepiej szukać zajęć indywidualnie ?
MarcinM
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

1.03.2017, 11:55

Typografię mają słabą, 11 linijek sklejonego ze sobą programu - to duży błąd, a te przykłady koloryzacji na filmie promocyjnym - fatalne. Poza tym białe litery na czarnym tle dla 20% populacji są bardzo męczące w czytaniu. Czyli trochę szewc bez butów chodzi :)

Poza tym prowadzący jawił mi się zawsze jako luzak na siłę, ale to oczywiście moje zdanie.

Byłem na wielu podobnych szkoleniach od flasha do Akademii DSLR w Krakowie i zajęcia grupowe według sztywnego programu nigdy nie dały mi tego, czego oczekiwałem - zawsze to było dostosowywanie się do średniej, więc jak w grupie był jakiś człowiek niezbyt kumaty, to wstrzymywał wszystkich, bo wykładowca musiał poświęcić mu dużo czasu, a poza tym to było zawsze ślizganie się po powierzchni dostępnej w postaci tutoriali w necie.

Sam się kiedyś zastanawiałem właśnie nad wynajęciem kolorysty i pobieraniem u niego lekcji, ale jeszcze tego nie zrobiłem :)
8kmichal
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

1.03.2017, 12:12

Może znacie dobrego kolorystę, który może ogarnąć takie szkolenia ?
alias
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

1.03.2017, 13:57

MarcinM pisze:Źródło posta a poza tym to było zawsze ślizganie się po powierzchni dostępnej w postaci tutoriali w necie.

8kmichal pisze:Źródło posta Może znacie dobrego kolorystę, który może ogarnąć takie szkolenia ?

znam kogoś takiego którego można by polecić jednak sobie daruje bo cena zwaliłaby by Was z nóg totalnie ;)
z kolei faktycznie w necie jest teraz tyle materiałów że spokojnie można iść tą drogą, a nawet te bezpłatne dostarczają taki zasób wiedzy że ciężko to ogarnąć
i w dużej mierze wyczerpują to rozległe zagadnienie
to kwestia zorganizowania się i poświecenia np. godzinki dziennie na takie szkolenie przez dwa miesiące
M4jster

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

6.07.2017, 11:35

I na mnie przyszła pora, że pomału zaczynam się zastanawiać nad szkołą.

Rozmawiałem z kilkoma osobami i przede wszystkim wszyscy mówią - poznasz tam ludzi z branży.
Zastanawiam się nad:
http://ksfilm.pl/ - operatorsko montażowy
i
http://akademiamultiart.pl/ - operatorka

Wiadomo, ze szkoły 'wyniosę' to tak dużo ile sam się zaangażuję. chociaż słyszałem, że w ama to czasem nie starcza.
Dostaje się tam praktycznie każdy, ale to opinia tylko jednej osoby.

W ksfilm bardzo odpowiada mi tryb zajęć wtorek/środa/czwartek od 16 - to by mi z niczym nie kolidowało.
Czy ktoś z Waszych znajomych był tu lub tu ?

Co bym chciał po tym robić?
Chciałbym dostać się na plan, chociażby reklam/produkcji niskich lotów, ale na plan.
Czy po tych szkołach będą na to jakieś możliwości?
Mój Andrychów całkiem malutki i żeby tu się wybić będzie cięężko..
Origami
Awatar użytkownika

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

8.07.2017, 08:18

evischober pisze:Źródło posta Dzień dobry. Chciałabym się dowiedzieć, jakie zawody można wykonywać w wytwórni filmowej albo w domu mediowym, jeśli nie posiada się odpowiedniego wykształcenia? Słyszałam, że w branży filmowej jest wiele takich zawodów, do których wykształcenie nie jest konieczne. Kilka słów o mnie. Za kilka miesięcy będę bronić pracę magisterską z filologii polskiej. Jestem wielką pasjonatką kina - oglądam mnóstwo filmów, czytam różne artykuły na tematy z tym związane. Przez 3 miesiące miałam staż w WFDiFie, gdzie zajmowałam się digitalizacją kronik filmowych. Ponadto od dłuższego czasu współpracuję z pewnym czasopismem filmowym, w którym zajmuję się korektą, w związku z czym też sporo czytam na tematy filmowe. Chciałabym zacząć jakąś pracę przy produkcji filmów, natomiast od jesieni mam zamiar rozpocząć studia podyplomowe związane z produkcją filmową. Początkowo jednak chciałabym zaczynać bez wykształcenia w tym zakresie, dlatego czy moglibyście wymienić zawody, które może w wytwórni filmowej/ domu mediowym wykonywać osoba bez odpowiednich kwalifikacji?


Po filologii możesz próbować pisać scenariusze. Dobry scenariusz stanowi fundament dobrego filmu :)
czasem_sara

Praca w produkcji filmowej bez kwalifikacji?

21.12.2017, 13:39

Jasne - możesz wszystko z jakimkolwiek doświadczeniem/wykształceniem, tylko musisz kogoś znać. Nikt nie zrobi cię kierownikiem produkcji, jeśli nie wiesz o co chodzi - ale jeśli masz znajomych w branży zatrudnią Cię do czegokolwiek. Przecież przy produkcji pracuje milion osób, a widział ktoś jakiekolwiek ogłoszenia na portalach o pracę?

Już zdążyłam się nauczyć, że jeśli nie masz znajomych możesz rozesłać do studiów filmowych 100 CV (mając wykształcenie, własną produkcje na koncie, która jest na etapie montażu i przygotowania festiwalowego), a kilka osób uprzejmie odpowie, że na razie nie ma zleceń i dodaje Cię do bazy kontaktów.

Po znajomości wystarczy jeden telefon. Gorzej jak wiele osób traktuje kobiety, które wchodzą w branże. #metoo
Osobiście wolę rozsyłać milion cv, niż przez łóżko wchodzić krótszą drogą do kina.
Uważam, że szkoła jest potrzebna - mimo, że nigdzie nie nauczysz się tyle (szczególnie na błędach) jak robiąc swój film od początku do końca.

Rady? Nie przejmuj się w ogóle "brakiem kwalifikacji', to samo w sobie brzmi głupio. Piszesz, że dużo robisz wokół filmu - zrób z tego swój atut. Tu liczy się pewność siebie i TALENT, ale też konkretne umiejętności, dlatego zgadzam się z tym co napisał MarcinM o zaplanowaniu dobrze swojej kariery:) Nie chodzi o to, żeby robić cokolwiek, zaplanuj, gdzie za 15 lat chcesz być w tych napisach. I wiedz w co się pakujesz ;)

Wróć do „Praca”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 6KSony A6300 A6500 A7mk3 A7S3Zhiyun Crane 3S | WeeBill LabCanon C70 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FX6 FX9GradingPanasonic S1 S1h GH5s GH5Gimbal