Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

Ogłoszenia dotyczące wszelkiego rodzaju pracy
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

7.10.2017, 17:28

Witam wszystkich,

umieszczam w dziale "Praca", ponieważ prawdopodobnie zajmę sporo czasu osobie zainteresowanej pomocą i w grę wchodzi wynagrodzenie (dodatkowo, w przyszłości zapewne będę chciał jeszcze kilka razy skorzystać z porad). Nie mam natomiast pojęcia jak wycenić tego rodzaju pomoc, jestem otwarty na propozycje.

Potrzebuję skorzystać z usług osoby, która ma doświadczenie i dużą wiedzę na temat produkcji i postprodukcji filmów. Szczególnie zależy mi na wiedzy dotyczącej aktualności i nowinek ze świata mniejszych kamer sportowych i kompatybilnych z nimi gimbali.
Chodzi o wybór odpowiedniego do moich potrzeb sprzętu. Do tej pory używałem GoPro 4 i gimbala Feiyu Tech G4. Aktualnie potrzebuję czegoś o kilka klas lepszego pod względem jakości obrazu i stabilizacji. Mam wątpliwości, czy gimbal DJI Osmo + kamera Zenmuse X5 nadadzą się do moich zastosowań. Jeśli chodzi o budżet na taki zestaw to mogę przeznaczyć około 10 000 zł.

Czego poszukuję:

1. Wspólnej, dokładnej analizy wykonywanej przeze mnie aktywności i określenia parametrów sprzętu, na jakie powinienem w tym przypadku najbardziej zwracać uwagę
2. Omówienia dostępnych obecnie na rynku możliwości, jeśli chodzi o zestawy kamera + ręczny gimbal (DJI Osmo + Zenmuse X5 to klasa jakiej poszukuję, jednak muszę mieć 100 % pewność przed zakupem gdyż czytałem już o kilku mankamentach. Jeśli ten zestaw odpadnie, chciałbym mieć kilku innych konkurentów do porównania)
3. Pomocy w wyborze najlepszego z dostępnych na rynku zestawów.

Czekam na propozycje i pozdrawiam,
Marek
MarcinM
Awatar użytkownika

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

8.10.2017, 00:01

a co chcesz tym nagrywać - w jakich warunkach? i czy odpadają normalne gimbale + aparaty filmujące? bo X5 wcale nie jest bardzo dobrą kamerą.
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

16.10.2017, 22:04

Czy mógłbyś rozwinąć myśl o X5? Co do zastosowania, biegam z kamerką, trzymam gimbal w jednej ręce i mam w nim zamontowane GoPro. Jeśli chodzi o warunki to raczej dobra pogoda, słonecznie / ewentualnie lekkie zachmurzenie - w każdym razie, zawsze na zewnątrz. Pomyślałem o Osmo + X5 bo tu widoczny byłby już skok jakościowy w porównaniu do obecnie posiadanego sprzętu no i mieści się w budżecie...gimbal + filmujący aparat to byłoby pewnie sporo cięższe. Po drugie, czy zmieściłoby się w 10k zł? Po trzecie, aparat do filmowania faktycznie warto jest brać pod uwagę? Jak do tej pory miałem opcję filmowania w aparatach za dodatkową, przydatną czasem opcję, natomiast do filmowania zdecydowanie rozglądałbym się za kamerą. Może to być jednak tylko mylne przeświadczenie.
MarcinM
Awatar użytkownika

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

16.10.2017, 22:57

Aparat + gimbal zmieści się w budżecie i jakość z GH4 czy A6300/A6500 będzie ok, ale jeżeli ciężar i wielkość są dla Ciebie bardzo/najważniejsze, to rzeczywiście X5 będzie lepsze. Dalej nie wiem co chcesz robić - jeżeli uprawiasz sport ekstremalny i chcesz mieć to zamontowane na sprzęcie albo chcesz trzymać w ręce, no to wiadomo, że mniejsze i lżejsze będzie wygodniejsze. Ale jeżeli nagrywasz np. krótkie fabuły, to co innego - wtedy jakiś BlackMagic będzie dawał najlepszy obraz i kolory.
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

17.10.2017, 22:29

Wygląda to mniej więcej tak, że jak jestem w jakimś ciekawym miejscu (sceneria różnorodna: miasto, góry, plaże itd.) to nagrywam trasy biegowe. Długość takich filmów to od 20 min do ponad 1h, więc wygodnie byłoby mieć w ręce coś bardziej kompaktowego, stąd pomysł X5. Martwią mnie tylko dwie rzeczy, przez które jeszcze nie dokonałem zakupu:

1. Opisywane w necie problemy z autofocusem. Ponoć potrafi działać nie najlepiej i wymaga sporo uwagi, manualnego dostosowywania i sprawdzania...podczas biegu nie mam na to czasu i koniecznie musi to działać dobrze bez mojego udziału i kontroli.
2. Głośny dźwięk silników gimbala, który nagrywa się na urządzeniu rejestrującym dźwięk. Tutaj też jest kłopot, bo chcę mieć oryginalną ścieżkę dźwiękową (tj. odgłosy otoczenia) ale zdecydowanie dźwięki silników czy, ogólnie mówiąc, dźwięki obsługi sprzętu są niemile widziane.

Obecny sprzęt (gopro 4 i Feyiu tech) nie ma takich problemów, ale niestety zarówno jakość obrazu, jak i sama stabilizacja pozostawiają dużo do życzenia.
MarcinM
Awatar użytkownika

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

17.10.2017, 23:11

ale nagrywasz trzymając w ręce? chcesz przez godzinę trzymać to w ręce? według mnie nie da się, albo nabawisz się problemów z barkiem itp. w takich przypadkach lepiej sprawdzają się kamery które zakładasz na klatkę czy głowę z gimbalem.
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

18.10.2017, 07:45

Tak, nagrywam z ręki i powiem Ci, że nie było tragedii jak do tej pory :) Nagrałem w ten sposób ponad 25 tras i właściwie nie miałem problemów z ręką (robię przerwy, niektóre ujęcia trzeba powtórzyć albo przebiec uliczkę od innej strony ze względu na światło itd.). Bardziej przeszkadzało mi gubienie przez gimbal horyzontu i niewykorzystany potencjał niektórych pięknych miejsc przez jakość GoPro.

Rozwiązania z gimbalem na głowie i klatce mają swoje plusy i minusy, myślałem już nad tym. W ręce mam jednak większą kontrolę i możliwość podpięcia do gimbala od spodu rejestratora dźwięku.

Zerknij, tak to wygląda - na razie raczkuje ale chcę się rozwijać i w pierwszej kolejności poprawić jakość filmów: trasowo.pl

Wierzę, że w końcu uda się znaleźć konfigurację sprzętową do takich nietypowych zastosowań.
MarcinM
Awatar użytkownika

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

18.10.2017, 09:55

ciekawy pomysł, choć ceny według mnie zaporowe. wydaje mi się, że u Ciebie największym problemem jest plastyka obrazu, głównie rozpiętość tonalna i bitrate. w X5 rozpiętość tonalna wynosi 9 czyli mniej więcej tyle samo co w Twoim gopro - nie będziesz miał dużego przeskoku jakościowego. dla Ciebie odpowiednie byłoby X5R, ale cena wysoka i bateria wystarcza na 30 minut, a nie 60 jak w X5.

ale jeżeli trzymanie w ręce nie jest dla Ciebie problemem, to najlepszy obraz dostaniesz z Blackmagic Pocket na gimbalu - zastanawiałeś się nad tym?
M4jster

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

18.10.2017, 10:10

MarcinM bardzo dobrze pisze, pocket da Ci świetny obrazek.

Musisz zdecydować czy kosztem lepszego obrazu chcesz dźwigać więcej.
Jeśli tak to w tej samej cenie co x5 powinieneś skompletować o wiele lepszy zestaw.

Sam kiedyś myślałem o x5, ale do amatorskich zastosowań wolałbym iphone + apkę filmic + zhiyun smooth q
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

18.10.2017, 20:54

Przejrzałem kilka recenzji, faktycznie mogłoby to być wyjście. Tylko jedna sprawa, GoPro 4 nagrywałem wszystko w 4K a Black Magic Pocket nagrywa max 1080p, zgadza się? Blackmagic Micro Studio Camera 4K też wygląda kompaktowo, ale czy to równie dobra propozycja w tym przypadku? Z gimbalami nie powinno być problemu, nawet nie wiedziałem że tyle tego wyszło w międzyczasie, nawet ponad 1 kg obsłużą - nieźle.
MarcinM
Awatar użytkownika

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

18.10.2017, 21:03

Blackmagic Micro Studio Camera 4K to sama kamera, bez rekordera. sygnał z niej musisz wyprowadzić do recordera, a to już będzie niewygodne. to idealna kamera do studyjnych zastosowań, gdzie wymagana jest malutka kamera o świetnym obrazie.

obraz z Pocketa w 1080p jest dwieście czterdzieści razy lepszy od gopro x5 w 4k :)

dodatkowo możesz pokusić się nawet o rejestrowanie w RAWach i w postprodukcji to wykorzystać. choć oczywiście wtedy kartę zjada w trybie przyspieszonym.

sprawdź też ten telefon o którym pisałem w wątku- poniżej. w dzień będzie dawał radę, a dostaniesz 4k, które być może ważne jest marketingowo. obraz dużo lepszy niż gopro czy x5
kamery-f10,telefon-lgv30-t1388.html
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

19.10.2017, 07:45

Temat telefonu będę musiał sobie przetrawić na spokojnie, szczerze to nigdy nie brałem pod uwagę telefonu do takich zastosowań (bądź co bądź, już nie do końca amatorskich). Przede wszystkim to jednak jest telefon, czyli kupując go (gdzieś widziałem cenę około 3500 zł) płacę też za inne funkcje oprócz kamery a można by te pieniądze ulokować w czymś dedykowanym do nagrywania i nie martwić się wymianą sprzętu np. za rok. To taka pierwsza myśl, ale muszę jeszcze przeanalizować.

Czyli podsumowując jak do tej pory, X5 odrzucam skoro tak ma się sprawa z rozpiętością tonalną. Ideałem byłby Black Magic Pocket nagrywający w 4K + gimbal. Telefon LGV30 do przemyślenia. Czy znajdą się na rynku jeszcze jakieś porównywalne konfiguracje, które mógłbym wziąć pod uwagę przy ostatecznym wyborze? Dobrze byoby mieć 3-4 opcje do analizy i wyboru. Nawet kosztem jeszcze trochę większych gabarytów niż Black Magic Pocket (nagrywam ostatnio krótsze filmy, 35-40 min więc spokojnie dam radę nawet z większą kamerą na gimbalu. Ważne żeby zamknęło się to w około 10k, tolerancja +2k). Rozdzielczości 4K faktycznie potrzebuję do celów marketingowych oraz jako zabezpieczenie, na wypadek gdyby za 2-3 lata był to już faktycznie standard. Wtedy tylko odpalam projekt i eksportuję obecnie nagrane filmy do 4K.
M4jster

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

19.10.2017, 08:57

Rozdzielczości 4K faktycznie potrzebuję do celów marketingowych oraz jako zabezpieczenie, na wypadek gdyby za 2-3 lata był to już faktycznie standard. Wtedy tylko odpalam projekt i eksportuję obecnie nagrane filmy do 4K.


Skoro faktycznie musisz mieć 4K to może warto spróbować z tym micro studio 4K, to chyba jedyna możliwa opcja, żeby zmieścić się w budżecie 10 tyś.

Micro 4k = 5400 zł
Rejestrator Blackmagic video assist 4K = 3800 zł - zyskujesz prześwietny duży ekran do kontroli wszystkiego co nagrywasz.
Obiektyw pewnie coś szerszego - Samyang 12 / 24 czy coś tego pokroju = 1500 zł
Gimbal Zhiyun Crane = 2000-3000 zł
http://www.fotorimex.pl/product.php/104 ... rane_2.htm
http://www.fotorimex.pl/product.php/103 ... _crane.htm

Do tego karty, baterie, pewnie jakaś torba czy pokrowiec. = 1000 zł

W tym budżecie spokojnie robisz BARDZO dobre 4k.

Jeśli na ten moment chcesz odpuścić 4K to bierz to samo co powyżej, z tym wyjątkiem, że zamiast rekordera i kamery micro 4k, wybierz pocketa
Cena zmaleje o około 5 tyś.

Co do rejestratora - niekoniecznie musi być ten, ale jest dość konkurencyjny cenowo.

Mam jeszcze jedno pytanie
Co z dźwiękiem ?
MarcinM
Awatar użytkownika

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

19.10.2017, 12:02

ważne pytanie - rozumiem, że nagrywając trasy Ty biegasz tak? bo wtedy osobny recorder jest uciążliwy, ale nie jest niemożliwy.
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

19.10.2017, 20:17

M4jster ---> wygląda bardzo ciekawie. Na wypadek, gdyby zrobiło się za ciężko, byłbym gotów zrezygnować z wyświetlacza (o ile są takie recordery, nigdy wcześniej nie miałem do czynienia). Co do dźwięku, tu na szczęście mam już całkiem dobry sprzęt - Zoom H5 i jestem bardzo zadowolony. W gimbalu jest gwint na dole, dorobiłem mini stelaż i prowizorycznie zamortyzowałem gumkami żeby nie przenosił dźwięków po mocowaniu.

MarcinM ---> tak tak, biegam ale nie szybko - około 8-10 km/h. Osobny recorder, o ile nie waży dużo, jestem w stanie zaakceptować. Na razie tylko nie widzę tego jeszcze oczami wyobraźni jeśli chodzi o mocowanie całego zestawu na gimbalu. Najprawdopodobniej, jak już będę bardzo blisko decyzji, poszukam jeszcze jakiegoś stacjonarnego sklepu z tym sprzętem żeby sobie wszystko przed zakupem przetestować, potrzymać chwilę w ręce i zobaczyć co biceps na to :)
M4jster

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

20.10.2017, 08:14

M4jster ---> wygląda bardzo ciekawie. Na wypadek, gdyby zrobiło się za ciężko, byłbym gotów zrezygnować z wyświetlacza (o ile są takie recordery, nigdy wcześniej nie miałem do czynienia).

Nie ma szans panować nad ekspozycją, kadrem i ostrością bez ekranu.
Co prawda nad ostrością się da, bo do takich wędrówek skręcisz przysłonę, ustawisz ostrość na metr i powinno być dobrze, ale ekspozycji już tak nie ustawisz.

Jak wszystko ustawisz możesz ten ekran wpakować do plecaka, i odciążysz nadgarstek, ale ten ekran musisz mieć :)
Wczoraj widziałem na necie takie mocowania do tableta - może w taki sposób zamocować rejestrator ?
KLIK
KLIK

Ale tak są takie rekordery bez ekranu, z tym, że jak brać to już taki z ekranem.

Pamiętaj co mówił MarcinM
Blackmagic Micro Studio Camera 4K to sama kamera, bez rekordera. sygnał z niej musisz wyprowadzić do recordera


Od zawsze każdy poleca - najpierw wypożycz potem kupuj.
Czy to w sklepie, ale nawet lepiej w jakimś rentalu wypożycz taki czy podobny zestaw - zabierz go na wycieczkę i sprawdź w terenie.
Wtedy najłatwiej będzie Ci osądzić czy to sprzęt, którego szukasz, bo forum to jedno a realia to drugie.

W przypadku osobnego rejestratora będziesz musiał pamiętać jeszcze o jednym
Do kamery podpięty jest kabel który łączy go z rejestratorem.
Po pierwsze musisz na niego uważać, żeby go nie szarpnąć, nie zerwać.
Po drugie każdy taki tego typu element ma wpływ na pracę gimbala, silniki sobie z tym bardzo dobrze poradzą, ale pamiętaj im cieńszy / elastyczniejszy kabel tym lepiej.

Co do dźwięku, tu na szczęście mam już całkiem dobry sprzęt - Zoom H5 i jestem bardzo zadowolony. W gimbalu jest gwint na dole, dorobiłem mini stelaż i prowizorycznie zamortyzowałem gumkami żeby nie przenosił dźwięków po mocowaniu.

W tym temacie, też możesz sporo zdziałać, bo sam zoom h5 to w sumie nic szczególnego, a świetne filmy cechuje przede wszystkim dobry dźwięk, w drugiej kolejności będzie obraz.
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

21.10.2017, 16:31

Zdecydowanie, najlepiej będzie coś takiego skompletować i wypożyczyć. Znacie może jakieś sprawdzone wypożyczalnie albo chociaż dobrze wyposażone sklepy stacjonarne z takim sprzętem, gdzie mógłbym spędzić trochę czasu i ocenić wszystko na żywo? Jestem z okolic Krakowa, ale w Warszawie też bywam od czasu do czasu.

I jeszcze osobna kwestia: na razie rozmawialiśmy o budżecie 10k, bo mowa jest o inwestycji z własnej kieszeni. Będę się jednak na początku 2018 starał o dofinansowanie na środki trwałe i jestem pełen optymizmu, bo projekt ma już pierwszych zadowolonych klientów i posiada znamiona innowacyjności. Jeśli by się udało, wtedy na sprzęt będę miał budżet około 20k. Podejrzewam, że doszłoby kilka ciekawych propozycji w takim przypadku, jest np. kilka interesujących lustrzanek z 4K a pasujących do nich gimbali również pod dostatkiem :) Mógłbym też wtedy podziałać coś z dźwiękiem, tak jak było wyżej wspomniane.
MarcinM
Awatar użytkownika

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

21.10.2017, 20:33

w Warszawie dużo sprzętu w sklepie masz w "Beiks" - tylko wcześniej musisz zapytać, czy mają na stanie:
http://www.beiks.com.pl

dystrybutorami Blackmagic w PL są (ja polecam Cyfrową Republikę):

Cyfrowa Republika
Dickensa 15/94
02-382 Warszawa
T: +48 500347194
W: www.sklep.cyfrowarepublika.pl
E: info@cyfrowarepublika.pl

AF Marcotec
ul. Chodkiewicza 8/65, 02-593 Warszawa
T: +48 224603030
F: + 48 224603033
W: www.marcotec-sklep.pl
E: shop@marcotec-sklep.pl

Wamm
Ul. Wesola 51/430, Kielce 25-363
T: +48 413483410
F: +48 413620808
W: www.wamm.pl
E: artur.wiacek@post.pl

SAD
Ul. Puławska 182, Warszawa 02-670
T: +48 224604830
F: +48 224604838
W: provideo.sad.com.pl
E: kamil.ornarowicz@sad.com.pl

Creative Tools
Ul. Rumiana 108A, 02-956 Warszawa
T: +48 22 257 0080
F: +48 322814088
W: sklep.creativetools.pl
E: info@creativetools.pl
marek1412

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

26.10.2017, 19:27

Panowie, wielkie dzięki za pomoc - bardzo merytorycznie :) Ten temat reaktywuję jak już uda mi się stestować jakieś konfiguracje na żywo i będę wiedział ostatecznie co z budżetem.
W międzyczasie spotkamy się pewnie w innych wątkach, muszę koniecznie poszerzyć swoją wiedzę co do postprodukcji.
Admin
Awatar użytkownika

Pomoc w doborze sprzętu - kamera i gimbal

26.10.2017, 19:38

Zapraszamy do czytania i zadawania pytań. W ten sposób baza wiedzy na pewno powiększy się jeszcze bardziej :)
Admin też człowiek (z kamerą:)

Wróć do „Praca”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

Chmura tagów:

Filmowanie lustrzankamivideodslrBlackmagic Pocket Cinema Camera 4KSony A6300 A6500 A7 mark 3Zhiyun Crane 2 | WeeBill LabMoza Air 2Canon C100 mk2 C200 C300SamyangDJI Ronin-S Mavic Air Phantom ProSony FS7 FS5GradingPanasonic GH5s GH5Gimbal